Umíte si vybrat osivo?

Jestli máte trávník vyčištěný a po vertikutaci, nejspíš jste objevili spoustu poškozených míst. Duben je nejvhodnější čas pro jeho obnovu.

 

Výsledkem pravidelné péče je zelená plocha, na kterou je majitel pozemku náležitě pyšný (Wolf Garten)

 

Samozřejmě, že trávník lze vysévat a obnovovat od dubna do října, prostředek jara je ale ideální svým klimatem, kdy je relativně vlhko a příznivá teplota pro dobré klíčení. V pozdních jarních a letních měsících travní výsevy vyžadují vydatnou a pravidelnou závlahu.

 

Vhodné a kvalitní osivo je základem úspěchu (Aros)

Obnovte si zelený koberec
Pro obnovu i výsev nového trávníku volte pokud možno certifikované travní směsi a osiva od osvědčených výrobců. Zvláště u chat a chalup, kde nejste pravidelně, trávník udržujte tak, aby péče o něj odpovídala vašim časovým i fyzickým možnostem a zohledněte také otázku finanční.
Osivo vybírejte podle typu trávníku, kvality půdy a samozřejmě také s ohledem na  klima na pozemku. Travní směsi s osiva dodává na trh například Aros, Wolf Garten, Agro CZ, Eurogreen CZ, Floria, Bruno Nebelung a další.
Jiné osivo se hodí pro stinná či vlhká místa Supra, Rasana, EkoPlus do stínu. Další směsi použijte pro slunné a suché pozemky. Travní směs, speciálně vytvořená pro suchá stanoviště, obstojí i v lehkých půdách. Například  Kiepenkerl Profi Line, Eurogreen Monaco, Aros Eko a Profi do sucha, Wolf Garten L-TR150 pro sušší místa. Na rychlou obnovu trávníku jsou vhodné směsky Aros-EkoMaxi Obnova, Wolf Garten Repair L-RN 50, Eurogreen Regenerační WM-Rasen.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník:

Trávník na jaře

Vyžeňte krtka

Čím posekat trávník

Péče o jarní trávník

Nejčastější chyby při práci se sekačkou

Vláha pro trávník

Květnatá louka

________________________________________________________________________

 

Dosetí nebo pokládka drnem
Oprava poškozené plochy nebo položení nového trávníku drnem, se obvykle dělá na podzim, ale lze ji provést i na jaře. V těchto obdobích nehrozí, že drn seschne a na okrajích opravovaných míst, nebo v celé ploše trávníku, se objeví nepěkné mezery.

 

Oprava nebo pokládka drnem uspoří spoustu času

 

Nový trávník
Pokud budete zakládat nový trávník, máte šanci připravit si drenáž, vylepšit kvalitu strukturu půdy, případně rozvést v zemi závlahový systém nebo elektroinstalace pro osvětlení. Dokonale připravenou půdu nechte ladem tři týdny, vzešlé plevele zničte kontaktním herbicidem a odstraňte je. Pak půdu vyhnojte a vysejte osivo.
Potřebné množství je asi půl kila travní směsi na 25 čtverečních metrů plochy. K výsevu použijte rozmetadlo nebo některý z posypových vozíků. Osivo zapracujte hráběmi do hloubky pět až deset milimetrů a  přitlačte malým zahradním válcem. Osetou plochu denně zavlažujte – klíčící semena nesmějí v žádném případě zaschnout. Poprvé sečte, když trávní lístky dosáhnou výšky asi pěti centimetrů.

 

Náš TIP:

Trávníková náplast

Pro opravu vymrzlých a vyšlapaných míst můžete použít speciální směs, sestávající ze substrátu, osiva a hnojiva. Nebo si sami dejte semena předklíčit do kyprého substrátu či kompostu, zalijte je a udržujte směs vlhkou, dokud osivo nevyklíčí. Pak je použijte na poškozených místech. Zatlačte do půdy a zalijte.

 

 

Náš TIP:

Oprava prohlubní a výstupků

Není povrch trávníku rovný? Místo prohlubně nebo vyvýšeniny prořízněte ostrým nožem do kříže, opatrně otevřete okraje drnu, a pak buďto do prohlubně zeminu přidejte, nebo ji z vyvýšeniny odeberte. Drn zavřete, okraje přitlačte, místo zasypejte vhodnou zeminou a pořádně zavlažte.

 

 

Text: Helena Štětinová
Foto: Gardena, Wolf Garten, Aros a autorka,

 

Umíte si vybrat osivo?