Čistíme terasu

Někdy na terasu postačí pevné koště, ale většinou vyžaduje důkladnější práci.

Na volně ležící nečistoty jako opadané listí a větvičky postačí koště s pevnými štětinami, je-li ale nečistot hodně nebo musíme uklízet velkou plochu, práci nám značně ulehčí fukar na listí nebo zahradní vysavač. Na prorůstající plevel a mech mezi prkny, kostkami či dlaždicemi se hodí speciální nože na spáry. Prach a lehkou špínu spláchneme hadicí s vodou. A co s pevně ulpívající nečistotou, zatvrdlým blátem a různými skvrnami? S tím by si měla poradit tlaková myčka.

Bateriová tlaková myčka K 2 Battery pro všestranné, flexibilní používání bez přípojky elektrické energie. 9 690 Kč včetně baterie 36 V a nabíječky (Kärcher)

Tlakové myčky

S tlakovými myčkami lze spolehlivě čistit povrchy různých materiálů, kámen, dlažbu, beton i dřevěné terasy. Díky silnému tlaku si poradí i s hodně zašlou špínou, se zeleným zabarvením od řas, s mechem i plevelem ve škvírách. Se speciálními nástavci máme k dispozici širší i užší paprsek nebo rotační trysku.
Některé tlakové myčky dokážou využívat i alternativní zdroje vody jako kanystry, potok nebo rybník. Tam, kde nemáme v dosahu elektrickou zásuvku, nám dobře poslouží bateriová tlaková myčka.
Pokud na čištění nepotřebujeme velmi silný tlak vody, vystačíme si se zahradní hadicí, kterou opatříme praktickou koncovkou – čisticím postřikovačem nebo multifunkční sprchou. Pro snadnější manipulaci je vhodné mít hadici navinutou na bubnu nebo vozíku.

Vysavače a fukary

Zahradní vysavače odstraní z terasy spadané listí, drobné větvičky i další volné kousky, které vysají do velkého vaku. Vysavače fungují i jako fukary. Využijeme je stejně jako samostatné fukary – odfoukáme listí a jiné nečistoty na jedno místo, odkud je snáze uklidíme. Vysavače i fukary jsou jak na elektřinu, tak bateriové.

Ruční nářadí

Na menší plochy nebo málo znečištěné plochy postačí i k tomu určené koště s pevnými štětinami a širokou hlavou, na zarostlé spáry mezi dlažbou vezmeme některý ze speciálních nožů na spáry. Mají jednu nebo dvě čepele, krátkou rukojeť do ruky nebo dlouhou násadu pro práci bez ohýbání.

Kartáč Fiskars QuikFit™ odstraní mech, plevel a nečistoty ze spár dlažby pomocí ocelových štětin a předního ocelového hrotu. 389 Kč, násada QuikFit™ Graphite L 389 Kč (Fiskars)

Výkonná vysokotlaká myčka FDW 202201-E, příkon 2 200 W,
tlak 165 barů, maximální průtok 450 l/hod. 2 999 Kč (Fieldmann)

Podle čeho vybíráme tlakovou myčku

  • na občasné nebo pravidelné čištění
  • na znečištění mírné, středně silné nebo silné
  • plošný výkon od 20 do 60 m²
  • regulace tlaku
  • pohon elektrický, bateriový, benzinový
  • s bubnem na navíjení hadice
  • rozsah příslušenství (úzký paprsek vody, čistič ploch)

Dobrá rada

Pro zvýšení užitných vlastností, ochranu i snadné čištění se používají různé chemické prostředky, impregnace a zpevňovače, obvykle je nabízejí výrobci dlažby. Existují i biologicky odbouratelné přípravky, bez rozpouštědel, bez chloru, bez formaldehydu.

Text: Iva Tvrzová
Foto: Archiv firem

Čistíme terasu