Spárování obkladu

Nové obkladačky v koupelně podle vlastního výběru udělají radost. Pro spokojenost s konečným vzhledem obkladu i jeho dobrou údržbu při dlouhodobějším používání je však důležité i spárování.

Různé spárovací hmoty

Nejčastější chybou je nevhodně zvolená a nepravidelná šíře spár. Pro pěkné spáry, vznikající již při pokládce obkladů a dlažby, se vyplatí použít křížky pro obkladače. Můžete si je vybrat v odpovídající velikosti podle požadované šířky spáry. Často se také chybuje ve spárování pomocí silikonu kolem vany či sprchového koutu. Jakmile totiž v těchto místech ponecháte žlábky, v nichž se začne usazovat voda, hrozí zde časem nebezpečí vzniku plísní. Důležité je také, abyste k tomuto účelu vždy použili sanitární silikon, který má protiplísňovou úpravu.

Spárovací hmoty

Spárovací hmoty se dělí na cementové a epoxidové, přičemž do koupelny se standardně používají spáry cementové. Současná nabídka spárovacích hmot na trhu je velmi bohatá. Existuje celá škála šedých odstínů, se kterými lze realizovat téměř jakýkoliv obklad či dlažbu. Bílá barva je oproti šedé příliš kontrastní a je citlivá k obarvení či znečištění. U dlažeb, kde je běžným provozem riziko zašpinění vyšší než u obkladu stěn, volíme raději střední až tmavší odstín šedé. Ten nám zajistí pěkný vzhled plochy i po delší době užívání. U obkladů stěn pak volíme světle až středně šedé tóny.

K obkladu na stěně je použita bílá spárovačka, zatímco na dlažbu byla zvolena vhodnější šedá, na níž nebude nečistota tak zřetelná

Spárovací hmoty jsou však dnes nabízeny nejen bílé a šedé, ale i v nejrůznějších barvách. Při estetickém řešení jakéhokoli obkládaného prostoru je třeba si uvědomit, že výrazné barvy spárovacích hmot potlačují výraz povrchu keramiky. Ta se pak méně zúčastní na celkovém ztvárnění plochy. Proto jsou silné a extrémní barvy vhodné především pro méně nápadité či jednobarevné druhy obkladů, které lze tímto způsobem oživit. Opakem je ale originální, osobitá keramika s výrazným projevem. Zde se barevné zvýraznění spáry příliš nevyplácí.

Příprava před spárováním

Jestliže jsme pokládali nový obklad, musíme pečlivě vyškrábat lepidlo, které vystoupilo kolem obkladu při lepení. Zamezíme tak nevzhledným flekům, které by vznikly, pokud se tmavě šedé lepidlo na obklady dostane do přímého kontaktu se světlejší nebo barevnou spárovací hmotou. U drobných mozaik, kolem kterých by se lepidlo pracně vyškrabávalo, používejte raději rovnou bílé, k lepení malých formátů určené lepidlo. Spárování následuje přibližně po 24 hodinách od skončení pokládky obkladu.

Starou spárovací hmotu můžeme vyškrábat nožem

Pokud chceme při rekonstrukci koupelny obnovit spáry na starším obkladu, musíme nejprve odstranit zbytky původní spárovací hmoty. Nožem, šroubovákem nebo špachtlí vyškrábeme původní hmotu do hloubky několika milimetrů. Vytvoříme tak dostatečný prostor pro tuhnutí spárovací hmoty, kterou budeme posléze nanášet. Pokud by prostor pro novou hmotu nebyl dost velký, hrozilo by, že proces tvrdnutí neproběhne úplně.

Popusťte uzdu fantazii!

Spárovací hmotu nanášíme do spáry gumovou stěrkou. Chvíli počkáme, a poté zavadlou maltu ve spárách uhladíme například vlhkou houbou. Sanitární silikon nanášíme vytlačovací pistolí.

Kombinaci obkladaček s mozaikou doplňuje spárovací hmota v šedém odstínu

V koupelně můžete popustit uzdu své fantazii, nikdy však nezapomínejte, jaká má být základní funkce spárovací hmoty, to znamená hlavně, aby nevsakovala vodu, nevytvářela prostředí pro množení bakterií a zamezovala vzniku rizikových míst v keramickém obkladu. Jednou v této oblasti je spárovací hmota GF s vlastností DRY EFFECT značky LBCS (Lasselsberger Ceramic System). Velký podíl hydrofobizujících přísad z ní dělá prakticky nenasákavý povrch mezi formáty keramického obkladu, a to ve 25 rozmanitých odstínech.

Další spárovací hmoty a silikony, které zabraňují výskytu plísní a zdraví škodlivých mikroorganizmů najdete například pod označením Ceresit MicroProtect systém. Skládá se ze spárovacích hmot Ceresit CE 40 aquastatic a Ceresit CE 43 aquastatic a sanitárního silikonu Ceresit CS 25.

Po ukončení spárování neodkládejte okamžité odstranění cementových zbytků. Stavební chemie nabízí vysoce účinné čisticí prostředky. Pamatujte však, že jsou na bázi kyselin, proto je nezbytné dodržovat návod a správně je ředit. Jinak může dojít k odplavení cementové složky spárovacích hmot a k setření barevného pigmentu. Přischlou spárovací hmotu můžete z keramického obkladu odstranit škrabkou s ocelovým břitem. Nanesete-li na ostří škrabky malé množství čisticího prostředku, tak nepoškrábe glazuru.

TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: LASSELSBERGER, CERESIT, MUREXIN A SIKO KOUPELNY

Spárování obkladu

Spárování obkladu