Příprava nářadí k uložení na zimu

Broušení, zakonzervování, ale i nový nátěr či vyprázdnění nádrží, to vše můžete udělat pro některé typy sezónního nářadí, ale i pro zahradní vybavení.

čištění nářadí

Vazelínu či jiná doporučená mazadla a lubrikanty vtlačte při údržbě nářadí do míst, která jsou k tomu určena. Foto: Shutterstock

Před zimou ukliďte pod střechu zejména méně odolný nábytek. Ten dřevěný můžete rovnou připravit k opravám nátěru. Vypusťte vodu ze všech nádob a nádrží, které by mohly zamrznout a popraskat. Nezapomeňte uklidit čerpadla, mrazu nevystavujte ani zahradní hadice, osvětlení nebo prodlužovací kabely. A pak se můžete pustit do práce v teple dílny.

Nářadí nabrušte a namažte

Zimní čas je vhodný i ke kontrole a nabroušení všemožných ostří. Naklepejte kosu nebo ji odneste do servisu k odborníkovi. Naostřete řetězy motorových pil, případně svěřte broušení profesionálům.

Přestože jde o celoročně používané nářadí, můžete využít čas v dílně i k naostření seker, což se dobře dělá na pomaloběžné brusce nebo pomocí pilníku a brusného kamene. Pozornost věnujte i ostří motyk a motyček, krumpáčů a rýčů. Srovnejte ho a doostřete pomocí pilníku, vrstvička konzervačního oleje pak zamezí případné korozi.

Vyplatí se i údržba dřevěných částí. Zkontrolujte klínky v násadách a topůrkách, můžete je také ošetřit tenkou vrstvou oleje na dřevo. Postačí do oleje lehce namočený bavlněný hadr, kterým pak olej do dřeva zaleštíte tak, aby násada nebyla mastná a neklouzala.

Odčerpejte z pil palivo a nezapomeňte, že nádržka s olejem je i v elektrických řetězových pilách. Lišty pil nastříkněte konzervačním olejem (Konkor, WD 40) a do příslušných otvorů doplňte vazelínu. Ta je skvělým a trvanlivým mazivem i pro čepy pojezdových kol nebo na závity šroubů, které se vám pak odmění snadným našroubováním a sundáním unašečů na kotouče křovinořezů nebo nože rotačních sekaček.

čištění nářadí

Složitější motorové nářadí typu řetězových pil promažte, zbavte je zbytků náplní, naostřete řetězy a očistěte zapalovací svíčky. Foto: Shutterstock

Odstraňte z nářadí nečistoty

Pozornost věnujte i odstranění nečistot, například mastných pilin za kryty řetězových pil, ale i prachu a pilin z jiných řezných nástrojů či brusek. Použijte kartáče, skvělým pomocníkem je tlakový vzduch z trysky připojené ke kompresoru. Pro tyto účely využijete i relativně levné příruční kompresory, které lze v dílně pověsit na zeď, a kromě šetrného čištění vzduchem je využijete i pro dofouknutí pneumatik či matrací.
Vyčištění podobným způsobem si zaslouží i sekačky na trávu včetně sběrných košů, ale i křovinořezy v místech pod plastovým krytem rotačního unašeče.

Nenechávejte do jara palivo a mazivo ve dvoutaktních ani ve čtyřtaktních motorech pil, sekaček a dalších motorových strojů

Co namazat

Závity k našroubování unašečů a nožů sekaček, křovinořezů a jiných rotačních přístrojů, čepy pojezdových koleček

Co vypustit

Palivo a olej ze sekaček, pil, traktůrků a křovinořezů, dále plastové sudy a nádrže na vodu, které by mohly popraskat mrazem

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock

Příprava nářadí k uložení na zimu