Koupelna (nejen) pro seniory

Určitě nám dáte za pravdu, že koupelna patří k nejrizikovějším místnostem v bytě. Od určitého věku bychom měli myslet na to, že naše tělo ztrácí pružnost, reakce jsou pomalejší, stabilita a odolnost vůči pádu se snižuje.

Koupelna by nám měla vyhovovat i po padesátce. S tím bychom měli počítat již při jejím zařizování nebo rekonstrukci, přestože jsme třeba v mladším věku. Nejen proto, že stavební úpravy jsou finančně nákladnou záležitostí a v pozdějším věku bychom je mohli zvládat hůře.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Koupelna:

Topení do koupelen

Dřevo v koupelně

Sauny a saunové kabiny

Vana, nebo sprcha?

Typy van

Malá, nebo velká koupelna?

________________________________________________________________________

Bezpečná koupelna

Jaké jsou tedy zásady bezpečnosti v koupelně? Pořízení bezpečné, popřípadě bezbariérové koupelny, nezáleží ani tak na věku, jako na zdravotním stavu a pohybové způsobilosti konkrétního člověka. Úraz v koupelně hrozí kdykoliv, za rizikovější z hlediska pravděpodobnosti zranění je považován věk od padesáti let.

Podpůrné prvky, například madla, jsou v koupelně zásadní i pro nehandicapované uživatele. Je důležité mít možnost se v koupelně přidržet stabilní, ergonomické a dobře uchycené opěry například při překonávání okraje vany. Z té se pak lépe vstává nejen seniorům a nemocným lidem, ale i těhotným, obézním nebo lidem s problémy pohybového ústrojí.

Sprchový kout

Z bezpečnostního hlediska je lepší sprchový kout než vana. Při vstupu i výstupu ze sprchového koutu nepřekonáváme překážky. Navíc je možné do něj nainstalovat sedátko (může být sklopné) i madla. Umístění prostorného sprchového koutu v úrovni podlahy zase umožňuje lidem se sníženou pohyblivostí pohodlný vstup i vjezd na invalidním vozíku. Vaničku sprchového koutu lze osadit do jedné roviny s podlahou. Pro vyšší bezpečnost vybíráme vaničky s protiskluzovou úpravou.

Atraktivní vzhled a dostatek prostoru pro pohodlné sprchování nabídnou sprchové kouty obložené keramickými obklady a dlažbou. Současné výrobky disponují výbornou odolností, protiskluzným povrchem a snadnou údržbou. Doplňují je keramické tvarovky, jako jsou rohy a sokly, kterými nahradíme ostré rohy a hrany. Tím se sníží riziko úrazu při sprchování.

Základem řešení obloženého sprchového koutu je sprchový žlábek, který svádí vodu do odtokového systému. Dlažba se spáduje směrem k odtoku se sklonem cca 1–2 %. Podmínkou funkčnosti tohoto řešení je pochopitelně precizně provedená pokládka. Pro pokládku dlažeb je vhodné využít systémové řešení, například Rako System.

Toaleta

Starší nebo pohybově handicapovaný člověk špatně usedá a zvedá se z nízkého WC, proto je vhodné myslet na jeho vhodnou výšku, která by měla být minimálně 46 cm. Běžný klozet je možné doplnit speciálním nástavcem, ale existují i modely, které se po instalaci posouvají po stěně v rozmezí osmi centimetrů.

Pro stabilnější sezení na WC a bezpečnější dosed, především z vozíku, ze kterého se na mísu nasedá ze strany, jsou vhodné ocelové klouby WC sedátka a délka klozetu od stěny 70 cm. WC prkénko při neopatrném manipulování může ohrozit prudkým pádem z výšky prsty, proto je dobré vybrat prkénko s automatickým pozvolným sklápěním.

Dveře chtějme bezbariérové

Pro starší nebo pohybově handicapované lidi je nástrahou i práh u dveří, samotné dveře nebo klika. Pomohou posuvné dveře do stavebního pouzdra. Dveře posuvné do zdi jsou přínosem také tam, kde lidé používají k chůzi různé podpůrné prostředky, například berle. Další výhodou je snadnost, se kterou se tyto dveře pohybují.

Minimální šířka základního stavebního pouzdra, například JAP 705 NORMA STANDARD určeného na posuv jednokřídlých dveří, pro bezbariérové prostory je 80 cm, což se rovná šířce zasouvacích dveří potřebných také například pro průjezd vozíčku, pohyb s chodítkem apod. Podle prostorových možností a požadavků je možné ji zvětšit, a to pro jednokřídlé dveře až do šíře 120 cm.

Pokud máme koupelnu a toaletu vedle sebe, lze použít zdvojené pouzdro JAP 720 NORMA UNIBOX. Dvoje jednokřídlé dveře se zasouvají za sebe do jedné kapsy. Jejich pohyb je n

text: Helena Štětinová
foto: archiv firem

Koupelna (nejen) pro seniory

Koupelna (nejen) pro seniory