Barvy ovlivní náladu i atmosféru

Psychologie barev se zabývá studiem vlivu barev na psychiku. Barvy nás skutečně ovlivňují, a proto bychom význam barevného působení na naši psychiku neměli brát na lehkou váhu. Je velmi důležité, jakou dominantní barvou se doma obklopíme.

Vhodným výběrem si vytvoříme místo plné pohody, kdežto špatně zvolený odstín nám může přivodit nervozitu i chaos v hlavě. Barvy mohou povzbuzovat i uklidňovat, zahřívat i chladit. Zvětšovat a prohlubovat prostor, nebo ho naopak zužovat, snižovat a zmenšovat. Při zařizování bytu, a především při výběru barev určených pro velké plochy, jako jsou stěny, podlahy a textilie na oknech, preferujme vliv barev na naše emoce před módními trendy.

Škála možných odstínů je nekonečná. Nebojte se experimentovat, ale raději si zkuste ověřit, jak na vás méně obvyklé barvy působí

Teplé a studené

Základní dělení barev je na teplé a studené. Z hlediska psychiky jsou chladné barvy čisté, jasné a svěží, ale také pasivní. Opticky rozšiřují prostor a ustupují do pozadí. Teplé barvy jsou povzbudivé, veselé a lehké. Oživují a rozšiřují místnosti. Záleží na uživateli, jaký typ barev preferuje.

Primalex například nabízí šestici odstínů barev, které zahrnují neutrální přírodní i výrazné odstíny černé a hnědé. Do kolekce elegantních tónů inspirovaných přírodou patří také odstíny šedé, oblázkově hnědé, béžové a bílé kávy. Při tvorbě této barevné řady vycházeli návrháři z výsledků průzkumů nejoblíbenějších odstínů obarvovaných ve firemních tónovacích centrech.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Malířské práce:

Jak se vyznat v barvách

Barvy, štětce, pásky, fólie

Sádrování a tmelení

Pro lepší přilnavost

Jak se vyznat ve stříkacích pistolích

Vymalujte si sami!

Tapety oživí interiér

________________________________________________________________________

Tmavé odstíny jsou originální, mohou prostor zútulnit, ale vezmou interiéru část světla

Neutrální odstíny jsou obvyklou sázkou na jistotu. Světlé dodají interiéru potřebný klid a pocit harmonie, tmavé upoutají pozornost a působí originálně až dramaticky. A ocení je i milovníci pestrých barev, protože se s nimi dají dobře kombinovat.

Škálu neutrálních barev představují odstíny bílé, šedé, béžové i pískové. Tyto valéry mohou interiér zchladit i proteplit. Opticky rozšiřují prostor. Oblíbené jsou také díky své nadčasovosti. Ideální pozadí poskytují všem předmětům, kterými se rádi obklopujeme, navíc uvolňují a uklidňují naši mysl. Neutrální odstíny sluší i venkovským interiérům. Patří k nim i černá, která zklidňuje, zchlazuje, uzavírá a tlumí. Zároveň však upoutává pozornost, lze ji proto s úspěchem použít na zvýraznění detailů. Interiéru dodá punc luxusu. Protože ale pohlcuje světlo, uplatní se hlavně na menších plochách a na detailech. Tmavě hnědé odstíny vycházejí z přírody, psychicky zmírňují napětí a působí harmonicky. Hodí se na menší stěny, nábytek nebo závěsy a dekorativní prvky.

Vzorníky jsou dobrá věc, ale působení barvy v interiéru si z nich jen těžko představíte

Živé barvy

Žlutá barva intenzivních odstínech povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit harmonie, působí vesele a otevřeně. Opticky světlé tóny rozšiřují prostor. Syté odstíny naopak září a vystupují do popředí. Hodí se do pracoven, dětských pokojů a také do kuchyně a jídelny, protože podporují chuť k jídlu. Podobně působí také oranžová v červených a žlutočervených odstínech. Vyvolává pocit radosti, tepla, na někoho ale působí agresivně.

V místech pro spaní či soustředění mysli použijte raději harmonizující a uklidňující barvy

Sytá červená je vzrušující a energická, aktivizující, ale také zneklidňující, až agresivní. Spojujeme ji jak s barvou lásky, tak krve a ohně. Je ale také barevným výrazem pro hluk a nebezpečí. V interiéru může u některých jedinců vyvolávat nervozitu, proto by se měla používat jako doplňková barva. Třeba v ložnici, protože fyzicky působí na pohlavní orgány. Purpurová pak povzbuzuje a je synonymem vznešenosti. Opticky patří k relativně neutrálním barvám. Hodí se do velkých obývacích pokojů s minimem nezabydlených stěn. Fialové odstíny řadíme k barvám magie a tajemna, pro někoho jsou zdrojem neklidu a melancholie. Modrofialové barvy opticky zužují prostor, červenofialové v tmavých tónech zmenšují, ve světlejších rozšiřují. Jsou ideální do reprezentativních místností. Světle modrá působí elegantně, vyvolává představu oblohy a vzduchu, ticha i touhy. Opticky rozšiřuje prostor. Tmavomodrá je uklidňující, vážná až odtažitá, barva dálek, rozjímání. Opticky zmenšuje, vyvolává dojem hloubky. Používáme ji do místností, ve kterých hledáme klid.
Světle zelená působí přívětivě, evokuje přírodu, opticky rozšiřuje prostor. V tmavých místnostech jej naopak zužuje. Fyzicky působí zelené odstíny pozitivně na srdce a krevní oběh. Hodí se do ložnice a pracovny. Modrozelená psychicky uklidňuje a navozuje pocit chladu, opticky místnost zmenšuje.

 

Barvy ovlivní náladu i atmosféru