Sádrování a tmelení

Součásti přípravy stěn na malování v interiérech starších domů a chalup je nutnost vypořádat se s prasklinami a trhlinami v omítce. Možností řešení je celá řada, ale často je nutné smířit se tím, že se poškození omítky po čase objeví znovu.

Tradičním a oblíbeným materiálem pro opravy a tmelení prasklin je sádra. Ta je buď přírodního původu (vyrobená termickým rozkladem sádrovce), nebo je vyrobena z odpadu, vznikajícího v tepelných elektrárnách. Bílý nebo šedý prášek vytváří po smíchání s vodou hmotu, která po vyzrání (po sedmi dnech) vykazuje pevnost 10 MPa, ale může dosáhnout pevnosti až 45 MPa. Její mnohostranné využití zahrnuje i drobné stavební práce a opravy.
Existují tři základní kategorie sádry podle rychlosti tuhnutí. Rychle tuhnoucí sádra začíná tuhnout za dvě minuty po zpracování a její doba tuhnutí je 15 minut. Normálně tuhnoucí sádra začíná tuhnout po šesti minutách a ztuhne do 30 minut. Pomalu tuhnoucí sádra tuhne po dvaceti minutách a ztuhnutí jí trvá až devadesát minut. Vybrat si tedy můžete především podle toho, zda potřebujete pracovat rychle, nebo naopak pečlivě a v klidu. Pro drobné opravy tedy obvykle pracujeme s rychle tuhnoucí a s normálně tuhnoucí sádrou. Rychlost tuhnutí ovlivňuje i teplota a také to, zda sádru zpracováváme v kyselé nebo v zásadité vodě.
Je důležité koupit pro opravy před malováním správný typ sádry. Pokud výrobce doporučuje sádru pro vodoinstalační, elektroinstalační a topenářské práce, můžeme ji bez obav použít i pro drobné opravy. Někteří výrobci specifikují použití sádry přímo v názvech jednotlivých řad, takže můžete vybírat mezi sádrou elektrikářskou, modelářskou či štukatérskou (stavební).

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Malířské práce:

Jak se vyznat v barvách

Barvy, štětce, pásky, fólie

Pro lepší přilnavost

Jak se vyznat ve stříkacích pistolích

Barvy ovlivní náladu i atmosféru

Vymalujte si sami!

Tapety oživí interiér

________________________________________________________________________

Trhliny a praskliny je potřeba opravit dostatečně včas, aby před malováním dostatečně vyzrála sádra i tmely

Jak pracovat se sádrou

Teplota vzduchu doporučená pro sádrování se obvykle pohybuje mezi 5 až 30 stupni Celsia. Nepracujte se sádrou v mrazu, neměla by totiž podmínky pro správné vyzrávání.
Začneme tak, že drobné trhlinky proškrábeme škrabkou a sádrovaná místa důkladně vyhladíme. Dokud je sádra řídká, opravíme především drobné praskliny. Jak sádra začne tuhnout, zatahujeme větší trhliny a rohy. Sádrované rohy zaoblíme a vytvarujeme.
Do sádry lze při větším rozsahu poškození zdí přidat písek a tuhnutí můžeme zpomalit i přidáním bílého Primalexu nebo jiné interiérové barvy na stěny. Vyzrálá zasádrovaná místa je možné přebrousit smirkovým papírem nebo brusnou houbičkou.

Tmely se prodávají už připravené k nanášení špachtlí či plastovou stěrkou

Tmelení prasklin

K opravám prasklin a vyplňování spár můžete využít i nejrůznější typy tmelů. Kritériem výběru je dokonalé utěsnění spáry při zachování soudržnosti tmelícího materiálu s podkladem. Důležitá je i pružnost tmelu v případě, kdy lze předpokládat dilataci spáry. Jednoduše jde o to, aby tmel nepraskal a spára se dále nenarušovala, pokud zdivo pracuje, například vlivem teplotních změn nebo sesedání po rekonstrukci.

Tmely, které jsou obecně dražší než sádra, volíme při rozsáhlejších opravách omítky na stěnách před malováním.

Tmely se dělí především na plastické a elastické. Toto dělení je důležité vzhledem ke způsobu použití. Elastické (pružné) tmely se ihned po deformaci (stlačení, natažení) vracejí do původního tvaru. Plastické lze různě formovat a po naformování zachovávají původní tvar.

Sádry jsou k dostání v bílém a šedém odstínu a také v různých velikostech balení

Plastické tmely tedy používejte jen v místech, kde už nenastane žádná další dilatace, pnutí či jiný pohyb. V ostatních případech pracujte raději s elastickými tmely.

Výrobci dodávají na trh především akrylátové, silikonové a polyuretanové tmely, ale existují i přípravky, obsahující další chemické báze.

 

Tmely podle materiálů

Běžné nemrazuvzdorné akrylátové tmely se používají v interiéru, stavební akrylátové tmely už mráz vydrží a mohou být použity i v exteriéru. Mrazuvzdornost je důležitá pro výsledný efekt a trvanlivost oprav, proto ji berte v úvahu. Akrylátové barvy se vyznačují menší pružností, ale mezi jejich nesporné výhody patří schopnost vyplnění i relativně širokých spár, přetíratelnost barvami a obvykle i výhodná cena.

Velmi pružné a odolné proti UV záření i výkyvům teplot jsou naopak tmely silikonové a polyuretanové. Hodí se spíše pro použití v zátěžových místech, vystavených například dlouhodobému působení vlhkosti.

S tmely pracujte za teplot mezi pěti a třiceti stupni Celsia. K vyzrávání potřebují i mrazuvzdorné tmely teplotu nad nulu. Nanášejte je vždy na bezprašný a dobře vysušený povrch. Do spáry tmel vtlačujte pomocí kartušové pistole, případně stěrkou, vždy s mírným přebytkem materiálu, aby nevznikly dutiny. Poté stěrkou přebytečný tmel vtlačte do spáry.
Širší spára vyžaduje trojnásobné nanášení tmele. Nejprve po obou stranách spáry a poté uprostřed. Povrch čerstvě zatmelené spáry můžete upravit navlhčeným štětcem.

Až tmel vyzraje (potřebný údaj najdete na obalu), je možné spáru přetřít barvou. Platí to u všech typů tmelů kromě silikonového. Použijte barvu, která vytvoří dostatečně pružný povrch, a zatmelené místo před nátěrem omyjte a osušte.

 

Náš tip:

Pokud se prasklina ve zdi i po opravě a zamalování objevuje znovu, nebo se dokonce dál rozšiřuje, nechte dům raději prohlédnout statikem. Statické narušení stavby může mít řadu příčin a může být nebezpečné. Odborník zpravidla rychle odhalí, zda praskání zdiva či trhání omítky souvisí se statikou, nebo zda má jiné příčiny.

 

Sádrování a tmelení