Střešní podhledy

Střešní podhledy jsou důležitou součástí konstrukce střechy. Mají funkci ochrannou i estetickou a zvlášť u šikmých střech s větším přesahem mohou významně ovlivnit vzhled domu.

Podhled je tím, co vidíme, když se podíváme na přesah střechy zespodu, tedy „z podhledu“. Teoreticky není nezbytný v tom smyslu, že by bez něj dům spadl. Ani nebýval samozřejmou součástí konstrukce střechy tradičních venkovských chalup a jeho absence může přispívat k lepšímu provětrávání půdy využívané k sušení sena nebo bylin.

střešní dřevěný podhled

Vyšší pracnost rohového napojení podhledů z palubek se vyplatí, takový detail vypadá velmi dobře. Foto: Shutterstock

Ale ani instalací podhledů se půdní prostory nemusí hermeticky uzavřít a navíc se vytvoří bariéra proti nechtěným vetřelcům a přílišnému profukování, které může na půdě zbytečně vířit prach. Podhledy zabrání i zafoukávání deště a sněhu pod střechu a zkomplikují přístup třeba kunám, které mohou nadělat pěknou paseku třeba v tepelné izolaci podkroví a stěn. Přitom jde jen o jednoduchý obklad krokví a latí v té části střechy, která přesahuje ven.

Dřevo nezklame

Tradičním, osvědčeným, na montáž vcelku jednoduchým a na pohled pěkným materiálem je dřevo. Někdo zvolí dlouhé desky namontované ve vodorovné rovině se střechou. Řešit to lze i kratšími deskami, které se upevňují ke střeše kolmo. Vždy je nutné počítat s náporem větru, takže musíte podhledy dobře upevnit. Zvolte dostatečně odolné dřevo, které dokáže čelit povětrnostním podmínkám. Z tuzemských dřevin je vhodná borovice nebo modřín, smrk ošetřete nátěrem a počítejte s tím, že ho bude nutné po čase obnovit. V úvahu připadá i použití odolných exotických dřevin, z nichž se vyrábějí třeba terasová prkna. Vyšší investici může ospravedlnit zajímavý vzhled i vysoká rezistence takových prken proti vlhkosti i škůdcům. Pozor na vyšší hmotnost těchto prken, přizpůsobte jim délku vrutů, kvalitu kotvení i případnou důkladnou montáž nosného rámu.

Podhled chrání střechu před invazí hmyzu, hlodavců, ale i hnízděním ptáků, kteří můžou znečišťovat fasádu

Systémové prvky

Zejména výrobci a prodejci střešních krytin vám nabídnou i alternativy k dřevěným podhledům, často jako vzhledově shodnou součást střešních systémů. Jde zejména o šablony nebo desky z PVC a z plechu. Zatímco některé podhledy z PVC velmi dobře imitují dřevo, vzhled plechových prvků často navazuje na střešní krytinu rovněž vyrobenou z plechu a povrchově upravenou stejně jako podhledové prvky.

střešní podhled z plechu

Plechové šablony upevníte ke konstrukci krovů velmi snadno. Foto: Shutterstock

Montáž těchto podhledů může být snazší než kotvení dřevěných desek. Šablony jsou lehké, mnohdy je k nim dodáváno příslušenství, které namontování ke střeše umožní. Povrchová úprava zaručuje bezúdržbovost, vzhledově se tyto typy podhledů dobře hodí zejména ke strohým dřevostavbám s jednoduchým tvarem střechy. Se starou chalupou a tradiční skládanou krytinou by plechové nebo plastové podhledy dokonale souznít nemusely, ale vyloučeno to není. Můžete tedy investovat do vzorku nebo požádat o jeho zapůjčení a vyzkoušet to.

Z čeho se střešní podhledy dělají?

Nejčastěji ze dřeva, které se však stále častěji nahrazuje prvky z PVC. Ty mohou dřevo imitovat, ale jsou odolnější. Podhledy lze montovat i z plechu a z dalších materiálů.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Střešní podhledy