Nejčastější chyby při práci se sekačkou

Sekačky na trávu patří k nejběžnější technice využívané na zahradě. Přesto s nimi ne vždy zacházíme správně, a tím zhoršujeme jejich výkon a leckdy i ohrožujeme svoje zdraví.

Sekačky čekají v kůlnách a sklepích, až je z nich vyvezeme a rozjedeme se s nimi po trávníku. Než tak učiníme, pojďme si připomenout, co můžeme dělat špatně nebo co opomíjíme při údržbě, kterou bychom měli dělat pravidelně.

Podceňování údržby

Silná krusta zaschlé nalepené trávy nebo hlíny na spodní části okolo nože brání při sekání volnému pohybu travních stvolů, práce je pak mnohem namáhavější a také se neplní dobře koš. Po skončení sečení tedy nezapomínáme sekačku vždy dobře očistit. Pokud jsme si nelámali hlavu se zazimováním sekačky, měli bychom ji zkontrolovat i zespodu, špínu očistit a promazat šroubové spoje vazelínou.
U benzinové sekačky nezapomeneme vyměnit zapalovací svíčku a také olej, který po roce svou kvalitu ztrácí. Vyměníme i vzduchový filtr a zkontrolujeme stav hnacího řemene. Opotřebovaný nebo roztřepený nahradíme novým.
Rovněž mohou nastat problémy se startováním benzinové sekačky. Může se to stát již po delší nečinnosti motoru, protože palivo má trvanlivost jen 30 dnů. Řešením je stabilizátor paliva, který benzín udrží čerstvý dva až tři roky.
U elektrické sekačky bychom měli prohlédnout kabel. Narušený necháme vyměnit. U akumulátorových strojů dobijeme baterii.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Trávník:

Trávník na jaře

Vyžeňte krtka

Čím posekat trávník

Péče o jarní trávník

Umíte si vybrat osivo?

Vláha pro trávník

Květnatá louka

________________________________________________________________________

Tupé nože

Nedostatečně ostré nože se projeví roztřepenými a žloutnoucími konci posečené trávy. Současně dochází v důsledku překonávání většího odporu při sečení k namáhání pohonné jednotky. Pro dosažení optimálního žacího výkonu výrobci doporučují ostření nožů po každých 25 hodinách používání. Pokud stroj dovezeme do autorizovaného servisu, tak vám nože nejen naostří, ale i vyváží.
K tupění a deformaci nožů přispívají nárazy na kameny a další tvrdé předměty, z toho důvodu je pravidelně z trávníku odstraňujeme.

Sekání za horka či mrazu

S prvním jarním sečením nespěcháme, jinak můžeme trávník poškodit. Sečeme, až když se teploty ustálí výrazně nad nulou a půda rozmrzne.
Při teplotách vyšších než 25 °C poraněné konce krácených stvolů rychle zasychají, proto se za horkých dní raději do sekání pustíme až později odpoledne nebo k večeru.

Sečení bez sběrného koše

Sečení trávy se zvednutým zadním víkem bez sběrného koše je velmi nebezpečné, protože konce nožů průměrné sekačky se pohybují rychlostí až 300 km/h. Zachycený a odhozený kámen pak může nepříjemně poranit nejen obsluhující osobu.
Chceme-li využívat sekačku i k mulčování, pořídíme si raději typ s možností bočního výhozu trávy nebo opatřený mulčovací záslepkou, která po sejmutí koše uzavře výhozový tunel.
Naprostým hazardem se zdravím se stává čistění ucpaného výletového prostoru za chodu motoru. Sekačku před jakoukoliv manipulací vždy vypneme!

Dobré rady

  • Sekačku zazimováváme jen zcela čistou.
  • Před prvním použitím v sezóně sekačku důkladně zkontrolujeme a provedeme nezbytnou údržbu.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Nejčastější chyby při práci se sekačkou