Malá, nebo velká koupelna?

Prostorná místnost nám dopřeje rozlet, v malé se hraje o každý centimetr. O to víc je třeba se řídit ergonomickými pravidly.

Pro všechny koupelny platí, že základem je správný výběr sanitárního vybavení a nábytku i jejich rozmístění. Dvojnásobně pak pro podkrovní koupelny, u nichž musíme nejprve zvážit výškové možnosti místnosti a nezapomenout, že pod šikmé stěny nelze instalovat sanitární vybavení, které se využívá ve stoje, tzn. umyvadla, sprchy a vany.

Ve velkém stylu

Bývalé hospodářské budovy nebo volná stavební plocha okolo chalupy či chaty přímo vybízejí k vytvoření velkorysé koupelny, jež nabídne maximální komfort relaxace, který nám nedokáže poskytnout byt. Při zařizování takové koupelny se nemusíme bát vany volně stojící v prostoru, ani sprchového koutu, v němž si osvěžující deštík vychutnáme dokonce v páru. Celek doplníme dvojicí umyvadel, rustikálně laděnému interiéru bude slušet praktický umývací žlab.
S nábytkem to netřeba přehánět, ale křesílko nebo lavice, na níž si můžeme sednout nebo odložit svršky, je vítaným doplňkem. A můžeme sem umístit i pračku, kterou skryjeme do skříňky nebo vyzděné niky, v níž může najít úkryt i rozměrný bojler.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelna:

Topení do koupelen

Dřevo v koupelně

Sauny a saunové kabiny

Vana, nebo sprcha?

Typy van

Koupelna (nejen) pro seniory

________________________________________________________________________

Obklady a dlažba s dezénem dřeva v kombinaci se světlými obkladačkami zachovají chatové koupelně přírodní vzhled, ale ochrání ji před těžkopádností (SIKO KOUPELNY)

Skromně, ale útulně

Když půjde o realizaci malé koupelny, která umožní jen základní hygienu během krátkodobých pobytů, budeme muset především dobře měřit a promýšlet, abychom sem vše potřebné vměstnali.
Sprchový kout bude pro rekreační pobyt jistě dostačující, máme-li k dispozici trochu více místa, lze uvažovat o menší, třeba jen sedací vaně, z níž instalací mobilní zástěny současně vytvoříme sprchový kout. Kde není dost místa ani pro instalaci sprchového koutu, postačí samotná sprcha v kombinaci s dobře izolovanou podlahou s odtokovým žlabem. Rozstřikování vody po místnosti zabrání sprchový závěs.
Prostor ušetříme také menším umyvadlem zasazeným do skříňky. Nejméně nároků si na něj klade rohová varianta. Tu můžeme upřednostnit také u koupelnového nábytku.

Ergonomická pravidla pro koupelnu

  • Norma určuje minimální výšku koupelny 230 cm.
  • Pro osazení umyvadla musíme mít k dispozici alespoň 80 cm.
  • Před umyvadlem potřebujeme manipulační prostor minimálně 60 cm.
  • Postačující rozměr vany je 160 × 70 cm.
  • Pohodlný přístup do vany zajistí prostor široký 100 cm a vzdálenost od ostatních předmětů 80 cm.
  • Minimální šířka sprchového koutu činí 80 cm.
  • Klozetová mísa vyžaduje šířku 80 cm, volný prostor před ní nejméně 60 cm.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Malá, nebo velká koupelna?