Bambus a rákos v zahradě

Rubrika: Zahrada

Doplňky a architektonické prvky z  bambusu a rákosu působí exoticky, ale mohou zajímavě dotvářet i zahradu u české chalupy. A vydrží víc, než by se na první pohled zdálo.

Některé druhy bambusu je možné na zahradě dokonce vypěstovat a sklízet lze i vlastní rákos. Tentokrát však máme na mysli spíše bambusové a rákosové výrobky, které si můžete koupit nebo vyrobit. Oba materiály totiž seženete v podobě hotových výrobků (především rohoží), ale i tyčí, které mohou sloužit jako stavební nebo dekorativní materiál.

Podívejme se nejprve na bambus. Krásné dřevo s typickou strukturou povrchu se vyznačuje lehkostí, pevností a pružností. Má spoustu skvělých vlastností, v zemích svého hojného výskytu tvoří nenahraditelný stavební materiál a kombinace jeho předností a atraktivního vzhledu ho předurčuje i k využití v české zahradě. K čemu? V podstatě záleží na průměru bambusových tyčí.

Tenké se používají především pro výrobu velmi trvanlivých a na pohled zajímavých rohoží. Ty mají rozmanité využití. Mohou sloužit jako výplně plotů a tvořit tak pohledové zástěny. Nebo je lze použít jako stínicí podhledové rohože pod průsvitné střechy pergol a verand. Zajímavě vypadají i jako součásti pergol, ať už v podobě pevných nebo odnímatelných zástěn nebo rolet. Bambusovou rohoží můžete i ozvláštnit strukturu dřevěného obložení, nebo je prostě přidělat na zeď a dodat tak třeba části altánu nebo venkovní kuchyně trochu exotiky.

Rohože se vyrábějí z bambusových prutů nebo štípaného bambusu. Prodávají se obvykle ve výškách od 100 do 180 centimetrů a zpravidla v pětimetrových délkách. Rohože ze štípaného bambusu jsou zhruba o polovinu levnější.

Ploty, ohrady, pergoly

Různé možnosti využití skýtají i samostatné bambusové tyče. Ty tenké mohou posloužit jako mimořádně trvalivé, praktické a hezké opory pro keře, stromky nebo třeba rajčata či luštěniny. Z tyčí však lze udělat i netradiční žebřík, lávku, molo u jezírka v japonském stylu nebo korýtko na vodu. Ale také plotové sloupky, nebo přímo ohradu z bambusových palisád.

Jihlavská firma Ledtechnics například nabízí pro nejrůznější použití bambusovou tyčovinu v délkách od jednoho do čtyř metrů a průměrech od tří do jedenácti centimetrů. U přírodních bambusových kmenů je třeba počítat s tím, že se směrem ke kořenové části rozšiřují.

Koupit však můžete i hotové bambusové ploty, nebo kombinovat bambusové tyče s rohožemi, tradičními dřevinami nebo drátěným pletivem.

Bambusové tyče někdy mohou podélně praskat, což nijak zásadně neovlivňuje jejich pevnost a nosnost. Životnost bambusu prodloužíte ošetřením bezbarvým či pigmentovaným olejem s UV filtrem. Pro zahradní stavby se doporučuje obnovit tento nátěr jednou za tři roky.

Méně pevný a levnější rákos

Spoustu zajímavých vlastností a možností pro využití v zahradě má i rákos. Podobně jako bambus slouží především k výrobě rohoží, ale lze z něj udělat také netradiční a na pohled atraktivní střešní krytinu.

Rákos je méně pevný a lehčí než bambus. Rákosové rohože jsou zpravidla levnější než bambusové a vyplatí se dát pozor u některých prodejců, kteří vydávají rákosové rohože za pevnější bambus.

Rákos se sice vlastnostem bambusu nevyrovná, má ale překvapivou výdrž i v exteriéru dokáže poměrně statečně odolávat i dlouhodobému působení povětrnostních podmínek. Můžete ho tedy také použít pro stínění podhledů, dotvoření pergol, ale také jako pohledové zástěny na drátěných či laťkových plotech.

Je dobré připevnit rákosové rohože k plotu drátem potaženým vrstvou plastu a napínat při instalaci rohože na plot mezi sloupky dvojicí nových vodicích drátů, které rohož stabilizují a přidrží u stávajícího plotu. Životnost i stálobarevnost rohože prodloužíte nátěrem či nástřikem bezbarvým lakem.

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: PAVEL VESELÝ, SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A ARCHIV FIREM

Bambus a rákos v  zahradě

Bambus a rákos v zahradě