Trávník na jaře

Správná jarní péče o trávník je základem pro jeho kvalitu a vzhled v nadcházející sezóně. Je dobré začít včas, ale zároveň některé kroky zbytečně neuspěchat.

Je důležité vědět, že dobré probuzení a správné zazelenání trávníku po zimě ovlivní především teplota půdy, v níž je ukrytý kořenový systém. Od okamžiku, kdy se půda oteplí na pět stupňů Celsia, se v trávníku začínají odehrávat důležité procesy včetně příjmu vody a živin a nové výhonky začínají vytvářet zelenou plochu. Tehdy nastává správný čas pro jarní péči o trávník.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jaro na zahradě:

Nejčastější choroby stromů

Postřikovače

Čím na jarní postřik dřevin

Zahradní a pracovní rukavice

Jarní úklid

________________________________________________________________________
S trávou se po zimě k novému životu probouzejí i její nežádoucí součásti v podobě plevelů. Zatímco jednoletých dvouděložných plevelů (lebedy, kokošky, penízky, merlíky), se obvykle zbavíte pravidelným sečením během přirozeného stárnutí trávníku, vytrvalé dvouděložné plevely (jitrocele, pampelišky, pýr, pcháč) se pravidelnému sečení přizpůsobí. Vymýtit z trávníku nežádoucí rostliny tak lze nejúčinněji za pomoci vhodných herbicidů (Bofix, Agrofit, Dicotex, Travin). Ty použijte v souladu s doporučením výrobce, ideálně však v době, kdy už mají plevely dostatečně rozvinutou listovou plochu a teplota vzduchu se pohybuje kolem 15 až 20 °C. Ošetření trávníku herbicidy tedy zbytečně neuspěchejte. Pokud se naopak opozdíte například na konec května nebo červen, není účinnost herbicidů vyloučena, ale bude třeba zvýšit aplikační dávky.

Začněte s hrabáním

Zatímco u herbicidů se přece jen vyplatí vyčkat na správný čas, s „probouzením“ trávníku hráběmi můžete začít hned, jakmile oschne. Hrabání by mělo především odstranit uschlé zbytky a části trávníku, odumřelé v důsledku plísní. Ručními hráběmi či jiným vhodným nářadím docílíte také důležitého povrchového provzdušnění půdy.
Přestože to řada lidí dělá, nedoporučují odborníci v takto časném stádiu péče o trávník používat vertikutátory. S vertikutací raději vyčkejte tři týdny až měsíc po začátku prvních jarních prací na zatravněných plochách. S hrabáním buďte velmi obezřetní v případě, že jde o trávník zakládaný na podzim, tedy jen několik měsíců před začátkem jarních prací.

 

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník:

Vyžeňte krtka

Čím posekat trávník

Péče o jarní trávník

Umíte si vybrat osivo?

Nejčastější chyby při práci se sekačkou

Vláha pro trávník

Květnatá louka

________________________________________________________________________

Raději trávní hnojiva

Po vyhrabání a odstranění zbytků nastává správný čas pro použití hnojiv. Nenechte si prodejci vnutit dojem, že hnojiva vyřeší veškeré problémy. Ale dodávka potřebných živin v prvních jarních týdnech, kdy se s vzrůstající teplotou půdy zvyšuje i aktivita kořenového systému, může řadě procesů při růstu trávníku prospět.
Vhodná hnojiva by měla trávníku dodat potřebné minerály, tedy dusík, draslík, fosfor, hořčík a vápník. Především dusík je v jarním období nezbytný pro růst nových výhonků, pro mladší trávníky je nutný i fosfor pro podporu kořenového systému.
Polovina března je tedy vhodnou dobou pro startovní hnojení dusíkatým hnojivem nebo kombinovaným hnojivem s převažujícím podílem dusíku. Tato hnojiva od různých výrobců často koupíte právě jako hnojivo s označením „start“ či „starter“ nebo jako hnojivo určené pro jarní hnojení trávníků. Dávkování zvolte podle doporučení výrobce a vybírejte pokud možno vždy speciální hnojiva pro trávník a s dlouhodobým účinkem. Vyhnete se tak nežádoucímu nárazovému růstu trávníku i jeho možnému spálení, což může hrozit v případě použití průmyslových dusíkatých hnojiv. Trávníková hnojiva s dlouhodobým účinkem se odbourávají dostatečně pomalu, aby co nejvíce minimalizovala zátěž spodních vod. Při použití dlouhodobého hnojiva se obvykle lze spolehnout až na desetitýdenní účinnost, u standardního trávníkového hnojiva byste měli po měsíci znovu přehnojovat.

www.aros.cz, www.florapack.cz, www.agro.cz

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, Agro

Trávník na jaře

Trávník na jaře