Úhledné lemy zahradních cest

Rubrika: Zahrada

Betonové obrubníky se hodí téměř ke každé cestě

Zahradní cesty vypadají dobře, jsou-li ukončeny pevným lemem. Takovým nejčastěji bývá betonový obrubník, možností je však víc.

Nejméně náročné na stavbu jsou obruby v dlouhých přímých liniích. Z hlediska údržby ploch jsou praktické do země zapuštěné lemy; přes takové můžeme jezdit se sekačkou. Nejlevnější jsou obruby vyskládané z kamene, sesbíraného v okolí. A naopak – k dražším variantám patří opracovaný kámen. Cihelné okraje vyniknou v zahradách, kde je cihla jako pohledový stavební materiál použita i jinde.

Široká nabídka obrubníků je mezi výrobky z plastů. Můžeme si vybrat jen tenký rovný či zvlněný pás, nebo robustnější dílce, které napodobují dřevěné palisády. Zajímavé jsou tzv. neviditelné obrubníky, vyrobené z recyklovaného plastu. Tvoří je nízké pásy, které se dají tvarovat, takže jimi olemujeme i zakřivené cesty. Spojují se na „zámek“ a do země se kotví hřeby. Po instalaci nejsou téměř vidět.

Vyšší dřevěná palisáda poslouží i jako opěrná zeď

Tenké pásové obruby mohou být vyrobeny i z kovu. V pásech se prodávají i nízké dřevěné palisády z celých či půlených kolíků malého průměru. Vyšší palisády z robustnějších kůlů se staví z jednotlivých kusů, ty ale spíš použijeme jako zídku než jako obrubník. V každém případě by dřevěné obruby měly být ošetřeny impregnací.

Prvky s kulatým, hranatým či jinak tvarovaným profilem ke stavbě nízkých palisád najdeme i v nabídce výrobců betonových dlažeb. Jejich doménou v nabídce okrajových dílců jsou však jednoduché úzké i širší obrubníky, a to v několika barevných variantách. Ty jsou vhodné téměř k jakémukoliv typu dláždění.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: PAVEL VESELÝ, ZDENĚK ROLLER, MARTINA LŽIČAŘOVÁ A PRESBETON

Úhledné lemy zahradních cest