Dlažba kolem bazénu

Materiály, použité pro vydláždění či zpevnění bezprostředního okolí bazénu, musí splňovat nároky na bezpečnost, snadnou údržbu a odolnost vůči povětrnostním vlivům. A samozřejmě by měly dobře vypadat a být v souladu s okolím.

Dřevěná prkna vypadají skvěle téměř vždy, ale vyžadují péči, bez níž se jejich trvanlivost sníží

Možností je mnoho a použít lze přírodní materiály, různé typy betonových dlažeb, ale rovněž imitace přírodnin z odolných plastů. Liší se především ve způsobu pokládky, trvanlivosti a pochopitelně v ceně. Důležitou roli ve výběru vhodné úpravy okolí venkovního bazénu pak hraje jeho umístění a tvar, zda bazén navazuje na terasu, nebo je umístěný v odlehlejší části zahrady obklopen zelení.

Asi nejpoužívanějším materiálem v okolí bazénů jsou různé druhy betonové dlažby. Je považována za variantu s dobrým poměrem odolnosti a ceny. Její životnost se počítá na desítky let. Povrch betonu není kluzký a vyžaduje pouze minimální údržbu.

Velkým úskalím při jejím pořízení je správná pokládka, aby se na dlažbě nedržela voda, která jí zejména v zimním období neprospívá. Pokud vás láká praktická stránka věci, ale nedovedete si ve své zahradě představit větší betonovou plochu, ze stejného materiálu se vyrábí i dlaždice imitující povrch dřeva, kamene či cihel.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovní dlažba:

Jak vybírat venkovní dlažbu

Mrazuvzdorná dlažba

Špalíková dřevěná dlažba

Zatravňovací dlažba

Dlažba dělá zahradu

Venkovní dlažba

Venkovní dlažba svépomocí

DLAŽBA – kámen, nebo cihly?

Dláždění na sucho

Dlažba na zámek

Na beton

________________________________________________________________________

Chalupáři milují přírodní materiály, ale upravit okolí bazénu či koupací nádrže plastovými prkny není špatný nápad. Získáte odolnou, bezpečnou a protiskluznou plochu

 

Keramická dlažba nebo cihly

Moderní cihlová dlažba se do zahrady hodí. Je to léty prověřený a odolný materiál z pálené hlíny. V okolí bazénu lze použít i mrazuvzdornou keramickou dlažbu. Zde pak můžete vybírat i z kolekcí, jež jsou navržené přímo pro použití kolem bazénu, takže dlaždice nekloužou. Nabízejí se i speciální prvky jako přelivové hrany a odtokové žlaby.

Možností úpravy povrchu kolem bazénu je mnoho a vzhledem k požadavku na odolnost proti vodě či uklouznutí stojí za pozornost i „koberce“ z kamínku na betonovém podkladu

 

Kámen umělý i přírodní

Pokud se na vašem domě či v zahradě objevuje kámen, vypadá velmi efektně, když podobný materiál použijete i kolem bazénu či terasy. I tak dominantní prvek, jakým bazén bezesporu je, pak v zahradě působí, jako by tam byl odjakživa. Pravdou je, že cena přírodního kamene může být dost vysoká, navíc je potřeba počítat i s vyšší cenou práce. Přesto ale nedoporučujeme na tomto místě šetřit. Svěřte jeho pokládku profesionálům, na výsledku to bude určitě znát.

 

Dřevo a dřevoplast

Použití dřeva kolem bazénů získává stále větší oblibu. Oproti ostatním „tvrdým“ dlažbám z kamene, cihel či betonu je dřevo na dotek mnohem příjemnější, na slunci se tolik nerozpálí a v chladnějším počasí nestudí. V zahradě přitom vypadá přirozeně i ve větší ploše. Vybírat můžeme z mnoha dřevin, výrobci nabízí tuzemské, exotické i dřevo s úpravou thermowood.

Pokud se vám líbí vzhled dřeva, ale máte obavy z jeho odolnosti, můžete zvolit kompozitní materiály s názvem WPC, které spojují výhody dřeva a nenáročnost plastu.

 

Kamenné koberce

Zajímavým řešením okolí bazénu je kamenný koberec. Jde vlastně o malé kamínky různých barev a frakcí, které jsou spojené dvousložkovým pojivem. Nanáší se v tenké vrstvě na betonový podklad a vytvoří jednolitý povrch beze spár. Struktura jemných kamínků je ale zachována, takže nemusíte mít obavy, že na takovém povrchu uklouznete. Jeho největší předností je snadná pokládka i ve složitěji tvarovaném prostoru.

 

Dlažba kolem bazénu