Na beton

Pokládku do betonu nebo na maltové lože volíme v případě, kdy dláždíme dlaždicemi nebo kamenem menší toušťky. Betonová deska vytvoří rovný a pevný podklad.

Ukázka ne příliš kvalitně vyspárované dlažby. Problémům se vyhnete použitím speciálních malt

Postup dláždění na beton a do maltového lože je shodný s pokládkou zámkové či kamenné dlažby na sucho přinejmenším v tom, že je třeba vytvořit zhutněný a vyrovnaný podklad. I při volbě „mokrého“ postupu pak musíme v prvé řadě zvážit, jaké zátěži bude dlážděná plocha vystavena. Podle toho určíme hloubku výkopu pro základovou desku a sílu podkladních vrstev kameniva. Rovněž dbáme na dodržení spádu do dvou procent.

Na zhutněnou vrstvu kameniva rozprostřeme zavlhlý betonový potěr o síle zhruba deseti centimetrů, který je vhodné stabilizovat vložením armatury (kari sítě). Doporučovaná tloušťka oceli je čtyři milimetry.

Při dláždění je třeba pečlivě dodržet rovinu i spád

Na tento podklad pak klademe velkoplošné dlaždice či kameny. Ty lze klást rovněž na dostatečně vyzrálou betonovu desku, kdy se každá dlaždice před pokládkou podmazává betonovou maltou.

Malta by měla být směsí cementu a říčního písku v poměru jedna ku třem dílům, naředěnou do středně husté kaše. Nanáší se ve vrstvě o síle dvou až šesti centimetrů. Je třeba, aby dlaždice do malty „sedly“ v celé ploše a nevytvářely se dutiny.

______________________________________________________________________

Další články speciálu Venkovní dlažba:

Jak vybírat venkovní dlažbu

Mrazuvzdorná dlažba

Špalíková dřevěná dlažba

Zatravňovací dlažba

Dlažba kolem bazénu

Dlažba dělá zahradu

Venkovní dlažba

DLAŽBA – kámen, nebo cihly?

Dláždění na sucho

Dlažba na zámek

________________________________________________________________________

Jak na spárování

Ke spárování si připravíme cementovou kaši se používat na spárování kopaný písek kvůli obsahu jílů. Do směsi můžete přidat spárovací hmotu. Vydlážděnou plochu spárujte pomocí filcového hladítka pouze po tak velkých částech, abyste stihli vyspárovanou plochu umýt a vyčistit dříve, než na ní spárovací cementová hmota zaschne. Musíte však zároveň počkat, až malta alespoň částečně zatuhne v samotných spárách. Zvláště u kamenné dlažby je to poměrně náročné a pokud nemáte se spárováním zkušenosti, postupujte raději po malých úsecích, abyste se dostali do správného tempa.

Na správně zjutněném podkladu velmi záleží i v případě dláždění na beton

Jestliže spárovací hmota na dlažbě přece jen zaschne, čeká vás poměrně nepříjemná práce s jejím odstraňováním. Usnadní to nejrůznější typy čističů na cementové povlaky, které dostanete u prodejců dlažeb a kamene.

Důležité je také zrání cementu ve spárách a betonu dlažby, které má vliv na celkovou životnost vydlážděné plochy. Zvláště v letních měsících je tedy dobré dlažbu kropit a zakrývat plachtou, čímž zabráníte příliš rychlému vysychání betonu ve spárách i podkladu. Je třeba počítat zhruba s tří až čtyřtýdenním intervalem vyzrávání a až poté (na kamennou dlažbu) nanést ochranný impregnační nátěr.

www.biro-d.cz, www.baumax.cz, www.brickservis.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: WIKIPEDIA, ARCHIV FIREM

Na beton