Dřevo v koupelně

Koupelna a dřevo – to na první pohled nejde moc dohromady. Přesto je toto spojení možné.

Dřevu nesvědčí mokro ani vlhko – a obojího bývá v koupelně dost. Pokud ovšem použijeme kvalitní tvrdé dřevo, které má vhodnou povrchovou úpravu, a také se k němu budeme chovat šetrně, klidně ho v koupelně můžeme použít. Z dřevin jsou vhodné především ty z exotických stromů, jež rostou ve vlhkém klimatu a jsou vůči vodě odolnější.
I když může být použití dřeva v koupelně trochu náročnější na údržbu, má jednu výhodu – dokáže prostor proteplit a vtisknout mu rustikální styl. Nejlépe tu působí dřevo v hnědých odstínech, které příjemně kontrastují s bílou sanitou, ale vyhýbat se nemusíme ani bílé nebo jiným barevným lazurám či nátěrům.

Podlaha a obklady

Podlaha a dřevo, to patří k sobě. V koupelně to ale není nejideálnější spojení. Pokud si ovšem dřevěnou podlahu moc přejeme, použijeme ji jen v té části, kde nebude trpět stříkající vodou. Kolem vany, sprchy a umyvadla položíme raději dlažbu.
Velmi efektně vypadají na stěně koupelny dřevěné obklady. Lepší je instalovat je na místa, která nejsou v blízkosti vody, ale kde pěkně vyniknou. Mohou být jen do výšky okolo jednoho metru nebo přes celou výšku místnosti. Dřevěné panely se můžou objevit také jako obklad vany.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelna:

Topení do koupelen

Sauny a saunové kabiny

Vana, nebo sprcha?

Typy van

Malá, nebo velká koupelna?

Koupelna (nejen) pro seniory

________________________________________________________________________
V dřevěných stavbách – srubech a roubenkách – bývají všechny nebo většina stěn ze dřeva, tedy i v koupelně. Můžeme je ponechat tak nebo v tomto případě postupovat obráceně – stěnu za vanou, sprchou nebo umyvadlem ochráníme keramickým obkladem a vše ostatní zůstane dřevěné. Důležité je ovšem dobré větrání. Umístíme-li koupelnu do podkroví, může se tu hezky uplatnit trámová konstrukce. Pak už stačí přidat jen pár dřevěných doplňků.

Mokrý nábytek raději otřete

Nejčastěji se dřevo v koupelně objevuje na nábytku. Bývají tu nízké i vyšší skříňky sloužící na ukládání koupelnového textilu a kosmetiky, podumyvadlové skříňky nebo desky, na nichž jsou umístěna umyvadla ve tvaru mís a škopíků. Působení vody jsou nejvíce vystaveny desky pod umyvadly, měly by mít proto kvalitní povrchovou úpravu a neměla by na nich zůstávat stát voda, tu je potřeba vždy hned otřít.

Krásné doplňky

Pokud si chceme pořídit do koupelny aspoň něco ze dřeva a neplánujeme větší úpravy, nejjednodušší je koupit sem nějaké doplňky. Může to být stolička, koš na prádlo, zrcadlo v hezkém rámu, věšáky, ale také mýdlenka či dóza na kosmetiku.

www.bonami.cz, www.johnstones.cz, www.kaldewei.cz, www.rako.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM A SHUTTERSTOCK

Dřevo v koupelně

Uložit

Dřevo v koupelně