Dejte šanci barvám

Trámy nemusí být jen ve smutných odstínech hnědé, mohou se barevně rozveselit.

Barevné mohou být nejen trámy, ale i dveře a zábradlí

Bílá a hnědá – to bývá nejčastější „barevná“ kombinace stěn a trámů. Ale může to být i jinak. Buď k přírodním či hnědým trámům zvolíme jako pozadí barevné stěny (a strop), nebo převlékneme do barevného hávu samotné trámy.

Bude jim to slušet v zelinkavé, modré, šedé, šedomodré, šedobílé, bílé, krémové i vínové. Barvy by samozřejmě neměly být sytě křiklavé, ale spíše v tlumených tónech. Dojem zjemníme, použijeme-li lazurovací barvy, které nevytvářejí kompaktní vrstvu, ale nechají prosvítat kresbu dřeva. Lazurovací barvy lze aplikovat pouze na dřevo dosud nenatírané, nebo je třeba původní nátěr zcela odstranit.

Bílé nemusí být jen trámy, ale i šikmý dřevěný strop. Místnost to opticky zvýší

Druhou možností jsou krycí barvy, použitelné i namateriál již dříve upravovaný barvami či laky. Krycí barvy nejsou průsvitné, působí výrazněji, barevný odstín proto volíme velmi uvážlivě, v jemných tónech. Přednost dáme nátěrům matným nebo pololesklým před lesklými.

Vhodným místem pro barevné experimenty je například rekonstruované podkroví. Tady zařizujeme místnosti často více v současném duchu a neobvyklá barevnost trámů se tu bude hezky vyjímat. Stejné barvičky se pakmohou objevit třeba na dveřích nebo některém kousku nábytku.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV

Dejte šanci barvám