Speciál Dveře: Vybíráme dveře

Vybrat dveře na chatu či chalupu je vzhledem k nabídce na trhu zdánlivě jednoduché. Nezapomeňte však na specifické požadavky starých stylových chalup či zvýšenou odolnost proti zlodějům.

Pro výběr dveří existuje několik základních pravidel. Například dobře měřit před nákupem, správně vybrat mezi dveřmi pravými a levými a uvědomit si rozdíl mezi interiérovými a exteriérovými vchodovými dveřmi. Především ale nezapomeňte, že dveře jsou velmi výrazným architektonickým a stylotvorným prvkem. Vnější vzhled či atmosféru v místnosti chaty nebo chalupy mohou ovlivnit zcela zásadně v dobrém i ve zlém.

Chcete­li ve svém víkendovém obydlí měnit dveře, vždy nejdříve vezměte v úvahu renovaci těch starých. Samozřejmě jen v případě, kdy jsou kvalitní, původní, sladěné s původními tvary zárubní a materiály, z nichž je dům postaven. I kdyby to měly být jednoduché dřevěné dveře, které kdysi vyrobil místní truhlář a pak se na ně nanášely další a další vrstvy emailu. Dveře je vždy možné zrenovovat důkladně, například i včetně profesionálního louhování, ale dobrých výsledků můžete při troše trpělivosti dosáhnout i s horkovzdušnou pistolí, špachtlí a odstraňovačem starých nátěrů. Při renovaci věnujte pozornost i pantům a kování, protože pěkně vyleštěné kliky s patinou času budou ve staré chalupě i za­ bydleném dřevěném interiéru chaty vždy vypadat dobře.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Dveře:

Dveře do chalupy

Dveře v interiéru

Posuvné dveře

Dveře na chalupu

Vyrábíme dřevěné dveře

Jaké dveře na chalupu?

Jak zabudovat dveře

Posuvné dveře šetří místo

Dveře pro bezpečí

Jak vybrat správné dveře

________________________________________________________________________

Nebojte se ani oprav poškozených dveří. Vrypy či praskliny můžete vyspravit tmely na dřevo, řešit lze i uvolněné tesařské spoje či odštípnuté rohy. Dostatek informací k postupům oprav najdete v archivu našeho časopisu na stránkách chatar­chalupar.cz.

Nemá smysl pracně renovovat bezcenné „papundeklové“ voštinové dveře nebo dveře poškozené či zdeformované vlhkostí. A samozřejmě dveře vyměňte i v případě, že chcete interiér modernizovat nebo ho sjednotit s přístavbou či novým obytným podkrovím. V takovém případě lze postupovat několika způsoby.

Repliky i repase

Můžete třeba zkombinovat rekonstrukci původních zachovalých dveří s výrobou jejich replik pro nové prostory v domě. Zvláště v případě, kdy budou dveře natřeny krycí barvou, můžete mít nové dveře k nerozeznání od starých. Přesnou repliku tradičních dřevěných dveří nevyrobí každý truhlář, ale někteří výrobu replik dveří a oken přímo nabízejí. A umějí vyrobit i kopie vchodových dveří, které bývaly u některých domů poměrně složitě dekorované a ručně vyřezávané.

Řada truhlářských dílen nabízí také kompletní repasování dveří, takže se vyplatí zvážit všechny alternativy ještě dříve, než cenné staré dveře rozštípete na zátop. I při radikální a delší dobu trvající rekonstrukci domu se v případě zajímavých dveří (ale i oken) vyplatí pořizovat jejich fotodokumentaci nebo nákresy včetně kótování rozměrů. Repliky původních dveří bývají často nezbytností u památkově chráněných domů, ale mohou být dobrým řešením i v jiných případech.

Nákup nových dveří

Chcete­li si vybrat z nabídky hotových dveří na trhu, můžete nakupovat v kamenných obchodech nebo na internetu. Omezenou nabídku dveří od různých výrobců najdete v některých stavebninách a ve všech hobbymarketech, kde vám obvykle nabídnou i výběr vzorových dveří, které je možné objednat. Lze tam koupit i levné dveře z masivu, jejichž ceny začínají kolem tisíce korun. Prodejci značkových dveří lidi obvykle před levnými nákupy zrazují, ale stačí zapojit zdravý rozum a zvážit, zda je náhrada původních jednoduchých dveří z masivu víceméně stejnými dveřmi z hobbymarketu až takové riziko. Zpracování nebývá ideální, ale třetinová cena možná stojí za trochu práce s hoblíkem, bruskou a tmelem na dřevo. Ale i u levných dveří se vyplatí poptat se na podmínky případné reklamace.

Další možností při výběru dveří je návštěva prodejny (vzorkovny, showroomu) některého z výrobců či dovozců značkových dveří. Vybrané typy dveří si tady můžete ohmatat a vidět jejich barvu, strukturu i zpracování v různých typech světla. To je zásadní rozdíl například oproti nákupu dveří na internetu. Tam si sice můžete pohodlně zvolit různé kombinace dekorů, materiálů a příslušenství včetně typu zámku a materiálu kování a někdy se i dostat na lepší ceny. Přece jen však hrozí, že se výsledek neshodne s vaší představou, protože jste dveře při výběru viděli jen na monitoru počítače. Chcete­li tedy například kompletně vyměnit dveře ve všech místnostech nebo investovat do kvalitních a bezpečných vchodových dveří, je výběr a nákup v kamenné prodejně lepší variantou.

Na co si dát pozor

Výrobce dveří Solodoor doporučuje zájemcům o nové dveře požadovat především jejich dobré izolační vlastnosti (protihlukové, proti ztrátám tepla), vysokou odolnost proti oděru, dostatečnou odolnost proti zlodějům a také proti ohni.

Interiérové dveře nemusí být tak robustní jako dveře vchodové. Při běžném provozu domácnosti postačí standardní povrchová úprava (například dýha) nebo obvyklé typy nátěrů používané na masivní dřevo. Důkladnější ochranu povrchu dveří má smysl zvažovat v případě, že máte malé děti, psa nebo kočku. Může to být například laminátová CPL fólie, která dveře brání před oděrem. Fólie a CPL povrchy vytvářejí i plastickou strukturu a jsou téměř k nerozeznání od klasického dýhového vzhledu povrchů dveří. Výhodou těchto fólií je také barevná stálost a snadnější údržba bez nebezpečí poškození čisticími prostředky.

Bez ohledu na to, jak vypadaly vaše původní dveře, zvažte při pořizování nových dveří i jejich částečné prosklení. Atmosféra v interiéru se může s různými typy prosklení dveří zcela změnit.

Solodoor doporučuje zejména u větší skleněné plochy osazovat dveře bezpečnostním sklem, které se při nárazu neroztříští na ostré kousky, nebo polepit sklo fólií.

text: Richard Guryča
foto: Jaroslav Hejzlar, František Malý, Zdeněk Roller a archiv firem

Vybíráme dveře

Uložit

Speciál Dveře: Vybíráme dveře