Nátěry podlah

Rubrika: Dílna, Podlaha

Při rekonstrukci víkendového domu si často musíme poradit s podlahou, která si zaslouží nový nátěr. Výhodou je, že tento druh práce zvládneme sami, stačí jen zjistit, co bude pro danou plochu nejlepší.

Vezmeme-li opravy chaty či chalupy od podlahy, a to od té prkenné, budeme se potýkat s otázkou, jaký nátěr bude pro plochu nejlepší. Zničený povrch kazí celkový dojem z interiéru, a tak bez nového možná nebudete klidně spát. Pokud se do takové akce budete pouštět sami, dejte pozor, abyste udělali vše tak, jak se má, protože poškození by mohlo být trvalé.

Musíme počítat s tím, že vysychání
oleje bude trvat minimálně přes noc

Lakování podlahy

Dříve, když nabídka nátěrů nebyla tak široká, se rozhodovalo jen o barevném rozlišení laků. Na trhu jsou však ještě oleje a vosky, což může spotřebitele mást. Co je tedy pro naši podlahu nejlepší? Je důležité upozornit, že každý typ nátěru má své klady i zápory.
Začneme-li laky, musíme vyzdvihnout jejich schopnost chránit podlahu pomocí uzavřené vrstvy filmu. Do dřeva se tak nedostanou žádné nečistoty. S tím souvisí nevýhoda, která spočívá v opotřebení lakové vrstvy, například poškrábáním. A to znamená, že čím větší lesk bude podlaha mít, tím více na ni bude znehodnocení vidět. O podlahu je tedy nutné pravidelně pečovat, abychom takovou nepříjemnost co nejvíce oddálili.
Na výběr máme z rozpouštědlových bezbarvých laků, které zvýrazňují barvu dřeva a dodají jí nažloutlý odstín. K dostání jsou laky jednosložkové pro menší zátěž a vysoce houževnaté dvousložkové pro plochy, které jsou extrémně zatížené. Zakoupit je můžeme v matu, polomatu a lesku, ale jak z estetického, tak z praktického hlediska je nejlepší sáhnout po matnějším vzhledu.
Dále jsou na trhu vodou ředitelné laky, které jsou ekologičtější, naopak lehce tlumí odstín a ponechávají si přírodní vzhled. Dodávají se ve stejných typech jako rozpouštědlové, ale jsou rozšířené ještě o ultramatné, které svou finální podobou připomínají vytvrzovací oleje.
Nevýhodný je lak v situaci, kdy chcete podlahu opravit a nanést na ni novou vrstvu. Ta totiž zůstane vidět, a proto odborníci doporučují celou plochu přebrousit a znovu nalakovat. To u podlahy ošetřené voskem nebo různými druhy olejů odpadá, protože lokální opravy vidět nejsou.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Podlaha:

Doplňky k dřevěným podlahám

Letošní trendy v dřevěných podlahách

Výběr, pokládka a údržba dřevěné podlahy

 

________________________________________________________________________

Prostředky na čištění podlah by měly
být šetrné, aby nátěr nepoškozovaly

Dopřejte dřevu olej

Na rozdíl od laku nevytváří olej žádnou vrstvu, která by dřevo chránila povrchově, ale vpíjí se do něj, a tak ho chrání a vyživuje do hloubky. Dřevo proto může lépe dýchat, a když o něj budeme správně pečovat, tak se odmění tím, že si ponechá dlouhodobě stálou barvu. Jednou z dalších výhod je, že oleje existují v mnoha barevných odstínech, navíc můžete už po 24 hodinách podlahu přetřít. Co se týče aplikace, neexistuje žádný návod, kolik nátěrů použít. Jednoduše můžete natírat tolikrát, dokud se olej do dřeva vsakuje.

Natírání zvládneme hravě sami, na
místa v rohu lze využít štětec

Oleje obsahující vosk

Oblíbeným produktem je i přírodní olej s voskem, který je vhodný jak na podlahy, tak na nábytek či schody. Jeho výhodou je, stejně jako u ostatních olejů, že se zcela vpíjí do podkladu a obaluje kapiláry dřeva uvnitř, vosk zůstává na povrchu a chrání jej. Podlaha jde snadno udržovat, protože nečistoty odpuzuje. Takový olej se bude hodit pro podlahy, které jsou často používané, protože je velice odolný, a také do prostorů, kde vás trápí vlhko, což je na chalupách bohužel častý jev. Jeho další výhody jsou, je vodoodpudivý a můžete na něj používat téměř jakékoliv čisticí přípravky. Nás ale nejvíce zajímá to, že jeho aplikace je zcela nenáročná!

Váleček s dlouhou rukojetí je
součástí základní výbavy

Před natíráním

U dřevěných podlah před jakýmkoliv finálním nátěrem musíme odstranit nečistoty a starší vrstvy laku bruskou. Až potom, co je podlaha dokonale připravená, můžeme začít natírat. Počítejte s tím, že takový úkon vám zabere několik hodin, ale neztrácejte nervy a tento krok nepodceňujte! Výsledný efekt promění chalupu k nepoznání.
Kromě zvoleného produktu, budete potřebovat ještě váleček s dlouhou rukojetí, abyste dosáhli co nejrovnoměrnějšího efektu. Využít ale můžete i štětec, a to hlavně pro natření rohů. Nutnou součástí inventáře pro takovou práci jsou gumové rukavice a pracovní oděv.

Text: Karolína Waberová
Foto: Shutterstock

Nátěry podlah

Nátěry podlah