Jaký kompostér?

Rubrika: Zahrada

Nejpřirozenějším prostředkem ke zlepšování půdy a jejímu hnojení je kompost. Příprava kvalitního kompostu však není rychlou záležitostí.

Ke kompostování většího množství zeleného odpadu se hodí objemná dřevěná konstrukce

Jak přijít ke kvalitnímu kompostu? Buď na zahradě založíme tradiční kompost na hromadě, nebo si pořídíme termokompostér, což je vlastně plastová nádoba, v níž se organický materiál celkem rychle za vysoké teploty rozkládá.

Z plastového výlisku se dá kompost získat přibližně za půl roku (Mountfield)

Rozhodneme-li se pro stavbu kompostéru svépomocí, obvykle stavíme vzdušnou konstrukci ze dřeva. Nesmíme zapomenout v ní nechat jednu stěnu otevírací, abychom ke kompostu měli přístup.

Při výběru kompostéru z plastu hledíme na to, aby měl boční stěny s dostatečným množstvím průduchů – kompost uvnitř musí větrat! Důležitý je i dobře otevíratelný, pohodlně široký spodní otvor, kterým budeme rozložený materiál odebírat.

Žížaly v kompostu jsou důležité, protože urychlují rozklad organických zbytk

Kompostér stavíme na rovnou zem, nejlépe bez porostu, protože ten při nabírání zralého kompostu vadí. Dovnitř házíme posečenou trávu, listí, různé rostlinné zbytky ze zahrady i z kuchyně, hnůj od hospodářských zvířat i nadrcený dřevěný odpad (ale jen v malých dávkách). Aby odpad v kompostéru neplesnivěl a nehnil, musí mít k němu přístup vzduch. Je proto nutné, aby jak v dřevěné konstrukci, tak v plastové nádobě bylo dostatečné množství větracích otvorů. Ze stejného důvodu je třeba kompost přibližně dvakrát za rok přeházet. Tím se provzdušní a načechrá. K použití do záhonů je kompost vhodný nejdříve po půl roce až po roce.

Zrání nově založeného kompostu můžeme urychlit přidáním urychlovače, který koupíme v obchodech se zahradnickými potřebami. Urychlovač obsahuje bakterie a enzymy, jež rozpuštěné ve vodě celý proces rozkládání biomateriálu urychlují.

www.kompostery.cz, www.jrk.sk, www.al-ko.cz

text: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
foto: MARTINA LŽIČAŘOVÁ, SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A ARCHIV

Jaký kompostér?

Uložit

Uložit

Uložit

Jaký kompostér?