Pomocníci na kolečkách

zahradní kolečko

Zahradní kolečko lze koupit v mnoha variantách a patří k nejvíce využívaným a mimořádně užitečným pomocníkům usnadňujícím práci na zahradě i kolem chalupy (Mountfield)

Pomohou na stavbě, v zahradě, ale i při zpracování palivového dřeva nebo stěhování nábytku. Vozíky, rudly či kolečka dáte do pohybu vlastními silami, ale může je pohánět i elektromotor.

Požadavky na pomocníky na kolečkách jsou různé. Pro úklid listí či občasné převážení hlíny by neměly být zahradní vozíky příliš těžké. Na přepravu dřeva či pytlů s cementem by zase měly něco vydržet. Do nezpevněného terénu je potřeba vybrat bytelnější kola než na rovnou dlažbu. A na přepravu těžších břemen třeba od auta k chalupě ve svahu se hodí příruční vozítko na motorový pohon, které vám za cenu vyšší investice usnadní námahu a zbaví vás dřiny. I při výběru motorového kolečka, nebo dokonce stavebního dumperu s vyklápěčkou je důležité, po jakém terénu se bude takový stroj pohybovat. Někdy stojí za to vybudovat mu zpevněnou příjezdovou cestičku.

Kolečko s nafukovacími koly, které lze podle potřeby upustit či dofouknout, se hodí k přepravě těžších nákladů.

skládací zahradní vozík

Foto: Pepu

Lehký a skládací

Skládací zahradní trakař je lehký, ve složeném stavu ho snadno naložíte do kufru auta a využijete ho zejména k úklidu listí, odřezků, drti z větví či dalšího zahradního odpadu. Váží necelých 5 kg, uveze 30 kg a je vybavený přihrádkou na nářadí. Pryžová kola nelze dofukovat. 1 250 Kč (pepu.cz)

kolečko na stavbu

Foto: obchod-3mh.cz

Klasika na stavbu

Nejběžnější provedení stavebního kolečka, které poslouží na převoz nákladu i míchání betonu. Kolečko KS60 můžete mít s korbou v černé, pozinku, ale i v různých barevných variantách včetně zelené či růžové a s koly nafukovacími nebo bantamovými. 1 491–1 813 Kč (obchod-3mh.cz)

víceúčelový vozík

Foto: Gardenpardubice.cz

Víceúčelový vozík

Zahradní vozík G21 GA 90 má praktickou sklápěcí korbu o objemu 90 l, nosnost 130 kg a 4 nafukovací kola na dvou nápravách, z nichž jedna je řiditelná. Vozík se díky tomu snadno ovládá a pohodlně se s ním manipuluje. Využijete ho na zahradě při úklidu listí, trávy, zahradního odpadu nebo hlíny, ale také na stavbě. Pevná korba z tvrzeného odolného plastu je vhodná pro převážení pevných, polotekutých či sypkých materiálů. Výklopný mechanismus usnadní manipulaci při vykládce. 2 990 Kč (gardenpardubice.cz)

zahradní kolečko

Foto: Huka.cz

Lehký a praktický

Univerzální a odolný vozík Prosperplast Load & Go se vyznačuje lehkou a stabilní konstrukcí a důmyslným designem, který umožňuje stejně pohodlně náklad tlačit i táhnout. Vozík s hmotností pouhých 3,86 kg je ideální, pokud potřebujete přemístit zahradní odpad, nářadí, dřevo do krbu nebo sníh při odklízení. 585 Kč (huka.cz)

dvoukolová kárka

Foto: Simplelift.cz

Nesmrtelná kárka

Dvoukolák neboli kárka je zvlášť pro pamětníky mezi chataři a chalupáři nesmrtelnou klasikou, která mnohým uživatelům rekreačních nemovitostí usnadňuje celá léta přepravu pitné vody, nákupů či jiných břemen. Velká nafukovací kola kárce propůjčují skvělé jízdní vlastnosti, trubková a drátěná konstrukce leccos vydrží. Vozík Pegas na snímku má nosnost 100 kg. 3 508 Kč (simplelift.cz)

bytelný rudl

Foto: Alza

Bytelný rudl

Rudl je zpravidla dvoukolový (existují i speciální schodišťové rudly) vozík, jehož důmyslná konstrukce umožní přepravu i velmi těžkých a rozměrných břemen včetně nábytku. O tom, jak lze rudl zatížit a jakou stabilitu bude mít při převážení nákladu, rozhoduje odolnost konstrukce a typ použitých koleček. Rudl G21 Profi uveze až 300 kg, má nafukovací kolečka a robustní provedení s příčnými výztužemi. 2 690 Kč (alza.cz)

motorový vozík

Foto: Motúčko

S motorem

Motorových koleček je na trhu celá řada, k pozornosti doporučujeme český výrobek Isolit Bravo, známý jako motúčko. V provedení Standard Klasik dostanete základní model s pozinkovanou korbou o objemu 100 l, hmotností 26 kg a nosností 150 kg. Rychlost pojezdu vpřed udává výrobce 3,2–4,5 km/h podle hmotnosti nákladu a strmosti kopce. U vyspělejších modelů je i brzda. V ceně není nabíječka, ale akumulátor lze dobíjet i nabíječkou na autobaterie. 13 990 Kč (motucko.cz)

dumper

Foto: mini-tech.cz

Dumper

Dumper je něco mezi zahradním traktorem a motorovým kolečkem a jde spíše o farmářský či stavební stroj, jehož využití je vzhledem k ceně logické spíše tam, kde vás čekají náročné terénní úpravy, stavební práce nebo chov hospodářských zvířat. Mini dumper Lumag MD 500H je vhodný pro přepravu nákladu i odklízení sněhu, jeho šířka 70 cm umožňuje pohyb po úzkých cestách. 57 890 Kč (mini-tech.cz)

Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem

Pomocníci na kolečkách