Barvy, štětce, pásky, fólie

Na malování si vše potřebné nakupte a připravte předem. Pro nákup barev můžete využít služby míchacích center, nebo si vybrat některý z poměrně široké nabídky hotových odstínů. Případně se podržet osvědčené bílé.

Nezbytné jsou samozřejmě především malířské barvy. Nakoupit je můžete buď ve specializovaných obchodech včetně značkových obchodů výrobců, nebo v příslušném oddělení hobbymarketu, kde je vše potřebné včetně nářadí a pomůcek přehledně na jednom místě. Ve zmíněných typech obchodů jsou obvykle k dispozici i míchací centra, kde si můžete podle vzorníku vybrat příslušný odstín a nechat si ho v potřebném množství (obvykle 5 a 10 kg balení) profesionálně namíchat.

Pokud malujete v zařízeném interiéru, nejlepší je ho vyklidit, nebo alespoň nábytek chránit fóliemi

Matná, zářivá, sněhobílá

Jednodušší cestou je výběr už hotového namíchaného odstínu, který v několika cenových kategoriích a také v několika velikostech balení nabízejí různí výrobci. Barvy mohou mít rozdílné složení, nemívají nijak výrazně odlišné vlastnosti a vybírat je můžete podle vzorníku a také podle kritérií, které upřednostníte. Koupit lze například nátěry, vhodné do vlhkého prostředí, odolné vůči plísním, s hrubší strukturou nebo dokonce s lehkou vůní ovoce. Prodávají se speciální nátěry na sádrokarton a také nátěry s vyšší paropropustností, které jsou vhodné třeba i na sanační omítky nebo na dřevotřískové desky.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Malířské práce:

Jak se vyznat v barvách

Sádrování a tmelení

Pro lepší přilnavost

Jak se vyznat ve stříkacích pistolích

Barvy ovlivní náladu i atmosféru

Vymalujte si sami!

Tapety oživí interiér

________________________________________________________________________

Zůstáváte-li u klasického bílého odstínu, vyberete si z nabídky různých stupňů bělosti, například sametovou, matnou, zářivě bílou či sněhobílou, přičemž rozdíl mezi „normální“ bílou a zářivě či sněhově bílou opravdu existuje a z bělosti druhých dvou zmíněných trochu přechází zrak. Pro menší místnosti starých chalup s nízkými stropy je však bílá často velmi dobrým řešením a dokáže interiér prosvětlit, takže jen zvažte, zda raději méně výraznou matovou bílou nebo dokonce lehce natónovanou šedobílou či hnědobílou nebo ostře zářivou sněhobílou.

Prodejny barev nabízejí celou škálu hotových odstínů barev, možnost nákupu bází a tónovacích barev nebo namíchání odstínu podle vzorníku

V míchacích centrech i u regálů s hotovými namíchanými odstíny barev vám při volbě barevného tónování napoví vzorníky, ale problém bývá v jejich velikosti. Na malé ploše vzorku si „fungování“ barvy v interiéru jen těžko představíte, takže vás může výsledek v některých případech nepříjemně zaskočit. Řešením bez rizika je buď nákup odstínu barvy, který si můžete někde prohlédnout v dostatečně velké ploše, nebo koupě takzvané báze, kterou si sami podle potřeby doladíte tónovací barvou. K promíchání báze s tónovacím odstínem si pořiďte míchací nástavec na vrtačku. Stroje v míchacích centrech však pracují na principu důkladného protřepání, které se vám v domácích podmínkách plně nahradit nepodaří.

Hotové namíchané vyrovnávací stěrky představují rychlé řešení pro opravu stěn

Nezapomeňte na opravy

V řadě případů budete muset před samotným malováním upravit stěny. Zeď či strop ve staré chalupě s několika vrstvami starého nátěru může vyžadovat oškrábání. K tomu budete potřebovat špachtle několika šířek včetně speciální rovné malířské škrabky. Kupte přinejmenším jednu měkčí a ohebnější a jednu ze silnějšího plechu, která se při škrábání naopak ohýbat nebude.

Jsou-li stopy po škrábání příliš patrné, nevyhnete se zřejmě štukování. Zvláště pro úpravu menších ploch se vyplatí koupit už hotovou štukovací směs (Keraštuk) a k tomu kovové a pěnové hladítko. Na opravy prasklin a drobných poškození si pak připravte akrylový tmel nebo sádru či malířský tmel v prášku.

Věnujte pozornost i malířským nátěrům se speciálními vlastnostmi do vlhkých prostor či do míst s výskytem plísní

Ať už budete malovat nově omítnutou, nebo opravenou stěnu, zajistěte dostatečnou přilnavost krycího nátěru penetrací. Ta se ředí v různých poměrech podle doporučení výrobce, prodává se v litrovém či pětilitrovém balení a při jejím použití je nutné chránit podlahu či nábytek proti potřísnění, protože ztvrdlé kapky se jen obtížně odstraňují. I proto zahrňte do seznamu potřebných pomůcek také krycí malířské fólie a malířské (maskovací) pásky. Ty poslouží i jako ochrana proto nechtěnému přetažení barvy v místech spojů malované stěny s dřevěným obložením, okenními nebo dveřními rámy či podlahovými lištami. A využijete je i při tvorbě pruhů, linek nebo kombinacích ploch z různých odstínů.

 

Štětce a válečky

Na stěny se malířské barvy nanášejí štětcem nebo válečkem. Pro občasné domácí vymalování není nutné investovat několik set korun do kvalitní profesionální štětky, která je stavěna hlavně na „výdrž“. Dobrou službu udělají i takzvané pološtětky, což jsou vlastně široké štětce. Současné typy interiérových nátěrů lze bez problémů nanášet v podstatě jakýmkoli typem štětce, ale menší námahu zaručí spíše širší štětce se směsí přírodních a syntetických štětin, které jsou určeny na vodou ředitelné barvy.

Tónovací barvy jsou k dostání v široké škále odstínů a pokud máte chuť experimentovat, vyzkoušejte jejich možnosti

Kupte si tedy široký štětec nebo pološtětku pro snadné a rychlé pokrývání ploch a pak také užší štětec, kterým se snadno dostanete do rohů a za trubky nebo kterým natřete místa kolem zásuvek či v místech přechodů a spojů. Štětec zárohák poslouží při malování hůře dostupných míst na stěnách.

Malování interiérů mohou usnadnit i malířské válečky, přičemž v tomto případě nemáme na mysli gumové válečky k vytváření dekorativních vzorů, ale pěnové, velurové či vlněné válečky k nanášení barev. Vyplatí se koupit sadu válečků s jedním držákem a nástavci několika velikostí, které se zpravidla prodávají s plastovou odkapávací miskou a někdy i s mřížkou, přes kterou se vytlačí přebytečná barva. Zvláště s neředěnou barvou lze při troše tréninku docílit s válečky velmi rychlého malování s minimálním znečištěním.

Malování ve výšce a na stropech usnadní teleskopická tyč, na kterou se váleček snadno nasadí. Příznivci klasické štětky se pak při výmalbě stropů neobejdou bez štaflí.

Hotové natónované nátěrové hmoty jsou nejjednodušším řešením – odstín vidíte na vzorníku, barvu si rovnou odnesete a případné zesvětlení je možné docílit naředěním vodou

Pro snadný úklid

Nepřesné tahy štětce a barva, odstřikující z válečku, jsou nepříjemné průvodní jevy při každém malování. Nejde jim zcela zabránit ani při použití toho nejlepšího malířského náčiní a nevyhnou se jim ani zkušení řemeslníci. Nábytek, podlahy, rámy oken či dveří nebo radiátory však můžete před znečištěním barvou poměrně jednoduše ochránit.

Na trhu jsou k dostání různé typy krycích fólií a kartonů, stejně jako malířské pásky, které zabrání škodám při nežádoucím „přetažení“ štětce nebo válečku a dobře poslouží také jako ochranný předěl při vytváření vícebarevných ploch.

V malířských potřebách či hobbymarketech obvykle zakoupíte mikrotenové krycí fólie v balíčcích, které postačí k ochraně nábytku, oken nebo dveří. Jsou velmi lehké, což občas působí komplikace. Nejsou-li k nábytku či jakékoli jiné chráněné ploše dostatečně pevně přichyceny, stačí malý průvan, fólie může sklouznout a ušpinit se od barvy na straně, která by měla zůstat čistá.

Lze tomu zamezit použitím krepové malířské pásky, kterou se fólie dostatečně upevní. Na rozdíl od plastových lepicích pásek se malířská páska snadno odstraňuje a obvykle dobře drží na jakémkoli suchém a čistém podkladu.

Krycí fólie existují v podobě běžné plachty v rozměrech 4 x 5, 4 x 12,5 a 2 x 50 metrů. Dostupné jsou však také v rolích, což výrazně usnadňuje manipulaci a umožní bez větších potíží „zabalit“ i předměty či součásti interiéru, které se klasické mikrotenové plachtě poněkud vzpouzí.

Firma Europack Chrudim například nabízí fólie v rolích o rozměrech od 18 cm x 20 m až po 270 cm x 16 m. A zajímavou variantou jsou rovněž fólie v rolích opatřené samolepicí páskou. Takovou fólii při odvíjení z role rovnou přichytíte na chráněnou plochu a po malování ji opět snadno sundáte.

Pro ochranu podlah se lépe hodí zakrývací kartony. Jsou to pásy vlnité lepenky, které se snadno odvíjí z role, vydrží poměrně značnou mechanickou zátěž, neprosáknou a lze je použít i při tapetování, bourání nebo jiných stavebních pracích jako ochranu podlahy před prachem. Po skončení práce se kartony i s nečistotami opět svinou do role a je uklizeno.
Pro méně náročnou práci je k dostání i zakrývací papír, který nemá ochrannou vrstvu vlnité lepenky. Papír i lepenku v kombinaci s malířskou páskou můžete použít i k zakrytí nábytku, fólie však obvykle vyjdou levněji. Pokud se ale kartony nepoškodí a neslepí, lze je použít opakovaně.

 

Malířské pásky

Důležitou pomůckou jsou i samolepicí malířské pásky. Jejich kvalita se odvíjí především od schopnosti pásky udržet se na stěně či jiném povrchu co nejdéle, aniž byste při jejím odstraňování strhli i vrstvu nátěru pod ní. Profesionálové proto často doporučují vyhnout se při malování stěn nákupu nejlevnějších neznačkových ochranných krepových pásek. Ty mohou dobře posloužit k ochraně okenních rámů, okrajů radiátorů, nábytkových rohů nebo pro přichycení fólie. Chcete-li však použít maskovací pásku pro vytvoření linek, přechodů barevných ploch nebo speciálních efektů, vyberte takovou, která je pro tento účel vyrobena.
Europack dodává například speciální konturovací pásku na oblouky a ostré linky, která je vyrobena z pružné fólie, je určena pro jemnou práci a po stržení nezanechává na povrchu zbytky lepidla. Užitečná je i speciální páska na trhliny, kterou lze trhlinu či prasklinu ve stěně jednoduše přelepit a poté zamalovat.

Pro běžnou práci pak postačí maskovací krepové pásky, ale při výběru se vyplatí ověřit dobu, po kterou se podle výrobce udrží na zdi bez toho, aby při stržení napáchala škody. Výrobci to uvádějí na obalu.

 

Náš tip:

Škrabky na stěny a podlahy se zubatým břitem využijete nejen na odstranění starých barev a nátěrů, ale také na seškrábání vysloužilých tapet. Univerzální škrabky koupíte za ceny od 25 korun, škrabku na stěny k odstranění tapet či staré malby za cca 80-150 korun.

 

Barvy, štětce, pásky, fólie