Pro lepší přilnavost

Použitím penetračních nátěrů docílíte lepšího přilnutí malířské barvy na stěnu a snížení nasákavosti podkladu. I díky tomu si ušetříte práci i množství použitého nátěru.

Penetrační nátěry jsou běžně k dostání v obchodech s barvami a laky, nebo v malířských potřebách v hobbymarketech. Tam budete mít obvykle připraveny výrobky, které jsou vhodné zejména k ošetření stěn v interiéru a exteriéru před malováním.

Existuje nicméně několik typů penetračních nátěrů včetně univerzálních a speciálních a vy se při nákupu řiďte zejména tím, zda budete penetrovat dosud neomítnuté zdivo, nebo chcete posílit soudržnost nátěru s nově nanesenými a už dostatečně vyzrálými omítkami, případně zkvalitnit přilnavost nového nátěru na původní malbě či oškrábané, už dříve vymalované stěně.

Penetrační nátěry se zpravidla prodávají jako koncentrát a ředí se v doporučeném poměru vodou

Staré i nové

Před malováním penetrujte stěny, z nichž byla seškrábána původní vrstva barvy či jiného nátěru, ale i nové, dosud nenatřené omítky. U starších staveb se doporučuje nanášet penetraci alespoň ve dvou vrstvách a vždy dodržet pauzu určenou na vyschnutí mezi jednotlivými penetračními nátěry. Penetrace se nanáší štětcem nebo válečkem, vhodná naopak není stříkací pistole. Při použití penetrace před výmalbou je dobré přidat do penetračního nátěru trochu barvy, kterou se bude malovat. V případě, že barva dobře kryje, se můžete vyhnout druhému nátěru.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Malířské práce:

Jak se vyznat v barvách

Barvy, štětce, pásky, fólie

Sádrování a tmelení

Jak se vyznat ve stříkacích pistolích

Barvy ovlivní náladu i atmosféru

Vymalujte si sami!

Tapety oživí interiér

________________________________________________________________________

Hloubková penetrace zpevňuje podklad do hloubky, zamezuje předčasnému vyschnutí vrchní omítky a zvyšuje její soudržnost s podkladem. Natírá se vždy na vyzrálé omítky a při přípravě penetračního nátěru je zpravidla nutné naředit koncentrát v doporučeném poměru s vodou.

Použití hloubkové penetrace má smysl zejména u porézního zdiva

Na různé povrchy

Výběr vhodného produktu ovlivňuje i povrch, na který budete penetrační nátěr nanášet a také typ barvy, kterou budete nakonec používat k malování. Penetrační nátěr můžete použít například i na beton, pórobeton, vláknocementové a třískocementové desky, různé typy omítek, dřevo a dřevotřískové desky, sádrokarton či neglazovanou keramiku.

Běžné univerzální penetrace jsou určeny pro nové omítky, případně povrchy v dobrém stavu. Starší a zvětralé omítky je vhodnější penetrovat hloubkovou penetrací a raději ve dvou nátěrech.

 

Typy penetračních nátěrů

univerzální penetrace – určena hlavně k nátěru dosud nenatřených podkladů
hloubková penetrace – pronikne hluboko do porézních materiálů
silikonová penetrace – pro napouštění savých podkladů
silikátová penetrace – zvyšuje přilnavost silikátových nátěrů.
fungicidní penetrace – pro povrchy napadené plísněmi a do vlhkých interiérů

 

Pro lepší přilnavost