Topení do koupelen

V koupelně sice nepobýváme dlouhodobě, ale pro pohodu při ranní i večerní hygieně potřebujeme v této místnosti teplotu ideálně okolo 22 až 24 °C.

V koupelně většinou stačí jeden zdroj tepla, ale je možné kombinovat jeden zdroj jako hlavní a další jako doplňkový. Tím hlavním můžou být například radiátory etážového topení, elektrické přímotopy nebo podlahové topení, při dostatečném výkonu i topné žebříky a sálavé topné panely. Jako vedlejší zdroj pro rychlé a krátkodobé vyhřátí koupelny se nabízejí topné panely, infrazářiče, ale i elektrické topné žebříky a podlahové topení.

Pro elektrickou instalaci v koupelnách platí speciální bezpečnostní předpisy. Proto je třeba se s nimi seznámit ještě před výběrem a instalací topidel.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelna:

Dřevo v koupelně

Sauny a saunové kabiny

Vana, nebo sprcha?

Typy van

Malá, nebo velká koupelna?

Koupelna (nejen) pro seniory

________________________________________________________________________

Radiátory

Zajistí dostatečné a trvalé vytápění koupelny, podmínkou je ovšem napojení na vybudované etážové topení. V radiátorech je široký výběr, co se týká velikosti, kapacity, barevnosti i tvaru. Rozhodnout se můžeme mezi moderními plochými plechovými radiátory a žebrovými litinovými, které mohou mít i plasticky provedený retrodesign.

V prostorných koupelnách nebo u bazénů s prosklenými stěnami se dají využít místo klasických radiátorů zavěšených na stěně nízké topné lavice nebo konvektory uložené pod mřížkou v podlaze.

Elektrické přímotopy

Přímotopy neboli elektrické konvektory se dají vzhledem i tepelnou pohodou, kterou nabízejí, srovnat s radiátory etážového topení. Vhodné jsou tam, kde není možnost napojení na etážové topení a kde by menší elektrické zdroje tepla velkou studenou koupelnu nevyhřály. Vedle typů k zavěšení na zeď jsou i volně stojící přenosné konvektory.

Sálavé přímotopy

Jde o novou generaci topidel. V podstatě je to kříženec konvektoru a sálavého (infračerveného) panelu. Přímý ohřev stavební konstrukce znamená zvýšený komfort při nižší teplotě vzduchu, dochází k rovnoměrnějšímu rozložení teplot, důsledkem obojího jsou podstatně nižší provozní náklady.

Podlahové topení

Ideální je instalovat ho při budování nebo rekonstrukci koupelny. Stavebně náročnější je teplovodní podlahové topení, které vyžaduje uložení topného potrubí pro teplou vodu pod podlahu. Druhou variantou je elektrický topný koberec, jehož pokládka je jednodušší, vhodný je ale spíš jen jako doplňkový zdroj tepla pro temperování podlahy.

Topné žebříky

Jsou to ocelová trubková tělesa, která jsou buď zapojena do systému etážového vytápění, nebo mají elektrickou topnou vložku. Instalují se na stěnu a díky tomu nezabírají mnoho místa. Nabízejí se v širokém výběru velikostí, barev a designu. Využijeme je i k sušení vlhkých ručníků a osušek.

Sálavé topné panely

Pro rychlé navození tepelné pohody se hodí sálavé topné panely, vhodné jsou ale i pro dlouhodobější vytápění. Jsou založeny na vyzařování infračervených paprsků, které se po dopadu na osoby a povrchy předmětů, jež mají „v cestě“, mění v tepelnou energii. Není tedy třeba čekat, až se ohřeje vzduch v celé místnosti. Jsou určeny k pevné instalaci na stěnu, některé i na strop. Mohou mít různý vzhled, přední strana může být i z barevného skla či ušlechtilého kamene. Infračervené topné panely s potiskem se také označují jako topné obrazy.

Infrazářiče

Jsou vhodné pro okamžité a krátkodobé vytápění. Sálavé teplo vyzařuje zpravidla ze skleněných trubic, teplota se pohybuje nad 500 °C. Proto se infrazářiče, jež většinou mají užší podlouhlý tvar, instalují na strop nebo na stěnu do výšky nad 1,8 m.

Teplovzdušné ventilátory

Jedná se o malé přenosné elektrické topidlo. Rychlejší cirkulaci ohřátého vzduchu pomáhá ventilátor.

text: IVA TVRZOVÁ
foto: ARCHIV FIREM


Důležité: Při výběru se ujistěte, že výrobce přímotop označil jako vhodný pro použití v koupelně. Ne všechny přímotopy jsou vyrobeny pro dlouhodobé používání ve vlhkém prostředí.

 

Uložit

Uložit

Uložit

Topení do koupelen