Co se starými knihami?

Knihy do popelnice nepatří! Ale co s nimi, když je už opravdu nebude nikdo číst? Tady je pár nápadů.

Na podstavec stolní lampy potřebujeme knihy zhruba stejně velké, ale různě barevné

Některé knihy možná udáte v antikvariátu, ty novější v místní knihovně, s některými uspějete u charitativních organizací. Ale co s ostatními? Možná dokonce máte na půdě hromádku starých knih tištěných švabachem, zato s pěknými koženými deskami a zlatou ořízkou. Takových by bylo opravdu škoda se zbavit.

Mezi knižními deskami se může skrývat krabička na různé poklady

Kniha jako šperkovnice

Z knihy s hezkými deskami se dá vyrobit dekorativní šperkovnice, krabička na čaj, psací potřeby, poznámky a podobně. Ponecháme jen desky se hřbetem a vlepíme do nich krabičku z pevného kartonu nebo dřeva, která bude o něco menší než desky, ale stejně vysoká jako hřbet. Pokud použijeme uzavřenou krabičku s otevíráním na horní užší straně, můžeme knihu postavit do knihovny a nic se z ní nevysype.

Kniha jako šperkovnice, další tvoří podstavec pro hezké doplňky

Pro odvážné

Originální podstavec stolní lampy vznikne ze sloupku knih, které provrtáme a provlékneme jimi tyčku-nohu lampy. Poněkud více literatury je třeba na stolek, jehož nohy tvoří vyrovnané sloupce z knih. Výhodou je jeho variabilita – za nějaký čas z knížek a prkének posládáme třeba malý regálek.

www.bellarose.cz

Výšku u takového stolu se dá měnit velmi jednoduše

NÁŠ TIP 

Nejjednodušší je z několika starých knih a pár dalších památečních předmětů udělat pěkné aranžmá. Větší kniha se může stát i nevšedním podstavcem pro dekorativní předmět.


Knížka nemusí sloužit jen ke čtení, využít se dá i jinak

Tahle krabička na recepty v podobě knížky je ze dřeva, ale stejnou si uděláme ze skutečné knihy (Bella Rose)

Připravila: Iva Tvrzová

Foto: archiv firem Luxury table, Bella Rose a Shutterstock

Co se starými knihami?