Jak se vyznat v barvách
Barvy, které se vyrábějí a prodávají v zemích EU, mají na obalu uveden číselný kód barevného odstínu v tzv. stupnici RAL. Orientace podle kódů by měla zákazníkovi jistotu, že si koupí stejné odstíny i v případě, že nakupuje barvy od různých výrobců.
Na českém trhu byly barvy ještě v nedávné době značeny podle československé normy (ČSN 67 3067), která měla jiné kódování i slovní názvy. Ve starších zásobách můžete na takové barvy stále narazit a i proto je dobré mít k dispozici převody mezi ČSN a RAL alespoň u nejčastěji používaných odstínů.
Značení barev podle složení
Barvy se označují i podle skupin a druhu nátěrových hmot. Jde vždy o písmeno a čtyřmístný číselný kód, který ovšem nezaměňujte s kódy pro barevné odstíny. První písmeno označuje v tomto systému skupinu a první číslice druh nátěrové hmoty podle následujícího rozdělení:
Skupina: A = asfaltové, C = nitrocelulózové, K = silikonové, L = lihové, O = olejové, S = syntetické, U = polyuretanové, V = vodou ředitelné a disperzní
Druh: 1000 = fermeže, transparentní laky, 2000 = nátěrové hmoty pigmentované (základní barvy a emaily), 3000 = pasty, 4000 = nástřikové hmoty, 5000 = tmely, 6000 = ředidla, 7000 = tužidla
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Malířské práce:
Barvy, štětce, pásky, fólie
Sádrování a tmelení
Pro lepší přilnavost
Jak se vyznat ve stříkacích pistolích
Barvy ovlivní náladu i atmosféru
Vymalujte si sami!
Tapety oživí interiér
________________________________________________________________________
Rozdělení barev
Akrylátové
Mohou být ředěny vodou nebo organickými rozpouštědly podle způsobu výroby. Barvy ředěné rozpouštědly lépe odolávají povětrnostním vlivům, disperzní jsou pružnější.
Akrylové
Jsou ředitelné vodou, lze je míchat mezi sebou, rychle zasychají.
Alkydové
Barvy, jejichž základem jsou alkydové pryskyřice, tvrdnou chemickou reakcí a rychle zasychají.
Disperzní
Často používané barvy, které lze ředit vodou.
Epoxidové
Obsahují epoxidové pryskyřice a nejčastěji jde o dvousložkové laky nebo tmely. Aby ztvrdly, potřebují druhou složku – tvrdidlo nebo tužidlo.
Fermežové
Olejové nátěrové hmoty, v nichž je použit lněný či jiný rostlinný olej.
Latexové
Tyto barvy jsou ředitelné vodou, nehořlavé, rychle zasychají a používají se nejčastěji na savé podklady.
Lazurovací
Jsou to nátěrové hmoty, které zcela nekryjí, ale ani nejsou zcela průhledné. Tím se liší od laku, který je průhledný.
Lihové
Tyto barvy rychle schnou, takže jsou někdy vidět i navazující tahy štětcem. Lihové barvy nejčastěji používáme k moření nebo lazurování dřeva.
Nitrocelulózové
Různé typy nitrocelulózy umožňují vyrábět celou škálu barev od tvrdých laků až po elastické nátěry. Tyto barvy rychle schnou, ale obsahují větší množství hořlavých látek.
Nitrolaky
Hodí se pro vnitřní vrchní nátěry, protože vnější prostředí jim příliš nesvědčí a dnes je lze často plně nahradit vodou ředitelnými laky.
Olejové
U nátěrových hmot označovaných jako olejové se jako pojiva používají oleje. Pomalu zasychají, dnes se už pro nátěry většinou nepoužívají.
Penetrační
Barva proniká co nejhlouběji do podkladu, aby ho zpevnila, snížila jeho nasákavost a zvýšila přilnavost dalších nátěrů.
Polyesterové
Základem jsou nenasycené polyesterové pryskyřice, které barvám dodávají zejména barevnou stálost při vyšších teplotách nebo při jejich častém střídání. Obvykle bývají v prášku a k nanesení potřebují speciální zařízení.
Polyuretanové
Obsahují plasty (polymery), které díky specifickému uskupení molekul dodají hmotám zajímavé vlastnosti, především vysokou odolnost ke všem vnějším vlivům.
Práškové
Jde o směsi syntetických pryskyřic, plniv, pigmentů a dalších přísad. Nanášejí se souvislým stříkáním, zpravidla v jedné vrstvě, a poté se vypalují při teplotách kolem 200 °C. Výsledkem jsou matné, lesklé nebo strukturované povrchy.
Silikonové
Označují se tak barvy, jejichž základním pojivem je silikon. Do barev se přidává zejména kvůli tomu, aby dobře propouštěly páru, odolávaly vlhku a vysokým teplotám a neodíraly se.
Syntetické
Zahrnuje skupiny barev alkydových, epoxidových či akrylátových. Syntetické mohou být laky pro vnitřní i vnější použití, antikorozní barvy i vrchní emaily.
Slovníček pojmů
Transparentní jsou všechny průhledné barvy, například laky, fermeže nebo emulze, které vytvářejí průhledné nebo průsvitné vrstvy. Lak je souhrnný název pro ochranný film odolný vůči vnějším vlivům, který výrazně nemění barvu nebo design ošetřovaného předmětu. Lak neobsahuje pigmenty, je průhledný, bezbarvý nebo jen mírně tónovaný Email je souhrnné označení každé barvy, která obsahuje pigment (je barevná) a je určená ke konečnému vrchnímu nátěru.
Napouštědla jsou hmoty, které obsahují látky chránící dřevo před dřevokaznými houbami, plísněmi, případně živočišnými škůdci. Plnidla rozhodují o mechanických vlastnostech barev a jsou to zpravidla minerální látky (kaolín, křída, mastek či vápenec). Pojiva jsou hlavní složkou barev a v podstatě udržují pigmenty, plnidla a další látky pohromadě, aby vznikl požadovaný film. Většinou jde o organické materiály (např. fermeže), upravené přírodní látky (nitráty celulózy) nebo syntetické polymery.
Aby dvousložkové barvy (např. epoxidové, polyesterové nebo polyuretanové) vytvořily souvislý film a uschly, potřebují uskutečnit chemickou reakci. Tu umožní tužidla, kterým se také někdy říká katalyzátory. Stejně fungují tužidla u tmelů.