Terasy pro zimu bez starostí

Zima se pomalu rozjíždí, venku prší i sněží a vy s obavami sledujete, jaké toto počasí zanechá stopy na vaší terase? Pokud jste při její stavbě zvolili namísto dřeva materiály jako je WPC, rozhodně se nemusíte bát náročné či drahé rekonstrukce.

 

 

Dřevo snadno podléhá povětrnostním vlivům i sněhu a mrazu. Povrch tak časem ztratí svou barvu a při opravdu nízkých teplotách může i popraskat. A protože se jedná o zcela přírodní materiál, musí být opravdu kvalitně ošetřen, jinak se v něm usazují kromě špíny a prachu také houby, mechy a plísně. Pokud dřevo napadne plíseň, je potřeba ho vyměnit. V tom případě musíte investovat nemalou částku do průběžných oprav. Dřevěná prkna tedy musíte důkladně vyčistit speciálním přípravkem a natřít olejem, který pomůže chránit dřevo třeba i před deštěm.

 

 

Údržba dřevoplastu
Terasy z dřevoplastu, tedy WPC, naopak stačí pouze zamést koštětem. V případě výraznějšího znečištění se špína šetrně odstraní vysokotlakým čističem. Na zimu se nemusejí WPC podlahy ani přikrývat, jsou totiž odolné a dokonce nekloužou. „Díky složce vysoce kvalitního a zdravotně nezávadného polymeru HDPE jsou dřevoplastové terasy odolné i náročným povětrnostním podmínkám. Pokud je na terase pouze voda nebo sníh, tak podlaha neklouže, protože prkno vás brzdí,“ vysvětluje Zuzana Krucká, marketingová manažerka společnosti WPC – WOODPLASTIC.

 

 

WPC prkna odolají i vodě a mrazu
Povrch WPC podlah je méně kluzký právě díky složení dřevoplastu, ty kvalitní tvoří ze 60 % dřevo a ze 40 % polymer HDPE (hight-density polyethylen). Jestliže teploty klesnou v zimě pod nulu, vytvoří se i na WPC námraza. Ta ovšem kvalitnímu dřevoplastu neublíží, pokud pořídíte plná prkna, do nichž nezatéká. A pokud přece jen najdete na jaře ve spáře něco, co tam nepatří, dají se WPC prkna snadno vymontovat.
Pro správný výběr materiálu pro terasu si odpovězte na otázky, které vám pomohou ve správném rozhodnutí. Je to například otázka ceny. Máte-li více cenových nabídek, porovnávejte vždy cenu za 1 m2 kompletního materiálu. To jsou prkna, hranoly, klipy, vruty. Někteří výrobci či prodejci uvádějí cenu za 1 bm (běžný metr). Důležitá je i záruka. Jaká je záruka a na co se vztahuje? Ověřte si záruční podmínky, většina dlouhodobých záruk je omezena a záruka za jakost, tedy uplatnění nároků z vadného plnění, se vztahuje pouze na hnilobu, hmyz a dřevokazné houby.
Zajímejte se také o to, kde se materiál vyrábí a jaké je jeho složení. Zda se jedná o výrobce z Evropy, USA nebo z Asie. Zda je uvedený dodavatel přímo výrobce nebo pouze obchodník, který s materiálem obchoduje. Nezapomeňte zjistit, jaký je podíl dřevěné složky, jaký je druh použitého plastu a zda nejde o recykláty.

 

 

 

TEXT: REDAKCE
FOTO: PERWOOD, GUTTA ORIGINAL STORE, WOODPLASTIC, INOUTIC

 

Terasy pro zimu bez starostí