Příslušenství k podlahám

Jestliže se do oprav či pokládání nové podlahy pustíte sami, seznamte se s doporučenou skladbou jednotlivých podlahových typů i s příslušenstvím, které je na trhu k dispozici.

Pod desky plovoucích podlah i pod palubky se vkládají vrstvy, které zabraňují pronikání vlhkosti, vytvářejí tepelnou izolaci a tlumí hluk kroků. Důležité je vědět, jaká z příslušných izolačních vrstev se používá v případě, že máte podlahové vytápění, a která naopak pro vytápěné podlahy vhodná není. U jednotlivých izolací a podložek to výrobce vždy uvádí.
Podkladní vrstvou je ve většině případů beton, jehož povrch se v případě potřeby vyrovnává samonivelační stěrkou. Na ten se podle typu podlahy kladou vrstvy tepelné izolace, tzv. roznášecí vrstva (OSB desky) a separační podložky. To vše je součástí konstrukce podlahy, ale například zmíněné separační podložky se často prodávají v kategorii podlahového příslušenství. V každém případě dodržujte skladby jednotlivých typů podlah podle doporučení výrobců, abyste se vyhnuli prohýbání či lámání podlahovin.

Vyrovnání a izolace

V kategorii separačních podložek najdete například kročejovou izolaci Mirelon v tloušťce 3 mm, což je podkladový materiál pod laminátové a dřevěné plovoucí podlahy s tepelnou a zvukovou izolací. Je vyrobený z polyetylenu, je nenasákavý a má schopnost vyrovnat drobné nerovnosti.

Podobným způsobem lze použít podložky z extrudovaného polystyrenu XPS rovněž o tloušťce 3 mm, které mají oproti podložkám v rolích vyšší tlakovou stabilitu a lepší tepelně izolační parametry. Polystyrenové podložky nejsou vhodné pro vytápěné podlahy.
Pod dřevěné nebo laminátové plovoucí podlahy se doporučují rovněž dřevovláknité izolační desky s tepelně a zvukově izolačními vlastnostmi. Materiál z dřevěných vláken je ekologický, tlumí prostorový hluk v místnosti u vícevrstvých dřevěných a laminovaných podlah a vyznačuje se i velmi dobrými tepelně izolačními vlastnostmi, takže je možné desky použít i na stěny, ve stropní konstrukci nebo ve střeše. Ve spojení s vhodnou podlahovou krytinou jsou dobré dřevovláknité desky pro podlahové vytápění a slouží jako účinná kročejová, tepelná a protihluková izolace.

Nezapomeňte ani na bariéru proti vlhku. Obvykle se používají speciální paroizolační fólie či parozábrany. Do tzv. těžkých plovoucích podlah se pak vkládají i silné protivlhkostní izolační vrstvy v kombinaci s minerální vlnou.

Pro vedení kabeláže jsou ideální kanálkové soklové lišty z plastu imitujícího dřevo

Lišty a spony

Pro každý typ podlahy existuje i příslušenství v podobě soklových lišt včetně materiálu pro vykrytí rohů a také například lištové spony.

Zatímco například při pokládce koberců nebo pásů z PVC je nutné soklové lišty nařezat přímo z materiálu na podlahu, k laminátovým, vinylovým či dřevěným podlahovým deskám existuje poměrně bohatá nabídka nejrůznějších typů lišt včetně takových, které umožňují vedení kabeláže. To jsou tzv. kanálkové lišty, které jsou vyrobeny z plastu imitujícího různé druhy dřevin a jsou určeny k použití nejen s laminátovými či vinylovými plovoucími podlahami, ale v příslušném odstínu budou sedět i k dřevěným palubkám, korku, keramické dlažbě i kobercům. Středovým kanálkem těchto lišt lze provléknout různé typy kabelů.

Kanálkové soklové lišty je možné na stěny nalepit, přišroubovat nebo přitlouct hřebíčky, vzájemně se spojují pomocí spon a při jejich montáži je u některých typů podlah nutné počítat s příslušnou dilatací.

K lištám tohoto typu se prodávají i díly do rohů, což mohou být vnější rohy i krytky koutů.
Pokud netrváte na lištách pro kabely, existuje i rozmanitá nabídka lišt z různých druhů masivního dřeva. Ty sluší nejen podlahám z prken i palubek, ale lze jimi doplnit i desky plovoucích podlah z vinylu a PVC a další podlahoviny. Jednoduché lišty v podobě latí se sraženými hranami, ale i různé frézované profilované lišty se mohou na stěny upevnit rovněž lepení, šroubováním nebo pomocí hřebíků. A pokud umíte pracovat s horní frézkou, můžete si je vyrobit doma v dílně přesně na míru vaší podlahy.

Lišty je možné lepit, šroubovat či přitlouct nebo upevnit na ocelové profily předem uchycené na stěnu (OBI)

Dobré rady

  • K užitečnému podlahovému příslušenství patří i přechodové profily, kterými bezpečně přemostíte spojení dvou různých typů podlah.
  • Kročejové izolace jsou důležité zejména u podlah v patrech, kde může jejich špatné provedení způsobit přenášení hluku do celé konstrukce domu.

Montáž podlahového příslušenství

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Příslušenství k podlahám