Země, voda, vzduch

Rubrika: Zahrada

Aby rostliny dobře prospívaly, musejí mít kyprou půdu. Proto ji musíme pravidelně obdělávat a provzdušňovat. Nejjednodušším prostředkem jsou ruční kultivátory a motyčky.

Kyprá půda dovoluje vodě a vzduchu dostat se ke kořenům, které vstřebávají potřebné živiny. Nově zakládaný záhon můžeme zrýt a hroudy rozmělnit rotačním kultivátorem. Na již osázených záhonech ale musíme použít šetrnější techniku, kterou představují ruční kultivátory, kypřiče a motyčky.

Příprava a kultivace

Pokud jsme záhony na podzim nevyčistili, budou na jaře pravděpodobně pokryty organickým odpadem, zbytky listí, odumřelých rostlin a plevelu. Nejprve je musíme vyčistit – buď všechno odstraníme shrabáním a škrabkou na plevely, nebo zaryjeme do půdy. Jakmile máme povrch záhonu čistý, můžeme se pustit do kultivace.
Naším úkolem je narušit vrchní vrstvy půdy tak, aby se do ní dostaly prostřednictvím vody a vzduchu živiny, případně rovnou zapracujeme vhodné hnojivo. Pokud kultivujeme prázdný záhon, je po tomto kroku připravený pro setí a sázení. U záhonů s trvalkami kultivaci provádíme mezi rostlinami se zvýšenou opatrností, abychom je nepoškodili. Pozor dáváme především u rostlin s mělkými kořeny a u rostlin, které vytvářejí odnože.

Kultivátory, kypřiče, motyčky

Nástroje se třemi hroty jsou optimální pro uvolňování a provzdušňování půdy bez poškození kořínků. Poradí si i s kamenitou půdou a dobře se s nimi pracuje i mezi hustým porostem.
Kypřiče s hvězdicovitými rotujícími nástroji jsou určeny pro přípravu půdy na setí a kypření půdy na záhonech i v truhlících.
Zahradní motyčky jsou univerzálním nástrojem pro pletí, kypření, provzdušňování, vytváření žlábků nebo zarovnávání povrchu půdy. Existují v rozmanitých tvarech a velikostech, s rovným nebo špičatým břitem. Další možností jsou nástroje typu dva v jednom, kdy z jedné strany je motyčka s rovným či srdčitým listem a z druhé strany je kultivátor se dvěma či třemi hroty.

www.fiskars.cz, www.gardena.cz

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

 

 

 

Save

Země, voda, vzduch