Založte si sad

Rubrika: Zahrada

Výsadba a pěstování ovocných stromů je zdrojem radosti a užitku. S léty získává sad na hodnotě a může být cenným dědictvím pro příští generace.

Sad může být hodnotným dědictvím pro příští generace

Založíte-li sad s ohledem na prověřené pěstitelské zásady, vyhnete se problémům, které vás mohou potkat zvláště v prvních letech po vysazení mladých stromků. Lze volit různé přístupy od respektování prověřených a tradičních krajových odrůd až po volbu stromů s příslibem ovoce, které máte nejraději. Rozhodovat se můžete také mezi „přírodním“ přístupem k péči o stromy a ovoce nebo využívat všech dostupných chemických i technických prostředků k dosažení co nejrychlejšího a co nejvyššího výnosu. Ať už se vydáte kteroukoli z možných sadařských cest, je nutné při zakládání sadu dodržovat určitá pravidla.

Doba kvetení ovocných stromů je krátká, proto je nutné, aby doletová vzdálenost včel do sadu byla co nejmenší

Výběr odrůdy

Začínáme výběrem odrůd, který by měl především zohlednit místní klima. A nezapomeneme, že velmi cenné mohou být zkušenosti sadařů a zahrádkářů z blízkého okolí. V různých lokalitách se tradičně daří určitým odrůdám lépe a jiné jsou na pěstování náročnější nebo vyloženě nevhodné. Myslíte-li to s ovocným sadem vážně, dejte si práci a shromážděte tyto informace ze všech dostupných zdrojů.

Stromky je nutné vybírat i podle stanoviště na samotném pozemku, kde můžete najít vhodná místa podle toho, zda jde spíše o teplomilné druhy nebo odolné odrůdy. Už při jejich nákupu pak lze vybírat například odrůdy osvědčené pro pěstování ve vyšších polohách. Výběr stromků by měl vždy vycházet z možností místa výsadby.

Není nad vlastní ovoce!

Podpora po výsadbě

U jednotlivých druhů respektujte doporučenou výsadbovou vzdálenost. Zhruba osm až deset metrů je třeba nechat mezi jednotlivými stromky hrušně, třešně či ořešáku. Čtyři až šest metrů postačí meruňkám broskvoním, slivoním či višním. Je to důležité, proto si doporučené vzdálenosti ověřte v literatuře či u prodejce stromků, které je vždy lepší kupovat ve specializovaných školkách či zahradnictvích s „osobním“ přístupem.

Podle klimatických podmínek dané oblasti se řídí i vhodná doba výsadby, která připadá v úvahu buď na jaře před rašením pupenů, nebo na podzim. Nejpozději však alespoň dvacet dnů před prvními mrazíky a ne v oblastech, kde hrozí krutá zima.

Pří výsadbě sadu se neomezujeme na jeden druh i kdyby byl sebelepší

Při výsadbě je dobré přisypat stromku do jámy kvalitní kompost a po vysazení ho zamulčovat senem, slámou, zavadlou trávou nebo jiným materiálem. Mulč zabrání rychlému vysychání půdy, přihnojuje a potlačuje plevele. V zimě se však může stát útočištěm pro hryzce, takže ho při zvýšeném výskytu tohoto hlodavce raději odstraňte.

Růstu stromku prospěje také opěrný kůl, který pomůže kvalitnímu zakořenění. Sloužit může čtyři až šest let. Kůl se při výsadbě zarazí doprostřed jámy a po výsadbě se k němu stromek připoutá. Kůl by měl stromek chránit ze strany, odkud nejčastěji vanou větry. 


Jak zasadit strom

-Při vysazování do jámy stromkem mírně potřásejte a při tom přisypávejte hlínu tak, aby se dostala ke kořenům.

-Po zasypání půdu opatrně ušlapejte od okraje jámy ke kmínku.

-Po sednutí půdy má být kořenový krček na úrovni povrchu, hlubší výsadba je nežádoucí.

-Po výsadbě zalijte každý stromek dvěma až třemi konvemi vody, na jaře a v létě pak zalití ještě dvakrát až třikrát zopakujte.

-Zvláště v prvních letech je důležitý řez, který se dělá zhruba o třetinu ročního přírůstku a s ohledem na tvorbu koruny.


Poznáte je podle květu?

A Jabloň

B Hrušeň

C Třešeň

D Slivoň


Bez včel to nejde

Většina odrůd jabloní, hrušní, třešní, višní, slivoní a dalších ovocných druhů potřebuje k nasazení plodů opylení pylem z jiných květů. Ovocné stromy opyluje hmyz a důležité jsou zejména včely! Ty přeletují z květu na květ, pokrývají se pylem různých odrůd a zanechávají jej na bliznách jiných květů. Na jeden hektar sadu jsou potřeba 2 až 4 včelstva.


Rozšiřování hnilob a dalších nemocí ovocných stromů zabráníme udržováním čistoty v zahradě.


Text Richard Guryča

Foto Shutterstock

 

Uložit

Založte si sad