LED zdroje světla stojí za pozornost

Ve stále širší nabídce nejrůznějších typů žárovek a zářivek se mnoho lidí obtížně orientuje. Každý z několika základních typů světelných zdrojů má své přenosti i nevýhody. V případě LED žárovek a zářivek někdy odrazuje zákazníky elektroobchodů vyšší cena. Za více peněz ovšem v jejich případě získáte řadu výhod oproti jiným světelným zdrojům.

 

 
LED zdroje světla neboli LED žárovky (z anglického light-emitting diode – dioda vyzařující světlo) patří k nejúspornějším typům žárovek (až 90 %), mají ještě nižší spotřebu energie než úsporné žárovky (až 10 x méně). Jejich předností je dlouhá životnost (průměrně se pohybuje kolem 30 000 hodin, ale některé typy dosahují hodnot až 50 000 hodin), dále jsou nárazu i otřesu odolné a mohou se pochlubit téměř nulovou poruchovostí. Hlavní výhodou oproti úsporným žárovkám je okamžitý plný náběh světelného výkonu. Nevadí jim ani časté rozsvěcování – jsou tedy vhodné do všech místností, kde se svítí často a dlouho, i tam, kde se často rozsvěcí na kratší dobu. Díky různým typům a tvarům jimi lze snadno nahradit klasické žárovky. Navíc disponují možností plynulého stmívání. I přes všechny zmíněné výhody zákazníky od LED svítidel odrazovala především vyšší pořizovací cena. V poslední době se však trendy mění a ceny LED žárovek klesají, díky čemuž je lze pořídit do každé domácnosti.

 

Přednosti LED žárovek

Nejvýkonnější a nejúspornější

Rozsvítí se prakticky ihned

Neobsahují žádné škodlivé látky

Jsou plně stmívatelné

Nízká spotřeba elektrické energie

Dlouhá životnost

Téměř nulová poruchovost

Okamžitý plný světelný výkon

Odolnost vůči nárazům, otřesům, chladu

Nevydávají teplo

Neobsahují škodlivé látky

Některé typy s možností regulace – – stmívání, přepínání barev

Nevadí jim časté rozsvěcení

 


Hlavní rozdíl mezi úspornou a LED žárovkou je v době náběhu do plné světelné intenzity. Úsporné žárovky se mohou rozsvěcovat až několik minut, naproti tomu LED žárovky se rozsvítí okamžitě. Rovněž na jejich životnost nemá vliv počet rozsvícení a zhasnutí, takže je možné umístit je do jakékoliv místnosti – i tam, kde se svítí častěji po kratší dobu. Jejich nevýhodou je vyšší cena oproti jiným typům žárovek.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: OBI

LED zdroje světla stojí za pozornost