Správně osvětlená koupelna

Rubrika: Interiér

Máte denní světlo v koupelně? Na chatách a chalupách tuto místnost můžeme dobře osvětlit. V bytech, kde nemáme v koupelně okno, musíme vsadit na osvětlení. Při výběru správného osvětlení do koupelny je proto dobré dodržovat několik pravidel, abychom dosáhli požadovaného efektu i funkčnosti. Jde o bezpečnost, umístění a požadovaný efekt.

 

 

Koupelna je místností, ve které se „probouzíme“ z noční rozespalosti, připravujeme na celodenní program a večer uklidňujeme po náročném dni například horkou koupelí. Je také jedinou místností, kde si můžeme dopřát soukromí. Proto bychom zde měli mít takové osvětlení, které nám zpříjemní start do nového dne, poskytne ideální podmínky pro ranní úpravu a zajistí klidnou atmosféru pro večerní relax.

 

Nepodceňte bezpečnost
V koupelně hrozí přímý kontakt s vodou, navíc se zde obvykle drží vlhkost. Svítidla by proto především měla mít pevné utěsnění, aby vyloučila průnik vlhkosti a zajistila zcela bezpečné a kvalitní osvětlení. Koupelna by se dala z hlediska bezpečnosti rozdělit na čtyři zóny, a to podle potenciálního dosahu vody a vlhkosti. Zóny 0 a 1 se nachází uvnitř a v přímé blízkosti vany a sprchového koutu a instalace svítidel se zde nedoporučuje. Zóna 2 je dále v okruhu 60 cm a zóna 3 pokrývá zbytek koupelny. V určitém okamžiku se však pára dostane do celé místnosti, proto by mělo mít určitý stupeň ochrany proti vlhkosti osvětlení v celé místnosti. Pro označení stupně ochrany svítidla se uvádí index IP. Třída krytí IP se popisuje dvěma údaji: první z nich se vztahuje k úrovni ochrany proti prachu a druhé proti vodě. Se snižujícím se číslem zóny se zvyšuje číslo IP indexu, svítidla v zóně 2 by tak měla mít IP 44 a vyšší, zatímco v zóně 3 postačí IP 21.

 

Jak svítidla správně rozmístit?
Potřebujeme kvalitní zdroj světla, který nás osvítí, zbytečně neoslní, ani se nebude odrážet. „Pokud chcete dosáhnout ideálního osvětlení tváře, osvětlete zrcadlo shora a ze strany pomocí nadhlavních a postranních světel. Tím budou odstraněny stíny a souběh světelných paprsků vytvoří ohniskový bod uprostřed zrcadla,” radí Martin Sajbert, odborník na osvětlení a produktový manažer společnosti Philips.

 

Světlo nad zrcadlo

 

Centrální osvětlení
Pro rovnoměrné osvětlení celé místnosti lze využít jak jedno velké stropní světlo, tak i několik menších. Nejlépe použít takové, které bude plošší, aby zbytečně nezasahovalo do menšího prostoru. Atraktivní variantou je světlo stmívatelné – ráno nás může probudit světlo jasnější, při večerní koupeli si pro relaxační atmosféru můžeme intenzitu světla ztlumit. LED žárovky zajistí nízkou spotřebu a příjemné teplé bílé světlo.
Pro variantu několika stropních či postranních světel je možné zvolit efektní stropní bodovky, jejichž kombinací můžete docílit příjemného rozptylu světla a moderního vzhledu koupelny. Pokud bychom chtěli zvolit i variantu osvětlení nad sprchovým koutem či vanou, měli bychom vždy zvolit osvětlení s indexem IP 65.

 

Atmosféra
Podle stylu, ve kterém se cítíme nejlépe, bychom měli volit i design svítidel a typ osvětlení. Pokud chceme mít koupelnu útulnější a hřejivou, stačí zvolit tlumenější světlo, které se lehce nese místností. Pokud naopak naší koupelně nepřipadlo v bytě příliš prostoru, můžeme ji pomocí světla opticky zvětšit. Obecně platí, že světlejší místa působí prostornějším a uspořádanějším dojmem. Nainstalujme několik menších světel místo jednoho centrálního. Prosvětlí každý kout a místnost dokonale „provzdušní“. Zvýraznění detailů nebo různých povrchů bodovým osvětlením vytvoří zajímavou světelnou hru.

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: PHILIPS, PALAZZIO, RAVAK, TOP KOUPELNY,

Správně osvětlená koupelna