Vyžeňte krtka

Zima je ideální období pro krtka, kterého nic neruší při tvorbě chodbiček a krtin. Také mu v zahradě vyhlašujete nesmlouvavý boj?

 

Trávník dovede krtek během několika hodin změnit v tankodrom

 

Nesahejte ale po pasti či jedu. Je to nehumánní a navíc může návnady (i mrtvé škůdce) pozřít váš pes či kočka, nebo s nimi přijde do styku malé dítě. Krtek obecný (Talpa europaea) se neživí rostlinami, nenadělá vám škodu na vegetaci, ale „vyzdobí“ trávník spoustou krtin, pod nimiž je vchod do chodbičky, dlouhé až sto metrů. V ní je jediná komůrka, ve které krtek spí a vychovává mladé. Pokud vám i na chalupě u lesa vadí krtince a záleží vám na pěstěném trávníku, pokuste se jej ze zahrady vyhnat.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník:

Trávník na jaře

Čím posekat trávník

Péče o jarní trávník

Umíte si vybrat osivo?

Nejčastější chyby při práci se sekačkou

Vláha pro trávník

Květnatá louka

________________________________________________________________________

 

Přirozená ochrana
Abyste zahradu před krtkem přirozeně ochránili, vysaďte do trávníku rostliny, jejichž vůni nesnáší. Patří k nim například afrikány (aksamitníky), pryšce, řebčíky, česnek nebo laskavec. Pořídit si můžete také speciální hnojivo, s nímž do půdy dodáte kromě výživy také aromatické látky, které nechtěné návštěvě nevoní. Krtci by měli z ošetřené plochy upláchnout již po dvou aplikacích.

 

 

Cvrček - odpuzovač na 4 monočlánky účinkuje na plochu do 1000 m2, zvukové vlny a vibrace se šíří v kruhu do vzdálenosti zhruba 18 metrů (Deramax)Sázka na techniku
Krtek nemá rad hluk, zápach a vadí mu otřesy půdy. Toho využívají odpuzovače a plašiče, které buďto vibrují, nebo pískají. Platí i na další škůdce, jako jsou hraboši, hryzci, rejsci nebo potkani. Jednotlivé přístroje fungují na baterky (Aldo, Valex, Deramax, Format 1) na solární energii (Orion, Hecht, Garden King), nebo se napájejí ze sítě (Kemo).
Obvykle vydávají zvuk s frekvencí o kmitočtu 300 – 500 Hz. Ten je pro jmenované živočichy nepříjemný tak, že ošetřený prostor opustí. Lidem ani domácím zvířatům nevadí, občas je z trávníku slyšet slabý bzučivý zvuk. Plašiče si můžete vyrobit také podomácku. Známé jsou větrníčky z prostřižených PET láhví, navlečených na dřevěnou tyčku. Ve větru dělá větrník hluk a vytvořené vibrace se přenášejí do země.

 

Osvědčené babské rady
Krtek nesnáší odér nafty a petroleje. Postačí namočit v nich hadřík a zasunout ho do díry. Stejně jako nedopalky cigaret. Také lidský pach je mu nepříjemný, podobně jako na kuny vyzkoušejte chomáče vlasů (nebo psích chlupů), zabalených do netkaného textilu nebo gázy a vložených do chodbičky (o vlasy požádejte v kadeřnictví).

 

Trávníkové hnojivo s odpuzujícím účinkem proti krtkům 2v1 (Floria)

 

Krtek a paragrafy
Než koupíte jed nebo pasti, vezměte na vědomí, že na krtka se vztahuje tzv. obecná ochrana (viz § 5 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb.) – i v případě hubení škůdců by zásah měl reagovat adekvátně na hrozící škodu a nikoli hubit živočichy bezdůvodně.
Z hlediska zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání platí obdobná právní úprava – v případě zásahů proti škůdcům se odkazuje na „zvláštní předpisy“, tedy primárně rostlinolékařský zákon (viz § 5 odst. 2 písm h) a § 14 odst. 4 zákona na ochranu zvířat proti týrání). To znamená, že by nikdo neměl zvíře bezdůvodně zbít, utýrat, či vystavit bolesti nebo utrpení (viz § 1 a § 4 zákona č. 246/1992 Sb.).
Možná, že až vyrazíte do trávníku se sekačkou, nebo na něm budou pravidelně pobývat psi a kočky, které se o chodbičky zajímají, krtek se odstěhuje z pozemku sám.

 

Text: Helena Štětinová
Foto: Deramax, Floria, Kemo, Shuterstock (Thinkstock)

 

Vyžeňte krtka