Okenní parapety v interiéru

Nenápadná součást interiéru, jakou je vnitřní okenní parapet, se někdy může pochlubit i nevšední podobou, ale také se stát galerií, knihovnou či kosmetickým koutkem.

Slovo parapet původně znamenalo vyzdívku pod oknem, zeď od podlahy k oknu (také zvané podprseň, podprsník), ale i nízkou zídku s funkcí zábradlí či ohrazení ochozu nebo terasy. V současné době se tak nazývá krycí deska na zdi pod oknem.

Praktické využití okenní niky,
kdy šly pod parapet upevnit
další police na knihy a košíky
na drobnosti

Pro jaký se rozhodnout

Zachovalé dřevěné parapety v chalupě jistě stojí zato ponechat. Nastane-li čas výměny, můžeme vybírat. Dřevo umožňuje libovolné opracování a barevnou povrchovou úpravu. Dřevotřískové parapety s dýhou nebo vysokotlakým laminátem jsou k dispozici v dekoru nejrůznějších dřevin, v bílé i jiných úpravách. Jsou odolné, tvarově stálé, vpředu s dvakrát zaoblenou hranou (tak zvaným nosem), která vyvolává dojem silné desky a kryje okraj zdi. Vyrábějí se v šířkách od 150 do 600 mm, stejně jako plastové parapety. Materiál či barvu parapetu můžeme sjednotit s oknem nebo přizpůsobit stěnám.
Kamenné parapety vypadají ušlechtile, podle zvoleného materiálu a zpracování mohou mít různou barevnost, povrchovou úpravu, tloušťku. Parapet si můžeme vytvořit i z mozaiky, obložit keramickými kachli, vyzdít z pálených cihel a podobně.

Chalupáři
umístili
na parapet
i na špalety
rodinné
fotografie

Raději mělký, nebo hluboký?

Parapet může být mělký i hluboký, zapuštěný mezi špalety nebo vystupující do prostoru. To záleží na tloušťce stěny a umístění okenních křídel.
K čemu chceme parapetní desku využít? Pokud zůstane prázdná nebo na ní najdou místo dva květináčky, postačí úzká. Ale jestliže na ní plánujeme mít „botanickou zahradu“ nebo sbírku svých modelů, bude výhodná hlubší.

Parapet je řešen ve stejném
materiálu a barevnosti jako okno,
vizuálně s ním tvoří celek

Galerie i knihovna

Hluboké parapety nabízejí široké využití. Dařit se tu bude květinám, z nichž lze sestavit hezkou skupinku. Před oknem, které často neotevíráme, může vzniknout galerie oblíbených plastik nebo rodinných fotografií. Pokud to prostor dovolí, lze pod parapet upevnit jednu nebo dvě police, kde budou po ruce knihy, časopisy, šití.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Pavel Veselý, Petr Vurma, Zdeněk Roller a archiv firem

Okenní parapety v interiéru

Okenní parapety v interiéru