Tapety oživí interiér

Alternativou k výmalbě interiérových stěn je tapetování. Tapety lze s malířskými nátěry i zajímavě kombinovat. Vybírat si můžeme z tapet papírových, vliesových, vinylových, či textilních. Existují i tapety do vlhkých prostor i odolné výrobky ze skelných vláken.

Současným trendem jsou zejména vliesové tapety z buničiny a textilních vláken, které jsou prodyšné, tepelně a zvukově izolují a především se snadno aplikují na zeď. Lepidlo se u nich nanáší válečkem nebo štětkou na zeď, ne na tapetu.

Do prostor, kde mohou být stěny vystaveny nečistotám, mastnotě a vlhkosti, jako je kuchyně, koupelna a předsíň, bychom měli zvolit vinylovou tapetu, která je omyvatelná a odolná vůči opotřebení a některé typy i proti vodě. Lepí se na stěnu klasickým způsobem, kdy se lepidlo nanese na rubovou stranu tapety, nechá se provlhnout a pak se teprve přikládá na stěnu.

Papírové tapety nabízejí asi největší šíři barev a dekorů, ale jsou nejméně odolné. Lepí se stejně jako vinylové tapety, někdy je nutné pod ně ještě nalepit podkladovou papírovou vrstvu.

Výběr vhodné tapety

Klasické papírové tapety jsou oblíbené zejména díky své nízké ceně. Trendové vliesové tapety jsou speciální tapety z netkané textilie, které se zachovávají své rozměry, proto je možné nanášet lepidlo přímo válečkem na stěnu. Vinylové tapety se vyrábějí z umělé hmoty. Jsou omyvatelné a můžete je použít i do koupelny nebo kuchyně. Textilní tapety jsou těžké, a díky přirozené barevnosti vytváří jedinečný estetický zážitek. Většina hedvábných tapet není vyrobena z hedvábí, ale vytváří hedvábný dojem. Tapety ze skleněných vláken získávají v poslední době i přes svou vysokou cenu na popularitě. Jsou přetíratelné, voděodolné a vyznačují se dlouhou trvanlivostí.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Malířské práce:

Jak se vyznat v barvách

Barvy, štětce, pásky, fólie

Sádrování a tmelení

Pro lepší přilnavost

Jak se vyznat ve stříkacích pistolích

Barvy ovlivní náladu i atmosféru

Vymalujte si sami!

________________________________________________________________________

Lepení tapet je zvláště s vodou ředitelnými lepicími roztoky jednoduché, ale vyžaduje dobře ošetřenou stěnu

Jak správně tapetovat

Tapetování dnes může být zábava. Nejdříve je nutné očistit a vyrovnat stěnu, kterou se chystáte tapetovat. V případě, že by stěna zůstala špinavá či mastná, nemusela by tapeta dobře přilnout a mohla by se odchlipovat. Změřte, nařežte a očíslujte si jednotlivé části tapet tak, jak půjdou za sebou. Po rozmíchání podle typu tapet buď lepidlo naneste na tapetu, jako například u papírových tapet, nebo přímo na zeď, což se používá například u vliesových tapet. Začněte lepit od okna ve směru dopadajícího světla.

Pokud je v bytě jiná výrazná dominanta, například krb, není problém začít tapetovat od ní. Tapetu přiložte a vyhlaďte, případné bublinky vytlačte a tak postupujte po celé ploše lepené stěny. Dejte pozor na kraje, ty je potřeba přitlačit zejména pečlivě, protože jsou nejnáchylnější k odchlípnutí.

 

Tapety oživí interiér