Špalíková dřevěná dlažba

Dlažba z dřevěných špalíků je lehká, pevná a pružná, tlumí hluk, snadno se pokládá a vypadá skvěle. Lze ji použít v domě i na zahradě. Jde o ekologický, recyklovatelný, s okolní zelení dobře souznící materiál. Nevýhodou může být vysoká cena.

Za metr čtvereční dřevěných dlažebních špalíků můžete zaplatit i přes tisíc korun, pokud dlažbu kupujete v obchodě. Měli byste ovšem dostat dostatečně proschlé dřevo (prasklinky nejsou na závadu) v přesných rozměrech a tvarech krychle, kvádru či kužele. Na internetu však najdete i nespočet návodů k výrobě dřevěné dlažby svépomocí. Zahradní chodník z vlastnoručně nařezaných polínek z kulatiny pak může být zajímavou alternativou ke kamenům nebo betonovým dlaždicím.

Špalíky z kulatiny jsou na pokládku o něco náročnější, ale zase je mnohem snadněji vyrobíte svépomocí z vlastních zdrojů

 

Dřevem se dláždí už celá staletí a špalíky byly dříve materiálem určeným spíše do méně reprezentativních prostor, například průjezdů, stodol či stájí. Pro koňská kopyta je ostatně dřevěná dlažba stále jednou z nejšetrnějších.

Dnes se však špalíková dlažba posunula spíše do exkluzivní kategorie. Vyjde vás dráž než betonová dlažba či běžný dlažební kámen, ale získáte praktický pochozí povrch. Dřevěný dlažební špalík má podobný tvar jako dlažební kostka či zámková dlažba a někteří výrobci dodávají špalíky i se zámky, které usnadňují pokládku.

Výrobci nabízejí dřevěnou dlažbu nejrůznějších tvarů, jejím pořízením však získáte vždy velmi netradiční, v řadě ohledů praktický a příjemný povrch vydlážděné plochy v exteriéru i interiéru. Dřevěná dlažba je ideální pro bezpečný pohyb malých dětí a ocení ji například i alergici, protože nedrží prach.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovní dlažba:

Jak vybírat venkovní dlažbu

Mrazuvzdorná dlažba

Zatravňovací dlažba

Dlažba kolem bazénu

Dlažba dělá zahradu

Venkovní dlažba

Venkovní dlažba svépomocí

DLAŽBA – kámen, nebo cihly?

Dláždění na sucho

Dlažba na zámek

Na beton

________________________________________________________________________

Je-li dlažba z kvalitního tvrdého dřeva, získá v průběhu času charakteristickou patinu

 

Jehličnany i listnáče

Na výrobu dřevěné dlažby se používá dřevo jehličnanů (modřín, borovice, smrk) i listnatých stromů (dub, jasan, javor, bříza i buk). Za nejkvalitnější lze považovat dlažbu z dubových či modřínových špalíků. Pro venkovní zahradní chodník či jinou pochozí plochu v exteriéru volte co nejkvalitnější a nejtrvanlivější dřevo.

Výdrž a vzhled dlažby venku ovlivňuje slunce, mráz, voda a dřevokazný hmyz. U profesionálně vyráběné dlažby byste proto za své peníze měli požadovat dostatečně proschlé a kvalitně impregnované dřevo. Na odolnost vůči vlhku má vliv také kvalita pokládky a případná hydroizolační vrstva.

Někteří výrobci zajišťují rovnoměrnost pokládky, pravidelnost a soudržnost špalíkové dlažby distančními pásky. Stabilitu venkovní dřevěné dlažby ovlivní také kvalitní obrubníky, které mohou být z betonu. Pro vytyčení okrajů dřevem dlážděných ploch se používají i speciální lišty.

 

Postup pokládky

Pokládka do písku na betonový základ se doporučuje, pokud by po dlažbě například projížděla auta nebo by byla dlážděná plocha vystavena pravidelnému zatížení (průjezd, stáj).

U zahradních cest není betonování nutné. Pomocí provázků vytyčte plochu či trasu, vykopejte zeminu do hloubky 25–30 cm a povrch zhutněte. Pak na plochu rozprostřete vrstvu písku a do ní pokládejte špalíky, které doklepněte gumovou palicí nebo kladivem.
V interiérech klademe dřevěné dlažební kostky do pískového lože na betonový základ a zachováme při tom dilatační spáry. Při použití materiálu vyschlého jen částečně (obsah vody min. 30 %) postačí spáry 5–7 mm. U suššího dřeva se dělají spáry o něco širší, protože špalíky natáhnou víc vlhkosti. Spárujeme pískem.

 

Špalíková dřevěná dlažba