Dlažba dělá zahradu

Naši předkové se obvykle spokojili s nezpevněnými hlinitými pěšinkami, nanejvýše s kamennými šlapáky a vydlážděným zápražím. Současné okrasné zahrady by však bez dlažby byly o kousek dokonalosti ochuzené. Vybírejte s citem a s ohledem na krajinu, kde žijete.

Původní obyčejná pojezdová dlažba získala přidáním dalšího pruhu na zajímavosti. Foto: Zdeněk Roller

Materiál, který na vydláždění použijete, je klíčový pro celkové vyznění zahrady. Pro jakou dlažbu se rozhodnete? Nebo se přece jen zkusíte bez ní obejít?

 

Bez dlažby – písek, kůra, mlat

Měkký povrch ladí s menší přírodní zahradou, kde postačí cestičky z drcené kůry či s tzv. mlatovým povrchem, který příjemně ztlumí kročeje. Pamatujte, že měkký povrch vyžaduje zpevněné okraje, jinak bude použitý materiál rozptýlený po celém okolí.

Tady kamenná dlažba pokryla pouze tu partii zahrady, kudy se nejčastěji chodí. Foto: Zdeněk Roller

 

Tvrdý povrch – kámen, dlaždice, cihly

Při volbě dlažby vycházejte nejen z typu zahrady, ale také architektury domu. Zvolený materiál by s ní měl barevně i velikostně ladit. Pokud to jde, využijte materiál z místních lomů, který je stylovější a pocitově příjemnější. V kraji žuly vsaďte na žulové šlapáky, v regionu, pro který je typická břidlice, nestavějte terasu z pískovce.

Tahle kombinace, vzniklá kvůli nedostatku materiálu, vypadá dobře. Foto: Zdeněk Roller

______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovní dlažba:

Jak vybírat venkovní dlažbu

Mrazuvzdorná dlažba

Špalíková dřevěná dlažba

Zatravňovací dlažba

Dlažba kolem bazénu

Venkovní dlažba

Venkovní dlažba svépomocí

DLAŽBA – kámen, nebo cihly?

Dláždění na sucho

Dlažba na zámek

Na beton

________________________________________________________________________


Víte, že…

+ Efektní je použití několika druhů dlažeb. Zajímavá je třeba kombinace betonu s přírodními materiály či mix různých druhů a tvarů kamene, ale i spojení keramiky a dřeva.
+ Dlažba v užitkové zahradě má být především funkční, až na druhém místě je dekorativnost.
+ Přístupové cestičky ke kompostu a záhonům mohou být vyskládány i z použité mrazuvzdorné dlažby, kamenných šlapáků nebo starých ostře pálených cihel.
+ Zpevněné plochy okolo bazénů a vodních ploch jsou bezpečnější, pokud je povrch dlažby zdrsněný.


Zámková dlažba na parkovací ploše. Foto: Zdeněk Roller

 

Betonová dlažba

Nejpoužívanější je betonová zámková dlažba, která se vyrábí ve tvaru kostek, desek, profilovaných nebo odlehčených tvárnic a palisádových prvků.

 

Kamenná dlažba

Velmi často se používá žula, rula, pískovec, vápenec, a břidlice. Kámen na dlažbu může být pravidelně tvarovaný nebo i volně lámaný. Delší dobu však trvá, než se jeho nerovnosti „ochodí“.

 

Cihlová dlažba

Pro dlažbu se používají zušlechtěné cihly – klinkery. Jsou to cihly ze speciální hlíny pálené při teplotě kolem 1100 °C až ke slinutí materiálu.

 

Keramická dlažba

Keramická dlažba je mrazuvzdorná a otěruvzdorná a používá se pro vnitřní, ale i venkovní prostory. Při venkovním použití je třeba důležitou vlastností protiskluzovost. Podloží musí být dobře zhutněné, aby se desky nelámaly.

 

 

Text: Radka Borovičková
Foto: Zdeněk Roller

Dlažba dělá zahradu