Dotace na topení

tepelé čerpadlo

Zafixujte si letošní cenu tepelného čerpadla Daikin a instalujte ho příští rok, je to možné (Foto: Daikin)

Podmínky státních dotací na zdroje vytápění domácností se v poslední době rychle mění. K 31. srpnu skončily tzv. kotlíkové dotace pro nízkopříjmové skupiny. Nadále je možné čerpat podporu z programu Nová zelená úsporám.

Situace na trhu s tepelnými čerpadly je u všech renomovaných výrobců podobná. Poptávka po tepelných čerpadlech v současné době roste několikanásobně. 53 % podaných žádostí o kotlíkovou dotaci tvoří v období od února do konce srpna 2022 náhrady za tepelná čerpadla. Přestože výrobci navyšují své výrobní kapacity, nedaří se jim přes veškerou snahu zvýšenou poptávku plně uspokojit. Také kapacita montážních firem mnohdy nestačí. Na tepelné čerpadlo se čeká i několik měsíců.

Příspěvek na tepelné čerpadlo

tepelé čerpadlo

Tepelné čerpadlo zvládne i ohřev teplé vody a v létě klimatizaci (Foto: Daikin)

Při výměně starých neekologických kotlů a kamen na tuhá paliva nebo elektrického vytápění za tepelné čerpadlo (i s ohřevem vody) můžete získat od státu až 100 000 Kč. Tepelná čerpadla patří mezi obnovitelnými zdroji energie k těm široce využitelným. Dát ho můžete prakticky do jakékoliv stavby.

Nízkoteplotní tepelná čerpadla se hodí spíše do novostaveb nebo kompletních rekonstrukcí, kde místnosti vytápí podlahové topení nebo nízkoteplotní radiátory. Tam, kde se vytápí zejména staršími typy radiátorů, je vhodnější vysokoteplotní tepelné čerpadlo, které do systému dodává vodu o vyšší teplotě. Jeho pořizovací cena je vyšší, ale zase nemusíte rekonstruovat celou otopnou soustavu a můžete ho napojit na stávající trubky v domě.

Tepelné čerpadlo bez problémů zvládne i ohřev vody pro domácnost. Pokud zvolíte vnitřní jednotku čerpadla s integrovaným zásobníkem teplé vody, ušetříte prostor v koupelně či technické místnosti. Napojit na něj však můžete i bazén nebo tepelné čerpadlo využívat v létě ke chlazení vzduchu.

Dotace na klimatizace

Velmi výhodné a v některých případech vlastně i jediné možné řešení může být vytápění klimatizací. To když se chcete zbavit elektrických přímotopů, ale nemáte rozvody teplovodního vytápění. I na to stát přispívá až 60 000 Kč pro rodinné domy. Splitová klimatizace je totiž vlastně tepelné čerpadlo vzduch–vzduch, které je ze všech tepelných čerpadel nejúčinnější, protože nedochází ke ztrátám při přechodu na jiné skupenství topného média (jako např. u čerpadel vzduch–voda). Klimatizace si bere jen 20 % energie ze sítě a 80 % z vnějšího prostředí.

Náhrada plynového kotle

V současné chvíli program Nová zelená úsporám podporuje i určité typy zařízení pro ohřev vody (solární panely nebo tepelné čerpadlo). Právě tuto dotaci lze využít i při výměně plynového kotle, který k ohřevu teplé užitkové vody pro domácnost původně sloužil. Konkrétně můžete získat částku 45 000 Kč na tepelné čerpadlo + 5 000 Kč na nezbytnou projektovou dokumentaci.

Text: Redakce
Foto: se svolením firmy Daikin

Dotace na topení