Jak nepoškodit pískované sklo

Rubrika: Interiér

Pískované sklo by se určitě našlo v každé domácnosti i na chalupě. Pískovaná skla hladká i s ozdobným dekorem mívala dvířka ve starých příbornících a kredencích, zdobila i interiérové dveře nebo dokonce některá okna. Pískováním jsou upravena i skleněná stínítka nejen starých, ale i současných lamp a lustrů. Jak o pískované sklo pečovat, aby zůstalo stále krásné?

 

Správná údržba pískovaného skla

 

Údržba pískovaného skla je totiž trochu odlišná od té, kterou používáme u klasického skla. Jiná ale neznamená těžší nebo složitější. Seznámíme vás se všemi čisticími fígly, které vám dopomohou ke stále krásnému a nepoškozenému pískovanému sklu. Pokud totiž dojde jednou k narušení pískované plochy, už není šance na její znovuobnovení.
Poškodit ji můžete například nevhodným drogistickým prostředkem, chemií nebo i špatným výběrem hadříku.

 

Správná údržba pískovaného skla

1. Pískované sklo umývejte pouze čistou teplou vodou.

2. V případě většího znečištění lze použít jen velmi malé množství běžně používaného prostředku na nádobí. Voda ale nesmí nikdy výrazně pěnit.

3. Sklo myjte vždy s minimálním množstvím vody. Když použijete vody moc, bude sklo dlouho schnout a vytvoří se na něm mapy.

4. Pokud používáte hadřík, volte takový tip, který nepouští barvu ani vlákna. Ideální je tzv. švédská utěrka, popřípadě houbička bez drsného padu.

5. Sklo s pískováním umývejte celoplošně i tehdy, pokud je znečištěna pouze malá část.

6. Jakmile budete s čištěním u konce, sklo vždy otřete do sucha.

 

Tip odborníka: Pískované sklo s nano povrchem
Pokud uvažujete nově o koupi pískovaného skla, kupte si takové, které má plochu ošetřenou speciálním nano lakem. Ten vyplní veškeré prohlubně po pískování a vytvoří téměř jednolitý hladký povrch, který je odolnější vůči přilnavosti nečistot a tedy zajišťuje jeho snadnou údržbu. Kromě toho významným způsobem omezuje tvorbu otisků prstů. Například firma J.A.P. opatřuje nano technologií svá pískovaná skla standardně, a to bez jakýchkoli cenových příplatků.

 

Pískované celoskleněné dveře po špatné údržbě s viditelnými ušpiněnými plochami

 

Test odolnosti pískovaného skla
Test byl proveden na pískovaném skle J.A.P., ošetřeném nano lakem, a na obyčejném pískovaném skle bez nano povrchu. Byla použita drsná houbička a lihový černý fix, který nejde z mnoha materiálů už nikdy úplně odstranit. Neošetřené pískované sklo bylo po čištění drsnou houbičkou odřené a po čištění fixu lihem na něm zůstaly šmouhy, kdežto pískované sklo s nano efektem houbička nepoškodila a fix šel odstranit.

 

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: J.A.P.

 

 

Jak nepoškodit pískované sklo