Sprchové kouty v novém šatu

Rubrika: Interiér

Sprchové kouty mají v koupelně své nezastupitelné místo. Jakou podobu mohou mít?

Velkoryse dimenzovaný sprchový kout, vybavený sklopným sedátkem, je určený i pro hůře pohyblivé lidi (Keramag)

Dříve se objevovaly sprchové kouty v koupelnách především z prostorových důvodů – tam, kde na vanu nebylo dost místa. Dnes volí řada lidí sprchový kout programově, protože jim tento způsob hygieny více vyhovuje. Sprchování je rychlejší než koupání ve vaně, výrazně se při něm šetří množství spotřebované vody.

Sprchový sloup Roca ATAI-T zahrnuje termostatickou baterii a hlavovou i ruční sprchu (Roca)

Stejně jako se proměňují ostatní zařizovací předměty koupelny, mění se i vzhled a technické vybavení sprchových koutů. Jejich výrazným znakem je minimalismus – skleněné stěny se zbavují rámů a stávají se tak téměř neviditelnými, dříve výrazné vaničky dnes splývají s podlahou.

Kupte si box

Rozhodneme-li se pro sprchový kout, máme dvě možnosti. Tím jednodušším je koupit kompletní sprchový box, tedy vaničku se stěnami, sprchovou hlavicí a baterií. Pak stačí mít jen připravený přívod a odtok vody a vhodné místo. Boxy jsou v provedení čtvrtkruhovém, obdélníkovém, čtvercovém, lichoběžníkovém, ale i kruhovém, o rozměru 80 x 80 cm a více, se stěnami vyplněnými transparentním nebo satinovaným matným tvrzeným sklem. Otevírání se řeší buď jako jednokřídlé či dvoukřídlé dveře, nebo s posunem.

Novinkou je tzv. Walk-In kout, kde se kombinují boční stěny různých rozměrů pomocí stěnových vzpěr. Větší rozměr koutu nevyžaduje dveře (KOLO, Sanitec)

Dveře se díky použití horního a dolního kolejnicového ložiskového závěsu posouvají plynule a lehce a možnost rychle vyjmout dolní závěsy a sklopit dveře také usnadňuje údržbu koutu. Těsnost zajišťuje magnetické těsnění dveří a speciálně profilované těsnění mezi stabilní stěnou a pohyblivou částí. Takové vybavení najdeme například u koutu First (KOLO, prodává Sanitec).

Pro snadnou údržbu bývají velké skleněné plochy opatřeny speciální povrchovou úpravou, bránící zasychání kapek.

Sprchový kout na míru

Druhou možností je vytvořit si z jednotlivých komponentů – vaničky, stěn, dveří, sprchy a baterie – sprchový kout na míru daného prostoru. Dobře se tak dají využít různé výklenky a rohy místnosti. K uzavření sprchového koutu pak postačí jen křídlové dveře do niky nebo jejich kombinace s pevnou boční stěnou. U rozměrově velkoryse řešeného koutu tvaru protáhlého obdélníku se ponechává vstup volný, bez dveří.

Vyzděná nika s třídílnými bezrámovými dveřmi Brilliant BSD3, jejichž bezpečnostní sklo má sílu 8 mm (Ravak)

Průhledné plochy z čirého bezpečnostního skla jsou bez rámů, doplněny pouze nezbytnými prvky, takže se stávají v koupelně téměř neviditelnými.
Stěny koutu se obkládají velkoformátovými obklady nebo opatřují voděodolným povrchem.

Novinkou v řešení je takzvaný Walk-In kout, kde se kombinují boční stěny různých rozměrů pomocí stěnových vzpěr. Každý sprchový kout tak lze dokonale přizpůsobit prostoru, který je k dispozici.

Vaničky se snižují

Kvůli ničím nerušenému dojmu z plochy koupelny dnes moderní vaničky úplně splývají s podlahou. Takovou je například smaltovaná sprchová vanička Xetis od firmy Kaldewei. Ani výpusť nenarušuje plochou vaničku ze smaltované oceli, protože je decentně umístěna v její stěně. Barevné spektrum vaničky je přizpůsobeno přírodním podlahovým krytinám, včetně dřeva a kamene. Xetis se dodává v 13 různých rozměrových kombinacích od 90 x 90 cm přes 120 x 120 cm až po 100 x 180 cm.

Výrazně rustikální sprchová baterie je doplněna ruční sprchou (Imperial Bathrooms)

Do „vaničky“, tvořené pouze dlažbou, se jako výpustě zabudovávají tvarově různě řešené kryty odtokového kanálku. Hladkou plochu podlahy nijak nenaruší.

Podomítkové baterie a sprchové talíře

V současné době jsou stále populárnější podomítkové baterie, atraktivní pro svůj minimalistický vzhled. Tyto baterie mají těleso zabudované do zdi, viditelná je pouze krycí rozeta (destička) a ovládací mechanizmus. Baterie je tedy z velké části skryta, což je velmi elegantní řešení. Pohledová část může mít různé tvary a design od klasických kulatých až po ostře řezané, hranaté. K dostání jsou i podomítkové baterie s klasickými kohoutky, které ocení zejména příznivci retro.

Pevné sprchové hlavice se naopak zvětšují, aby poskytly při sprchování co největší požitek. Vedle kulatých hlavic můžeme mít na stropě upevněný velký čtvercový panel.

www.ravak.cz, www.sanitec.cz, www.roca.cz, www.kaldewei.cz, www.siko.cz, www.imperial-bathrooms.com , www.levna-koupelna.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

Uložit

Sprchové kouty v novém šatu