Umyvadlo 14x jinak

Rubrika: Interiér

Umyvadlo – taková zdánlivě jednoduchá věc. Přesto může překvapit množstvím tvarů, stylů, velikostí, barev, materiálů. Záleží i na tom, jaké dostane doplňky a jak bude začleněno do interiéru.

S dřevěným dvojumyvadlem ladí i stylové baterie (Sapeka)

Dnes výrobci nabízejí skutečně nepřeberné množství tvarů umyvadel od střízlivě jednoduchých až po asymetricky řešená. Jsou umyvadla kulatá jako mísa, hranatá jako dřez, oválná, půlkulatá, obdélníková, ve tvaru slzy, lichoběžníku i nejrůznějších nepravidelných tvarů. Některá působí subtilně, jiná jsou naopak robustní. Liší se i stylem – na své si přijdou jak milovníci klasiky, tak strohých moderních forem i zdobného retro stylu.

Umyvadlo pro dva

Kam se nevejdou dvě umyvadla, vejde se úspornější dvojumyvadlo (Vitra, prodává Siko)

Pro větší rodinu, která s jedním umyvadlem nevystačí a dvě samostatná by do koupelny těžko umisťovala, jsou k mání dvojumyvadla. Ta mohou tvořit jeden celek, nebo jsou mísy tvarovány tak, aby se mohly přisadit těsně k sobě. Jinou možností je umyvadlo protáhlého obdélníkového tvaru se dvěma samostatnými bateriemi.

Výběr v materiálech i barvách

Výběr je široký i co se týká materiálů, ze kterých jsou umyvadla zhotovena. Vedle nejběžnějších porcelánových a keramických si můžete pořídit také umyvadla ze skla, z přírodního i umělého kamene, z kovu a dokonce i ze dřeva. U těch méně tradičních materiálů však zvažte náročnost údržby, je přece jen větší než u keramiky a porcelánu.

Malovaná keramická umyvadla z Mexika nabízejí jak jemný rostlinný dekor, tak výrazně barevné vzory (La Lagartija)

U porcelánových a keramických umyvadel vede v barvě bílá, ale někteří výrobci mají v nabídce i barevná, někdy i s dekorem.

Místo pro mýdlo

Při výběru se neřiďte jen vzhledem, ale všímejte si i praktických věcí. Umyvadla se liší například hloubkou – některá jsou velmi mělká a určená jen k omytí rukou, jiná zas naopak hluboká jako škopík, takže v něm pohodlně vyperete i objemný zimní svetr.

Dřevěný rám a nohy pod umyvadlem působí venkovsky solidně (Kolo, prodává Sanitec)

Některá umyvadla nabízejí na jedné nebo obou stranách i poměrně velký odkladní prostor na mýdlo a další hygienické potřeby. To je vhodné tehdy, jestliže není kolem umyvadla jiná odkladní plocha ani nepočítáte s poličkami či skříňkou na zdi. Snadnou údržbu zaručí nekomplikovaný, hladký tvar umyvadla a také speciální povrchová úprava proti usazování nečistot.

Baterie potvrzují styl

K celkovému vyznění přispěje i výběr vhodných baterií. K chalupářskému stylu se hodí ty se samostatnými kohoutky na studenou a teplou vodu v retro stylu. Lesklý chrom může nahradit mosazný vzhled s patinou. Naopak velmi moderně působí ploché hubice, z nichž tekoucí voda připomíná vodopád.

Jaká bude koupelna

Kulaté kamenné umyvadlo nezabírá mnoho místa, dobře u něj vypadají kované železné nohy

Vzhled umyvadla ovlivňuje i způsob jeho instalace. Může stát na silné keramické noze, nebo na subtilní kovové či dřevěné konstrukci, doplněné držáky na ručníky nebo poličkami. Často se umyvadla zapouštějí do desek nebo koupelnových skříněk nebo stojí jako malé škopíčky na nich.

Na celkovém dojmu z koupelny se samozřejmě podílejí nejrůznější doplňky, nábytek, barevnost stěn a obkladů. A také originální nápady majitelů. Zkuste se inspirovat našimi fotografiemi.

 

www.lagartija.cz, www.sapeka.cz, www.sanitec.cz, www.siko.cz, www.sapho.cz, www.idealstandard.cz, www.villeroyboch.cz

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: ALEXANDR JANOVSKÝ A ARCHIV FIREM

Umyvadlo 14x jinak