Semínko, vstávej!

Nákup barevných sáčků se semeny patří k příjemným jarním činnostem. Rozumný zahrádkář ovšem nejen nakupuje, ale hlavně plánuje.

Jaro na zahrádce začíná přípravou půdy k vysévání osiva a sázení předpěstovaných rostlinek

Do obchodu byste proto měli chodit vždy s konkrétním seznamem toho, co budete letos na zahradě vysévat. Vyhnete se tak nejen zbytečnému vydání, ale hlavně znehodnocení semen, která nestačíte vysít nebo využít.
Semena z klasických hobby balení jsou většinou mořená, což zajistí dobrý zdravotní stav klíčících rostlinek a jejich bezproblémový růst v prvních týdnech. Na piktogramech najdete i základní informace o termínu výsevu, sponu, době kvetení i nárocích na slunce. Třebaže v barevných sáčcích bývají semena ještě zatavena do další malé nepromokavé obálky, je nutné je skladovat v suchu a chladnu.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Osivo:

Jarní příprava půdy

Rychlení zeleniny

Umíte si vybrat osivo?

Čerstvé a voňavé zelené koření

Zahradní loučka

________________________________________________________________________

Sadbu může zničit mráz, proto je potřeba s jejím vysazováním na záhon počkat až na polovinu května

Semínka ze zahrádky
Zkušení zahrádkáři mohou získat semena i z vlastních zdrojů. Ne všechna se ale hodí k dalšímu vysetí. Kámen úrazu se skrývá především u výnosných hybridů označených F1, jejichž semena mají proměnlivou kvalitu i klíčivost a následující generace může mít výrazně nižší výnos.

Úspěšní ale budete u řady letniček, například hrachoru, lichořeřišnice, šruchy, měsíčku, aksamitníku, slunečnice, astry nebo ostálky. Z vlastních semen se dobře množí i třapatka, hvozdík, divizna, náprstník nebo topolovka, ze zeleninových druhů třeba hrách, dýně, nakládačky a cibuloviny, jako je cibule a pór.

I z kvalitních semínek vzejdou křehké rostlinky, které potřebují dostatek světla, tepla a zálivky

Jak dlouho vydrží?
U běžných semen je doba použitelnosti vyznačena na obalu. Je-li sáček uzavřený a semena dobře uskladněná, lze je vysít i rok dva po termínu. U semen z domácích zdrojů obecně platí, že velká semena s vysokým podílem zásobních látek, jako třeba u slunečnice, vydrží kratší dobu než semena suchá, která mají například kořenoviny či traviny.

Vždy ale záleží na správném skladování, zejména na skladovací teplotě. Chcete-li semena uchovat pouze do příští sezony, postačí teplota kolem patnácti stupňů. Pro delší uskladnění budete muset teplotu snížit na pět stupňů, ale například papriky a rajčata se skladují nejlépe při teplotě kolem nuly. Při výsevu starších semen předejdete zklamání jednoduchou zkouškou klíčivosti.

Některé druhy bylinek se nemusíme bát vysít přímo na záhon

Dobré rady

  • Semínka získaná z vlastní zahrádky je nutné dosušit, označit názvem, rokem sběru a poté uložit na suchém, tmavém a chladném místě.
  • Některá semena potřebují před vyklíčením projít zvláštními podmínkami, jinak nikdy nevyklíčí. Jde zejména o semena dřevin a některých skalniček, která musejí absolvovat tzv. stratifikaci v podobě přemrznutí nebo nízkých teplot.

  • Příliš drobná semínka jednoduše smíchejte s jemným pískem, který semínka od sebe samovolně oddělí. Při sázení semínek spolu s pískem nedochází ke zbytečnému zhušťování.
  • Velké semenářské podniky prodávají i speciální série semen. Využít můžete například kolekci Maxi, Racio, Zelená lékárna, Mini zahrádka a další (společnost Semo), k dispozici jsou ale i biosemena vypěstovaná ekologicky, tzn. bez průmyslových hnojiv a moření.

 

Aksamitník je jednou z osvědčených letniček, která je vhodná ke sběru semen

 

Test klíčivosti

Nejprve vsypeme semena do nádoby s vodou a ponecháme je třicet minut v klidu. Zdravá semena klesnou ke dnu, nezdravá zůstanou na hladině. Zdravá semínka zasaďte, nezdravá odstraňte.

 

Předpěstovávané rostliny si řádně označíme

TEXT: Dagmar Cvrčková a Martina Lžičařová

FOTO: Shutterstock

Sadbu může zničit mráz, proto je potřeba s jejím vysazováním na záhon počkat až na polovinu května

Semínko, vstávej!