Sauny a saunové kabiny

Splnit si sen o saunování na chalupě není nijak složité. Pro potřeby rodiny postačí menší saunové kabiny, vybrat si můžete i z několika typů saunových kamen.

Finské sauny v podobě hotových kabin v různých rozměrových variantách jsou určeny k poměrně snadné vestavbě do interiéru. Určitě vás vyjdou dráž než stavba sauny svépomocí, ale za své peníze získáte prověřený materiál, garantované parametry tepelné izolace a osvědčený design.

Saunové kabiny můžete na chalupě zabudovat například do zrekonstruovaných prostor bývalého chléva nebo stáje, není však vyloučena ani vestavba do samostatného objektu. Ten musí vzhledem k izolačním parametrům jednotlivých typů saunových kabin rovněž splňovat určité nároky na zateplení, aby bylo možné kabinu dostatečně vytopit. Chcete-li tedy saunu vestavět například do nezatepleného zahradního domku pro hosty, pečlivě vybírejte vhodný typ sauny.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelna:

Topení do koupelen

Dřevo v koupelně

Vana, nebo sprcha?

Typy van

Malá, nebo velká koupelna?

Koupelna (nejen) pro seniory

________________________________________________________________________

Sestavte si saunu

Saunové kabiny jsou vlastně malé samostatné stavby, které sestávají z dřevěného korpusu obvodových stěn, vrstvy tepelné izolace různé síly, izolačních fólií a vnitřního vybavení v podobě roštů, osvětlení a lavic. Nezbytnou součástí saunových kabin jsou elektrická kamna. Jejich výkon musí odpovídat vyhřívanému prostoru, prodejci vám tedy vždy doporučí konkrétní typ nebo rovnou nabídnou kompletně vybavenou kabinu včetně správně dimenzovaných kamen.

Pro představu, z jakých typů a rozměrů lze domácí finské saunové kabiny vybírat, poslouží například aktuální nabídka Mountfieldu. Ten prodává sauny způsobem, který umožňuje jednotlivé kabiny doladit pomocí samostatně nabízeného příslušenství a několika typů kamen. Mountfield uvádí, že jejich sauny mají korpus z nejkvalitnějšího severského smrku a uvnitř lavice z exotického dřeva abachi. Tato africká vrba nemá nevzhledné suky, vyniká minimální tepelnou vodivostí, příjemnou měkkostí a lehkostí a při sezení nebo opírání vás nebude pálit ani při vysokých teplotách. Stěny saun mají sílu 68 mm a jsou vyplněny izolační minerální vlnou. Ve stropě sauny je použita hliníková fólie.

V nabídce najdete rovněž tři typy saunových kamen v cenách od 5 490 do 14 490 korun a výkonovém rozmezí od 3,6 do 9 kW, přičemž nejdražší typ je vybaven externím ovládacím panelem. Od výkonu kamen se odvíjí rychlost vytopení saunové kabiny. Dodávají se i se saunovými kameny, které je možné polévat vodou. Zatímco nejméně výkonnému typu postačí k připojení zásuvka 230 V, dva výkonnější modely vyžadují 380 V a jištění 16 A.

Obecně existuje na trhu pro menší domácí sauny poměrně široká nabídka elektrických saunových kamen v různých výkonech a cenách od pěti do pětadvaceti tisíc a kromě toho lze samozřejmě vybírat i mezi mnoha typy klasických saunových kamen na dřevo. Ne všechna kamna umožňují použití saunových kamenů a u řady výrobků je nutné dokoupit tyto (zpravidla lávové) kameny zvlášť za ceny od pěti set korun za sadu.

Výběr vhodné kabiny

Jen letmé prozkoumání sortimentu finských saunových kabin na českém trhu ukazuje problém, který zřejmě přivede celou řadu zájemců právě k saunám od Mountfieldu. Nabídka je totiž obecně nepřehledná, k jednoznačné informaci o konečné ceně za produkt příslušných parametrů se často nelze dostat, převažuje koncept sestavování na míru podle zvolených parametrů. Řada lidí takovou možnost jistě využije, ale na webech většiny prodejců rychlou informaci o ceně a dodací lhůtě jednoduše nezískáte. Výjimky však existují, nabídku hotových saun či komponentů pro stavbu najdete například na webu firmy Finspa nebo u firmy A-V Domácí sauny.

Nejlevnější kabinou v nabídce Mountfieldu je sauna Heikki za 17 830 korun. Rozměry 151 x 151 cm předurčují kabinu pro dvě osoby. Právě tuto saunu lze vybavit i úspornými elektrickými kamny 3,6 kW se zapojením do zásuvky na 230 V. Korpus kabiny tvoří pevná rámová konstrukce, vstupní dveře jsou z tvrzeného pobronzovaného bezpečnostního skla. Kabina je stejně jako ostatní finské sauny z vnějšku i uvnitř v přírodním provedení. Dřevo není nijak mořené, natírané či lakované, protože by se při vyšších teplotách mohly z těchto nátěrů odpařovat nežádoucí látky. Sauna je určena do temperovaných interiérů a dodává se bez podlahy, dokoupit lze podlahový rošt.

V nabídce firmy A-V Produkt pak najdete interiérové saunové kabiny Harvia, dodávané včetně kamen, lavic, podlahového roštu a dalšího příslušenství. Nejmenší kabina o rozměrech 100 x 100 cm stojí 43 080 korun bez DPH. Netrváte-li však na značce Harvia, nabízí A-V Produkt nejmenší kompletní saunu o rozměrech 120 x 120 cm ze severského smrku a s interiérem z topolu za 35 900 korun plus DPH.

www.mountfield.cz, www.domaci-sauny.com, www.finspa.cz, www.finskasauna.cz

text: Richard Guryča
foto: archiv firem

Sauny a saunové kabiny

Sauny a saunové kabiny