Čím posekat trávník

Některé nástroje k sečení a kosení šetří trávník, životní prostředí a peníze, jiné zase vaše svaly a záda. Záleží i na tom, zda chcete mít kolem domu přírodní louku nebo anglický trávník.

 

Srp a malá kosa
Nejjednodušším a pravděpodobně i nejstarším nástrojem k sečení trávy je srp. Hodí se k vyžínání cestiček a prostorů kolem stromků, kam se nedostaneme s kosou nebo sekačkou. Vyrábí se i pro leváky, nabrousíte ho brouskem na kosu. Variantou srpu je malá jednoruční kosa. Poslouží k vysečení trávy na hůře přístupných místech, například u paty keřů a stromů nebo kolem plotu. Malou kosu má v nabídce například Gardena ve své řadě combisystem a prodává ji ručně kovanou a nabroušenou, takže ji můžete bez dalších příprav okamžitě použít. V rámci systému lze u této kosy navíc vyměnit krátkou násadu za dlouhou.

 

Kosa
K údržbě několikamilimetrového trávníku kosa vhodná není. Ale jinak má samé výhody: je tichá, ekologická, šetrná k porostu i jeho obyvatelům. Sečení kosou travní porosty zušlechťuje a regeneruje a koneckonců prospívá i fyzické kondici. Kosy se prodávají v délce od 30 do 125 centimetrů, pro začátečníky je vhodná kratší kosa, univerzální a všestranně použitelný rozměr je 65 nebo 70 centimetrů. Neumíte-li kosit, dá se to naučit, stejně jako naklepávání a ostření. Vyhněte se nákupu neznačkových plechových kos ze dvě nebo tři stovky. Kvalitní, značkové a často i naostřené kosy lze objednat na internetu nebo koupit v dobrých železářstvích.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník:

Trávník na jaře

Vyžeňte krtka

Péče o jarní trávník

Umíte si vybrat osivo?

Nejčastější chyby při práci se sekačkou

Vláha pro trávník

Květnatá louka

________________________________________________________________________

 

Strunová sekačka
Dobrá strunová sekačka pomůže při údržbě menších travnatých ploch a poslouží především v místech, kam se nedostanete například s rotační sekačkou. Hodí se k dosekávání malých ploch podél cest, plotu a zídek, využijete ji také ke zkracování trávy v okolí stromů, okrasných keřů nebo skalek. Nejčastěji se používají lehké elektrické přístroje nebo sekačky na akumulátorový pohon. Stébla trávy přesekává nylonová (kulatá nebo různě profilovaná) struna s pomocí odstředivé síly rotačního kotouče. Strunová sekačka není vhodná pro velké travnaté plochy a není ani příliš šetrná k trávníku. Je třeba počítat i se spotřebou struny a mít v zásobě náhradní.

 

Krovinořez
Křovinořez pracuje na stejném principu jako strunová sekačka, ale obvykle se tímto názvem označují výkonnější přístroje vybavené kromě struny i dalšími rotačními nástavci k prosekávání křovin. Oproti strunovým sekačkám mají robustnější konstrukci, nejčastěji jsou poháněny benzínovým motorem a bývají vybaveny rukojeťmi a popruhy. Kvůli dvojici madel, umožňující pravidelné kyvadlové pohyby při sečení, se pro křovinořez používá i název motorová kosa. Existují však i lehčí elektrické křovinořezy, které jsou oproti benzínovým výrazně tišší. Křovinořez zvládne i větší plochy a vzrostlou trávu, pro šetrnou údržbu dokonale sestřižené travnaté plochy ale určen není. Vzhledem k vysokému výkonu křovinořezů je třeba při práci dbát na bezpečnost.

 

Rotační sekačka
I když lze mezi rotačky zařadit i sekačky strunové či křovinořezy, prodává se v této kategorii nejčastěji sekačka nožová. Seká trávník rotujícím nožem, jehož výšku můžete u jednotlivých typů nastavit do několika výšek a tím dosáhnout stejnoměrné výšky stébel i na velkých plochách. Nejrozšířenější a nejoblíbenější pomocnice pro údržbu trávníku může mít elektrický, akumulátorový čí benzínový pohon. Její tlačení usnadňuje u mnoha typů motorový pojezd, posečená tráva se shromažďuje v odnímatelném koši. Kritériem pro volbu ideální rotační (nožové) sekačky je velikost především velikost sečené plochy a členitost terénu. Variantou jsou mulčovací sekačky, které trávu sekají, a zároveň rozmělňují. Mulč pak zůstává v trávě jako hnojivo.

 

Robotická sekačka
Robotické sekačky představují bezpracnou, tichou a ekologickou variantu údržby travnatých ploch. Trávník udržují skutečně samy, stačí je pouze umístit v prostoru, vymezeném příslušnými ohraničujícími vodiči. Některé typy sekaček se obejdou i bez nich. Robotické sekačky se dobíjejí buď z vlastní dobíjecí stanice, k níž se v případě potřeby dokážou připojit, nebo se musí dobít ručně a poté opět „vypustit“ na pozemek. Jsou vybaveny senzory, které hlídají výšku trávy, při převržení či zvednutí se automaticky zastaví. Díky této schopnosti není nutné obávat se na zahradě například o bezpečnost malých dětí. Posečená tráva zůstává v trávníku a využívá se jako hnojivo.

 

Vřetenová sekačka
Sekání vřetenovou sekačkou je jednou z nejšetrnějších variant údržby travnatých ploch. A také v podstatě jediná cesta k dosažení dokonalého anglického trávníku. Na rozdíl od jiných strojů totiž vřetenová sekačka stébla spíše zastřihuje a díky specifické konstrukci umožňuje zastřižení tak krátké délky trávníku, jakou s rotační nožovou sekačkou nedosáhnete. Na menší plochy trávníku můžete použít ruční vřetenovou sekačku, která samozřejmě vyžaduje větší námahu, než přístroje na elektrický či benzínový pohon. Nejdražší přístroje, tradičně používáné k údržbě reprezentativních trávníků v Anglii, se navíc pohybují pomocí válce, který dokáže vytvořit pruhové či šachovnicové obrazce.

 

Bubnová sekačka
Bubnové sekačky si poradí nejen s běžnou zahradou, ale i s likvidací divoce rostoucí trávy na louce, v sadu i volné přírodě. Zvládnou i houževnatý, smíšený a nepravidelně udržovaný porost až 150 centimetrů vysoký i ve svažitém terénu. Pokud kterýkoliv z nožů narazí na pevnou překážku, protočí se, aniž by došlo k jeho poškození. Posečenou vegetaci ponechávají v řádcích, takže ji lze snadno sklidit čerstvou, popřípadě ji na místě pohodlně usušit na seno. Díky předsunutému a otevřenému žacímu bubnu lehce rozseknou nebo rozmetají překážky v podobě krtin a drnů. Pořízení bubnové sekačky se vyplatí především majitelům rozsáhlejších travnatých ploch, které se neudržují pravidelně.

 

Zahradní traktor
Pro pravidelnou údržbu větších a ne příliš členitých ploch je zahradní traktor skvělým a rychlým pomocníkem. Umožňuje pohodlné sečení se širokým záběrem, rychlý sběr posečené trávy do velkokapacitního koše a vcelku pohodlnou a zábavnou práci. Manipulaci s posečenou trávou u traktorů usnadňují i ovládací systémy vysypávání košů, samotné sečení zajišťují u zahradních traktorů jedno či vícerotorová žací ústrojí. Obratnější a snáze manévrovatelnou alternativou traktorů jsou ridery, jejichž vpředu zavěšené žací ústrojí usnadní i vysečení hůře přístupných míst a  trávy kolem zdí a plotů. Traktory a ridery mohou být vybaveny i pohonem na čtyři kola.

 

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock, Thinkstock, Mountfield, Al-ko, Bosch

Čím posekat trávník