Jako v bavlnce

Květinový motiv byl inspirován Asií. 4 499 Kč/sada na dvoulůžko (Foto: Pipstylove)

Květinový motiv byl inspirován Asií. 4 499 Kč/sada na dvoulůžko (Foto: Pipstylove)

Povlečení bývá často vnímáno především po estetické stránce. Stačí vybrat vhodný motiv, barevně jej sladit s ostatním zařízením a je vyhráno. Minimálně stejnou pozornost bychom ale při výběru měli věnovat informaci o jeho materiálovém složení.

Je to totiž právě povlečení, které má velký podíl na tom, jak se v posteli cítíme. Určitě se vyplatí sáhnout po kvalitním výrobku z přírodních vláken, který zajistí během spánku dostatečný komfort a zároveň se bude snadno udržovat.

Vsaďte na bavlnu

S bavlněným povlečením se setkáme asi nejčastěji. Je na dotek příjemné, prodyšné a odolává vysokým teplotám během praní i žehlení. Ovšem není bavlna jako bavlna. Na vlastnosti a kvalitu výsledné tkaniny má zásadní vliv zpracování vláken, gramáž a způsob tkaní či pletení. Ač se jedná o stále stejný materiál, na dotek poznáte rozdíl mezi obyčejným plátnem, chladivým bavlněným saténem, nebo naopak hřejivým flanelem. Někdy se při výběru ložního prádla setkáte také s označením perkál. Jde rovněž o bavlněnou látku, která se vyrábí z prémiové česané bavlny a vyznačuje se hebkostí a matným leskem. Patří sem ale také poddajný a příjemný bavlněný úplet neboli žerzej.

Klasický proužek připomíná tradiční kanafas. 899 Kč (Foto: H&M)

Klasický proužek připomíná tradiční kanafas. 899 Kč (Foto: H&M)

Odolný len

Na oblibě získává také len, a to především díky svým unikátním vlastnostem a ležérnímu vzhledu. Je přirozeně antibakteriální, dobře odvádí vlhkost a používáním a praním získává příjemnou měkkost. Oproti bavlně je navíc jeho produkce ekologičtější a údajně jsou také lněná vlákna odolnější, takže povlečení déle vydrží.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Zdravé spaní:

Klidné místo na spaní

7 tipů pro dokonalou ložnici

Přikrývky pro zdravé spaní

________________________________________________________________________

Povlečení z polyesterového flísu. 999 Kč (Foto: Marks & Spencer)

Povlečení z polyesterového flísu. 999 Kč (Foto: Marks & Spencer)

Dobrá rada

Pro chladnější část roku je zajímavou alternativou takzvané zimní povlečení, které se vyrábí z polyesterového flísu a je v něm příjemné teplo během pár okamžiků.

Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem Marks & Spencer, H&M, Pipstylove

Jako v bavlnce