Povlečení na léto

žluté lněné povlečení

Povlečení z jemného lnu je při kontaktu s pokožkou příjemné a nehřeje (foto: Tululum)

Tropické letní počasí se může podepsat na špatné kvalitě vašeho spánku, zvlášť pokud horko trvá delší dobu v kuse. Pokud máte v létě problém s usínáním nebo se často budíte, může pomoci i výměna ložního prádla.

V jakém povlečení se přes léto spí nejlépe? Ideální je takové, které je prodyšné, dobře odvádí pot od těla a rychle se z něj odpařuje případná vlhkost. Skvělou volbou jsou tkaniny z přírodních materiálů, podobně jako u letního oblečení. Svou roli ovšem hraje i zpracování vláken a způsob tkaní, neboť třeba z bavlny se vyrábí jak chladivý satén, tak hřejivý flanel. U letního povlečení je žádoucí hladké vlákno, v němž se nedrží teplý vzduch a umožňuje rychlé odpařování potu. Právě hladký a prodyšný povrch působí na těle chladivým dojmem.

povlečení s bordurou

Zelená bordura dodává hladkému povlečení starosvětský nádech (foto: Westwing)

Přírodní materiály

Lehké bavlněné tkaniny jsou pro letní povlečení ideální. Spát se vám bude dobře v bavlněném saténu, perkálu či lehoučkém mušelínu. Měkký mušelín navíc nevyžaduje žehlení a je atraktivní svým neformálním pomačkaným vzhledem.

povlečení z bleděmodrého mušelínu

Jemný mušelín získal v posledních letech velkou oblibu pro svou měkkost a prodyšnost (foto: H&M Home)

V létě oceníte i jedinečné vlastnosti lněného povlečení, mezi jehož hlavní přednosti patří prodyšnost a schopnost absorbovat vlhkost a rychle ji odpařovat. Lněné tkaniny jsou navíc obvykle odolné a mají dlouhou životnost, takže se investice do tohoto materiálu vyplatí navzdory vyšší ceně.

Podobné vlastnosti mají i bambusová vlákna, jež rychle odvádějí vlhkost od těla a tím udržují kolem těla příjemné mikroklima. Chladivě působí také ložní prádlo z modalu, které se vyrábí z celulózových vláken získaných z dřevní hmoty.

hladké prostěradlo

Froté prostěradlo přes léto vyměňte za hladkou bavlnu (foto: JYSK)

Tipy pro lepší spánek za letních nocí

  • Větrejte průvanem ráno a večer, kdy je venku chladněji.
  • Přes den zatemněte okna, aby slunce nerozpalovalo interiér.
  • Zvyšte vlhkost vzduchu. Můžete použít elektrický zvlhčovač vzduchu, pomůže ale i namočené prostěradlo zavěšené do otevřeného okna.
  • Použijte ventilátor.
  • Místo přikrývky sáhněte po klasickém prostěradle.
  • Před spaním si dejte chladnější sprchu.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem JYSK, Bonami, H&M Home, Tululum, Matějovský povlečení, Westwing, SCANquilt

Povlečení na léto