Jarní úklid

Příroda si po zimním spánku přinejhorším poradí i bez nás a bujná zeleň rychle skryje, co jsme zanedbali. Horší je to s neživou částí zahrady, ta se bez naší pomoci neobejde.

Terasu vyčistíme nejlépe pomocí vysokotlaké myčky s nástavcem, který kombinuje proud vody s kartáčem

 

Zahrada je po zimě sice odpočatá, ale podobně jako my lidé po dlouhém spánku nevypadá zrovna nejlépe. O vnějším plášti domu a jeho bezprostředním okolí, tedy terasách a chodnících to platí dvojnásob.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Jaro na zahradě:

Nejčastější choroby stromů

Postřikovače

Čím na jarní postřik dřevin

Zahradní a pracovní rukavice

Trávník na jaře

________________________________________________________________________

Úklid na sucho

Jarní úklid kolem domu spočívá v odstranění zbytků podzimního znečištění i nečistot, které se nahromadily během zimy. Často jde ještě o listí nafoukané do všech koutů kolem domu, ale třeba i do okapů.
Nejlepšími pomocníky jsou zahradní košťata, která se prodávají v různých velikostech a mají rozmanité tvary. Také tuhost štětin hraje při výběru vhodného náčiní pro zametání toho kterého povrchu důležitou roli. Na hladké terasy doporučujeme široká košťata s kratšími a měkčími vlákny, na cesty je lepší zahradní koště s dlouhými a tuhými štětinami, které si poradí i s hrubšími nečistotami. Univerzální košťata často kombinují tuhé štětiny s měkkými. Existují také úzké kartáče na čištění spár mezi kameny či dlažbou, které mívají ocelové štětiny a také kovový háček na odstraňování mechu a plevelů.
Skvělými pomocníky pro odstraňování zapadaného listí a dalších nečistot jsou foukače. Velmi dobře si poradí s čištěním cestiček a dvorků vysypaných štěrkem. Máme na výběr mezi elektrickými a benzinovými stroji, velké oblibě se těší akumulátorové foukače. Někteří výrobci nabízejí jako doplňkové příslušenství speciální zahnuté trubice, s nimiž můžeme vyčistit okapy.
Nečistoty ulpívající ve žlabech můžeme také odstranit pomocí nástroje, který má na jedné straně škrabku a na druhé straně kartáč. Tyto okapové čističe lze nasadit na teleskopickou tyč, takže na okapy ve výšce 6–7 metrů dosáhneme ze země.

Mokré čištění

Velmi užitečným nástrojem v boji proti špíně na domě a v jeho okolí jsou vysokotlaké myčky. Z různých povrchů dokážou odstranit i velmi odolné nečistoty. Vyplatí se pořízení stroje s pracovním tlakem alespoň 120 barů. K tlakovým myčkám s lidovou přezdívkou wapky existuje řada příslušenství, které dovoluje rozšířit pole jejich působnosti. Pro naše účely se hodí třeba nástavec na čištění teras. Samotné otryskávání vodou zanechává na povrchu šmouhy, proto je lepší vodní proud kombinovat s mechanickým čistěním kartáči.
Ne vždy je ale potřeba vysoký tlak, někdy je dokonce nežádoucí. V takovém případě vystačíme s vodou z vodovodního řadu či s dešťovou vodou čerpanou z jímky. K běžným zahradním hadicím existuje řada zajímavých nástavců, které nám venkovní úklid velmi ulehčí. K dispozici máme nejrůznější kartáče a ruční košťátka, s nimiž můžeme drhnout venkovní terasu i šetrně mýt francouzské okno a rovnou třeba i svoje auto. Některé násady mají i dávkovače čisticích prostředků.

Text: Tomáš Krásenský
Foto: archiv firem

 

 

 

Jarní úklid

Jarní úklid