Koupel pod klenbou

Možná si říkáte: koupání jako koupání. Proč by měla být očista pod klenutým stropem jiná než pod rovným? Nemáte zcela pravdu. Má to i svoje zvláštnosti.

Ve venkovském domě se pro koupelnu nabízejí prostory bývalých chlévů s klenbami do traverz; majitel této se rozhodl pro barevně výrazné zařízení

Pro ty, kdo si dovedou koupel užívat, dopřejí si dost času a třeba ve vodě načechrané pěnou ve svitu svíček meditují, je klenba nad hlavou dalším povznášejícím prvkem. Než k tomu však dojde, potřebuje prostor hodně péče.

Zbavit místnost vlhkosti

To je první požadavek, protože hovoříme o koupelně ve starším venkovském stavení, kde se až na výjimky pro koupelny využívají bývalé chlévy s klenbami do traverz a další hospodářská stavení, v nich jsou nezřídka také klenuté stropy. Vlhkost se do těchto prostorů dostává podlahou i stěnami.

Pokud je koupelna zděná z cihel, nabízí se podřezání venkovní stěny. V případě, že jsou zdi kamenné nebo budoucí koupelna sousedí s vedlejším domem, je možné podél stěny vykopat alespoň odvětrávací kanálek a schovat jej pod podlahu. Popřípadě lze zeminu zvenčí odkopat a odvést vlhkost od základů.

V chalupě na severu Čech se rodí zajímavá koupelna – jen je nutné dobře vyřešit problém vlhkosti ve sklepě

Suchá teplá podlaha

Zajímavější variantou pro majitele takových staveb – ať už se k úpravě koupelny chystají, nebo už ji mají zařízenou a problémy s vlhkostí přetrávají, je odvětrávaná podlaha. Pod dlažbu nebo jakoukoliv jinou krytinu lze instalovat tvarovky Iglú, které slouží i jako tepelná izolace. 

Jde o plastové tvarovky podobné zmenšeným přístřeškům, jaké si stavějí kanadští Eskymáci v době arktické zimy. Zespoda, pokud možno z jižní strany, se do nich přivádí vzduch kanálky ve zdi, z druhé strany se komínky za vnějším lícem zase odvádí ven. Při odvětrání se využívá komínového efektu a lze k němu využít i nenapojené komíny. Jeho intenzitu je možné podpořit ventilační turbínou na výstupu. Tvarovky jsou zalité betonem, přes který se teprve položí podlahy.

Koupelnám pod klenbou, které bývají prostornější než ty běžné, svědčí samozřejmě také podlahového topení. Pokud nelze napojit na rozvod ústředního topení, je možné položit pod podlahu elektrické topné rohože.

Provětrávací tvarovky iglů

Jak odstranit sanytr

Pokud jde o prostor chléva, bývají stěny „vyzdobeny“ nánosem vysrážených solí a močůvky. Pomůže sanační omítku, která se vždy, když pojme vlhkost s dusičnanem draselným, seškrabe. Říká se jí obětovaná omítka. Tento postup se opakuje, dokud není zeď čistá.

Levnějším způsobem, jak zbavit zeď sanytru a také plísní, řas a hub, je nástřik zdí přípravkem MEM (Bauchemie GmbH). Jde o čirou tekutinu bez chlóru a rozpouštědel, která odpuzuje vodu a zpevňuje podklad. V boji s nánosy močového kamene, mechů a řas pomůže též čistidlo Special (A 14) od firmy Bio-chem. Je to přípravek bez z fosfátů a kyselin, který obsahuje biologicky odbouratelné tenzidy.

Problémy s vlhkostí samozřejmě odpadnou zbudováním koupelny v patře nebo podkroví. Tam ale zase bude nutné řešit přívod vody a hlavně svod kanalizace.

Cihelná klenba tvoří zajímavý kontrast k bílým stěnám i modré keramice

Zařízení koupelny

Nebojte se odlišit venkovskou koupelnu od té, co máte doma. Vhodnými materiály jsou vedle klasické dlažby a obkladů také kámen, dřevo, kameninová dlažba, režné cihly, půdovky, bílá vápenná nebo naopak výrazně barevná omítka, která může nahradit obklad.

Dřeva se rozhodně bát nemusíte. Musíte jen zvolit správný druh, dobře jej impregnovat a koupelna musí být dostatečně větratelná. Pokud musí být podlaha dlážděná (bez podlahového vytápění), použijte alespoň před vanu a sprchu dřevěný rošt ve formě volně položených dílů.

Rustikálního vzhledu také dosáhnete, pokud obložíte stěny jen tam, kde je to nezbytně nutné. Obložte například jen podlahu a sprchový kout. Zbytek je možné vymalovat omyvatelnou prodyšnou barvou nebo barvou klasickou, kterou zkrátka občas obnovíte.

TEXT: MARIE RUBEŠOVÁ

FOTO: MARTIN MAŠÍN, PAVEL VESELÝ A AUTORKA

Koupel pod klenbou