Delta bruska

Rubrika: Dílna

Pro broušení špatně přístupných míst, sloupků zábradlí, lamel u dveří a podobně, nebo pro práci v úzkých prostorách je vhodná delta bruska.

Obrousit tyto úzké šikmé plochy by bez použití delta brusky nebylo snadné

Když chcete nalakovat dveře, okenní rámy, nábytek, dekorační předměty, apod., neobejdete se před lakováním bez jejich přebroušení nahrubo i dohladka. Často je nutné několikeré, postupně stále jemnější přebrušování nátěrových vrstev. U jediného kusu to zvládnete hrubším a pak jemnějším smirkovým papírem. Dřinu na dveřích, skříních či karoserii auta ušetří pásové, vibrační, nebo excentrické brusky. Do rohů, mezer a jiných špatně přístupných míst se ale s nimi nedostanete. K tomu dnes slouží malé delta brusky.

Děvče pro všechno

Název delta brusky je odvozen od trojúhelníkového tvaru kmitající brusné destičky s brusným smirkem a zaoblenými hranami, připomínajícími řecké písmeno delta. Patří mezi nejmenší jednoúčelové nářadí, bez něhož se však výrobci nábytku, restaurátoři, lakýrníci a karosáři neobejdou.

Delta bruska Metabo DSE 300 Intec je univerzálně použitelná

Výrobcům se podařilo její funkci rozšířit. U stále oblíbenějších multibrusek s obloukovým držadlem připomínajících žehličku, kmitá víc než desettisíckrát za minutu větší brusná deska s upnutým smirkem a jako hrot slouží výměnné delta nástavce. Ty lze nahradit i brusnými jazyky k broušení a leštění nejrůznějších materiálů. Pokud kmitají jen droboučkými výkyvy (oscilacemi) sem a tam, dají se jako tzv. oscilační multibrusky použít i k řezání dlaždic, vyčnívajících trubek, hřebíků a šroubů, i k ponorným řezům do nábytku a podlah, k odstraňování tmelů z drážek a nejrůznějším jiným pracím, takže i zkušení řemeslníci o nich mluví jako o „děvčeti pro všechno“.

Nastavení počtu kmitů

Obvykle jen něco přes kilogram těžké delta brusky s příkonem 150 až 300 W rozkmitají pomocí dvojexcentru v úhlové převodové skříni upínací desku s brusným papírem na 10 až 22 tisíc kmitů za minutu se sotva viditelným rozkmitem od 1,5 do 2,5 mm. Počet kmitů se nastavuje podle druhu broušeného materiálu, zrnitosti použitého smirku a požadované hladkosti plochy. Čím větší úběr materiálu požadujeme, tím hrubší zrno (40 – 60) zvolíme. Čím hladší mají být plochy, tím jemnější zrnitost (240 – 400) zvolíme, a co nejvyšší počet kmitů nastavíme.

Obrušování nátěru delta-bruskou SKIL 7115

Štíhlé tělo brusky umožňuje její dobré držení v dlani. Je tvarované tak, aby padl do dlaně v několika úchopových pozicích a má obvykle měkčené nekluzné držadlo se spínačem, kterému by neměla chybět aretace. Počet kmitů (obvykle 5 stupňů) se nastavuje kolečkem podobně jako u vrtaček. Z hygienických důvodů jsou většinou brusky vybaveny nátrubkem pro připojení k vysavači (průměr 27 mm) a dražší modely jsou vybaveny integrovaným odsáváním prachu do připojené nebo do vaku kazety smikrofiltrem, který lze po vyprázdnění vyprat.

Brusná deska

Starý nátěr z úzkých hran okna se delta bruskou dobře obrušuje

Brusná deska bývá z hliníku a suchý zip na ní je podložen vrstvou pěnového polyuretanu, aby se brusný list přizpůsoboval nerovnostem broušeného materiálu. Desku lze obvykle bez jakéhokoliv nářadí nasadit či sejmout díky rychloupínacímu systému – nejrozšířenější jsou SDS, Clic, a FixTec. Opotřebí-li se brusivo na čelním rohu, lze desku i s brusným papírem pootočit o 120° a opět ji využít, což lze ještě jednou potom opakovat. Většina brusek používá unifikované papíry pro delta brusky s rozměrem 93mm od rohu k rohu, se šesti prostřihnutými otvory pro odsávání prachu. Základní sada papírů tří drsností bývá v příslušenství, v obchodech s nářadím se dají přikoupit se zrnitosmi od č. 40 do č. 400.

Multibrusky umí víc

Vibrující upínací desky multibrusek jsou podstatně větší než u jednoúčelových delta brusek. Z toho vyplývá i jejich vyšší úběr materiálu. Příkon se pohybuje od 100 do 250 W a Bosch je začal nabízet i v akumulátorovém provedení, nebo s elektro-pneumatickým pohonem. Unifikovaný výměnný delta plátek tvoří jejich hrot, u některých lze místo něj upnout i brusný nebo lešticí prodloužený „jazyk“ vhodný pro broušení žebrování, žaluzií, radiátorů a jinýchšpatně přístupných ploch. Kromě přípojky na vysavač jsou lepší brusky opatřeny integrovaným odsáváním s různými patentovanými systémy filtrace. Adaptéry v podobě několika brusných nástavců lze k vibrující desce upínat až třemi různými způsoby.

Bruska FEIN-MultiMaster s rychloupínáním, škrabkou a řeznými i pilovými noži

K první multifunkční brusce s elektronickou „inteligencí“ (SKIL 7375) se nabízí až 5 různých nástavců např. pro přesné broušení u hran a okrajů, žlabovitý nástavec pro broušení hřbetu zábradlí, a různé brousicí a lešticí jazyky včetně rašple. Bruska má přisvětlení spot-light a ke správnému přítlaku navádí uživatele zeleně světélkující signalizací v držadle. Velkým tlakem na brusku se totiž snižuje rychlost broušení a zbytečně se opotřebovává brusný papír. Zejména laky a tmely se mohou zvýšeným tlakem při broušení zahřát až na tavnou teplotu a zalepí zrna brusného smirku.

Oscilační multibrusky

Téměř čtyřicetiletý vývoj má za sebou nářadí, jehož vyměnitelné nástroje pouze kmitají kolem osy vřetene vysokou rychlostí (ve volnoběhu až 24 000 krát za minutu) sem a tam v rozsahu několika úhlových stupňů. Mezi kutily i řemeslníky je nejvíce oblíbená souprava oscilačních brusek FEINMultiMaster v několika verzích pro začátečníky (kufřík „START“ za 4300 Kč) i pro profesionály („TOP“), která přijde na dvojnásobek. Na hřídel brusky lze vedle brusných delta destiček rychloupínacím systémem Quick-In upnout nejrůznější nástroje – pilové listy, kotouče, dláta, škrabky, rašple. Počet kmitů lze v rozsahu od 11 do 21 tisíc za minutu plynule přizpůsobovat opracovávanému materiálu či druhu práce. Bosch nejnověji nabízí i akumulátorovou oscilační multibrusku GOP s lithiumiontovým akumulátorem a bohatou sadou vyměnitelných nožů a rašplí.

Broušení rohu dveřního rámu delta hrotem brusky

Oscilační multibrusky zvládnou vedle broušení a leštění čehokoliv i pilování (dokonce i ponorné řezy do parket a desek), rašplování, krájení, škrábání, odrezování. Při opravě dveří a oken (odstraňování zatmelených skel), řezání dlaždic a odstraňování tmelu, nebo při přebrušování detailů na dřevě i na karoseriích nenajdeme lepšího pomocníka.

Postřehy z praxe

Vyzkoušeli jsme si delta brusku Metabo DSE 300 Intec s příkonem 300 W, rychlostí otáček 14 000 až 22 000 za minutu, rozkmitem 1,8 mm, hmotností 1,3 kg, která stojí 3990 Kč.

Brusná deska

Rozměry brusné desky jsou od rohu k rohu 93 mm. Brusná deska je vybavena PU pěnou, která přesně přilne k opracovávanému materiálu. Výhodou je, že desku lze otočit kolem její osy pouze rukou bez klíče. Při práci v těžko přístupných místech a úzkých prostorách se osvědčil nízký tvar krytu. Jemného brusu lze dosáhnout i v nejzazších rozích a na hranách. Výměna brusných papírů je díky desce se suchým zipem jednoduchá a rychlá.

Rukojeť

Univerzální delta bruskou lze odstranit i zbytky lepidla po staré podlahové krytině

S rukojetí se dobře pracuje pravou i levou rukou. Ovládání je stejně jednoduché jako u jiných typů delta brusek – jeden spínač a jedno kolečko na volbu 6 rychlostí otáček.

Odsávání

Bezprašnou práci zajišťuje vysoký výkon odsávacího kanálu zabudovaného v krytu. Kromě toho může být pomocí nástavce a 5 m dlouhé hadice připojeno k brusce i jiné odsávací zařízení.

Shrnutí

K Metabo DSE 300 Intec je možné připojit i velmi účinné odsávací zařízení

Delta bruska Metabo DSE 300 Intec je lehká a přitom dosahuje velkého úběru materiálu díky silnému 300 wattovému motoru a zvětšenému průměru kmitavého pohybu. Výhodou této delta brusky je snadná a rychlá předvolba počtu kmitů. Je univerzálně použitelná k broušení dřeva, umělých hmot, kovu, kamene a vhodná také pro broušení tmelů a lakovaných ploch. Pro toto široké použití může být dobrým pomocníkem v domácích dílnách.

TEXT: JAN TŮMA, PETR PETŘÍČEK
FOTO: METABO, BOSCH, SKIL

Delta bruska

Delta bruska