Zahradní a pracovní rukavice

Při jakékoliv práci kolem domu a v zahradě jsou nepostradatelné rukavice. Ochrání ruce před znečištěním i zraněním při různých činnostech, jako je sázení, přesazování, hrabání, prořezávání, zametání, ale i při práci se zahradním nářadím.

Nejpoužívanější jsou tak zvané kombinované rukavice, univerzálně používané pro nejrůznější hrubé práce. Dlaň a prsty mají z měkké kůže (nejčastěji vepřové, hovězí či kozinky), hřbet je sešitý z kůže a bavlněné textilie. Někdy bývá dlaň a vnitřní část prstů ještě pogumována.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jaro na zahradě:

Nejčastější choroby stromů

Postřikovače

Čím na jarní postřik dřevin

Jarní úklid

Trávník na jaře

________________________________________________________________________
Chataři a chalupáři využijí i celokožené rukavice, které se hodí zejména pro práci s neopracovaným dřevem. Kůže totiž skvěle chrání proti dřevěným třískám. Další výhodou těchto rukavic je prodyšnost kožených materiálů – ruka se při práci nepotí a rukavice nekloužou. Čím kvalitnější kůže je na výrobu použita, tím je cena výrobku vyšší.
Zejména muži ocení další typ poskytující důležitou ochranu rukou – protipořezové rukavice, které umí ochránit ruce před mechanickým poškozením ostrými nástroji. Vhodné jsou zejména pro práci s elektrickým nářadím, například motorovou pilou nebo vrtačkou.
Na lehčí práce v dílně, ve stodole i na zahradě budou stačit textilní rukavice. Jsou oblíbené pro svou pružnost, prodyšnost a hlavně zachování maximální citlivosti ruky.

 

Jaké další rukavice užijeme?

Jako další budeme potřebovat rukavice s voděodolnou vnitřní plochou, která ochraňuje ruce před vlhkem a špínou a současně poskytuje dostatečný cit k jakékoliv práci, při které je potřeba spolehlivý úchop a současně bezpečná ochrana proti vlhkosti. Rukavice do vody vyrobené z gumy s bavlněnou podšívkou i modely máčené v latexu jsou ideálním pomocníkem pro veškeré práce spojené s vodou či jinými kapalinami.
V zahradě se také neobejdeme bez rukavic pro péči o keře a růže. Nabízejí ideální ochranu pro manipulaci s trnitými a žahavými rostlinami. Vzhledem k zesílené ploše prstů nebo i dlaní jsou ruce v bezpečí. Dlouhé návleky zase spolehlivě chrání zápěstí a paže.
Na trhu je mnoho dalších druhů ochranných rukavic. Patří sem například antivibrační rukavice se silnější vnitřní vycpávkou, která potlačuje nežádoucí vlivy vysokofrekvenčního třesu nástrojů, jako jsou příklepová kladiva, brusky či vrtačky. Můžeme mít i vrstvené rukavice, které jsou opatřeny vrstvou protiskluzových terčíků, rukavice jednorázové, s kovovým vláknem, odolávající teplu či chemikáliím, svářecí a podobně.

Pozor na nevhodný výběr

Méně kvalitní a nevhodně vybrané rukavice velmi znepříjemní práci. Jsou-li příliš krátké, neochrání ruce a zápěstí před trním či žahavými rostlinami a při pletí dovnitř padá zemina. Nemají-li rukavice voděodolnou vrstvu, pracujeme v nepříjemném vlhku. Nekvalitní materiály, chybějící polstrování a nepřesný střih jsou příčinou nepříjemných mozolů a nadměrného pocení.
Jedny univerzální rukavice, které budou do roztrhání sloužit všem členům rodiny, nám na práci nepostačí. Nejefektivnější je pro každou práci používat speciální typ rukavic. Na účelu závisí použité materiály a střih.

Text: Helena Štětinová a Martina Lžičařová

Foto: archiv firem

Zahradní a pracovní rukavice

Zahradní a pracovní rukavice